AGORA FORUM
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ce este moartea ? Dsdddn12
Citatul zilei
Playlist
Gandire, suflet, spirit

Mar Iul 28, 2015 1:42 am Scris de FiicaInteleptului

'' Gandirea ridica sufletul la rangul de spirit. '' Hegel

Comentarii?

Ce este gandirea? Ce este sufletul? Ce este spiritul? Sunt sufletul si spiritul identice? Ne …

Comentarii: 0

problema adevarului la Berkeley

Mar Dec 09, 2014 12:57 am Scris de virlan.nelu

Salut, am nevoie urgent de ajutor, nu gasesk informatie despre conceptul de adevar la berkeley!!!


Comentarii: 0

Cunoasterea si limitele ei

Dum Noi 02, 2014 9:03 am Scris de Pathei Mathos

'' Adevarata ta fiinta exista anterior nasterii oricarui concept. Poti tu, ca un obiect, sa intelegi ceva care exista inaintea aparitiei vreunui concept? In absenta constiintei …

Comentarii: 21

Cînd vorbesc despre Dumnezeu nu despre Dumnezeu vorbesc

Mar Feb 26, 2013 11:07 am Scris de Volodea

Suntem nevoiţi să recunoaştem că omul este o fiinţă limitată. Limitele sale nu sînt trasate doar de instrumentele imperfecte de cunoaştere, de o infinitate de …

Comentarii: 12


Ce este moartea ?

+2
iluminator
Ovidiu
6 participanți

In jos

Ce este moartea ? Empty Ce este moartea ?

Mesaj  Ovidiu Lun Mai 23, 2011 12:40 pm

Cum apreciati moartea ? Ca pe unsfarsit ? Un nou inceput ? Sau ca o trecere intr-o etapa a existentei doar ca sub alta forma ?
Ovidiu
Ovidiu

Mesaje : 24
Puncte : 32
Reputatie : 2
Data de inscriere : 14/05/2011

Sus In jos

Ce este moartea ? Empty Re: Ce este moartea ?

Mesaj  iluminator Lun Mai 23, 2011 1:41 pm

E o tema foarte complicata .... eu mai bine voi "raspunde filosofic" ce este semnul de intrebare .... decit sa-ti raspund la provocare. Oarecum - Smile - ea nu exista - (nu am in vedere religios, mitologic, teosofic etc., biologic) - este o constructa ontologica, koroce un cuvint in sistemul conceptual. Extraterestri sunt? = exista moarte? .... Frica ... anxiestate, incertitudine - asta-i umanul. In acest context putem sa reformulam ... moartea din punct de vedere cultural. Ce reprezinta moartea in pseudo-filosofie maldaveneasca ... e o chestie interesanta ... Ciobanasul din "Miorita" in fata mortii, si voobsce si-i moartea la maldaveni?
iluminator
iluminator

Mesaje : 610
Puncte : 873
Reputatie : 34
Data de inscriere : 26/04/2011

Sus In jos

Ce este moartea ? Empty Re: Ce este moartea ?

Mesaj  Volodea Lun Mai 23, 2011 10:25 pm

Полное просветление....
Volodea
Volodea

Mesaje : 91
Puncte : 129
Reputatie : 6
Data de inscriere : 29/04/2011

Sus In jos

Ce este moartea ? Empty Re: Ce este moartea ?

Mesaj  iluminator Mar Mai 24, 2011 4:38 am

prosvetlenie? de unde se stie? dovezi .... eu vorbsec de dovezi. Smile
iluminator
iluminator

Mesaje : 610
Puncte : 873
Reputatie : 34
Data de inscriere : 26/04/2011

Sus In jos

Ce este moartea ? Empty Re: Ce este moartea ?

Mesaj  Admin Mar Mai 24, 2011 10:31 am

Da Dumitru, afirmatia data nu respecta criteriile stiintificitatii Very Happy Noi vrem lucruri concrete Very Happy
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 348
Puncte : 621
Reputatie : 14
Data de inscriere : 17/04/2011

https://agorasophie.forummo.com

Sus In jos

Ce este moartea ? Empty Re: Ce este moartea ?

Mesaj  Volodea Mar Mai 24, 2011 10:46 am

Volodea
Volodea

Mesaje : 91
Puncte : 129
Reputatie : 6
Data de inscriere : 29/04/2011

Sus In jos

Ce este moartea ? Empty Re: Ce este moartea ?

Mesaj  Admin Mar Mai 24, 2011 10:59 am

Eu nu stiu ce e aia moarte, dar eu stiu ca ea este un element al discontinuitatii, probabil al discontinuitatii... Mmm cu siguranta ca nu este un element al continuitatii... Caci defapt ideea de continuitate, presupune existenta unei aceeasi forme de existenta... Realitatea noastra este una de gen continua, forma de exista este una continua... incadrata in cadranele spatio-temporale care sunt si ele continue, dupa formele mecaniciste... Probabil ca sunt viu atita timp cit fac parte din aceasta realitate a continuitatii.... Orce alta metamorfizare a mea va fi posibila doar printr-o discontinuitate, iar aceasta presupune moarte... Moartea nu poate fi doar la nievel fizic... Dar si una gen a sinelului.... Zicem ca a murit persoana din mine de acum 3 ani... Caci am realizat o revolutie valorica in creierul meu si acum sunt altul... Iar termenul de revolutie este imannet legat de termenul discontinuitatii... Sau sintagma crestina, te botezi pentru a te naste din nou... Or acest botez ar simboliza aceasta revolutia paradigmatica din personalitate...
Iar din punct de vedere fizic, ontologic... Din momentul in care se zice ca omul paraseste aceasta lume, dar este si evident ca nu mai este, atunci este si logic sa afirmam ca a intervenit discontinuitate, caci a parasit tocmai aceasta continuitate... Evident dincolo de aceasta continuitate nu stiu nimic concret...
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 348
Puncte : 621
Reputatie : 14
Data de inscriere : 17/04/2011

https://agorasophie.forummo.com

Sus In jos

Ce este moartea ? Empty Re: Ce este moartea ?

Mesaj  Admin Mar Mai 24, 2011 11:15 am

Da ideea cu constructia si simetria figurilor geometrice, e foarte interesanta chestie... Din aceasta cauza eram fanat de hezagrama si raportul numarului "fi".
PS: acolo se afirma "eu sunt vibratie", asta este sustinuta si de mecanica cuantica, care afirma despre vidul plin care vibreaza si prin vibratii creaza particule... etc etc etc
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 348
Puncte : 621
Reputatie : 14
Data de inscriere : 17/04/2011

https://agorasophie.forummo.com

Sus In jos

Ce este moartea ? Empty Re: Ce este moartea ?

Mesaj  Ovidiu Mar Mai 24, 2011 12:34 pm

Anume aceste idei le-am si asteptat , iar referitor la moarte se stie ca e complicat sa ne formulam viziuni identice si atunci am intentionat defapt sa aflu raspunsul unor filosofi , adica a unor oameni mai liberi in gandire , a cunoasterii fenomenului mortii . Deci ceea ce am dorit sa cunosc , este daca aprecierea sub aspect filosofic al mortii este identica cu aprecierea mortii de catre o comunitate de aborigeni din Noua Guinee , la care ma impresionat ca acestora nu le este frica de moarte si chiar ca nu fac diferenta dintre viata si moarte caci considera moartea ca pe o etapa a existentei si nu ca pe un sfarsit . In urma acestei intrebari m-am convins ca aborigenii si filosofii nostri gandesc relativ asemanator . Filosofia lipsita de prejudecati este o cale spre a deveni aborigen Smile .
Ovidiu
Ovidiu

Mesaje : 24
Puncte : 32
Reputatie : 2
Data de inscriere : 14/05/2011

Sus In jos

Ce este moartea ? Empty Re: Ce este moartea ?

Mesaj  sip.www.com Mar Mai 24, 2011 12:55 pm

Sunt deacord cu toate chestiile aceste, dar cum stăm cu gândirea unor şcoli filosofice din India antică, eu nu ţin minte care din ele dar ei afirmau că moartea este eliberarea de chinul vieţii, dacă nu mă greşesc, poate că greşesc că de mult nu am cititchestiile aceste. Şi dacă să iau părerea mea, eu cred că moartea este un cuvânt care este inventat pentru a lămurii chiar acest lucru, dar după moarte cred că nu mai este viaţa de apoi, însă să luăm viaţa ca cum a spus şi Admin, "a murit omul din mine", de aici reiese că poate fi viaţă după moarte, aceasta ar însemna o reîncarnare, sau nici nu ştiu cum săi spun, căci reîncarnarea este atunci când sufletul se naşte în alt corp, dar aici cred că corpul se naşte cu un alt suflet, o altă gândire, cu alţi ochi...
De aborigeni ei înţeleg moartea, numai că într-un alt mod, dar dacă ei nu fac deosebire între moarte şi viaţă, atunci nu este în competenţa mea, pentru că eunu-mi pot închipui cum să nu faci deosebire dintre aceste două stări, asta cum eu nu aş face deosebire între culoarea albă şi neagră...

sip.www.com

Mesaje : 19
Puncte : 33
Reputatie : 0
Data de inscriere : 11/05/2011

Sus In jos

Ce este moartea ? Empty Re: Ce este moartea ?

Mesaj  Condrea Cristian Lun Sept 05, 2011 9:29 am

Am auzit pe undeva asa o idee, doar ca in rusa: "смерть это хорошо знакомый нам сон, только амплитуд по масштабнее", sau ceva de genu asta... iakasha.
Condrea Cristian
Condrea Cristian

Mesaje : 149
Puncte : 188
Reputatie : 8
Data de inscriere : 18/04/2011

Sus In jos

Ce este moartea ? Empty Re: Ce este moartea ?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum