AGORA FORUM
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Noutati in lumea intelectuala si filosofica Dsdddn12
Citatul zilei
Playlist
Gandire, suflet, spirit

Mar Iul 28, 2015 1:42 am Scris de FiicaInteleptului

'' Gandirea ridica sufletul la rangul de spirit. '' Hegel

Comentarii?

Ce este gandirea? Ce este sufletul? Ce este spiritul? Sunt sufletul si spiritul identice? Ne …

Comentarii: 0

problema adevarului la Berkeley

Mar Dec 09, 2014 12:57 am Scris de virlan.nelu

Salut, am nevoie urgent de ajutor, nu gasesk informatie despre conceptul de adevar la berkeley!!!


Comentarii: 0

Cunoasterea si limitele ei

Dum Noi 02, 2014 9:03 am Scris de Pathei Mathos

'' Adevarata ta fiinta exista anterior nasterii oricarui concept. Poti tu, ca un obiect, sa intelegi ceva care exista inaintea aparitiei vreunui concept? In absenta constiintei …

Comentarii: 21

Cînd vorbesc despre Dumnezeu nu despre Dumnezeu vorbesc

Mar Feb 26, 2013 11:07 am Scris de Volodea

Suntem nevoiţi să recunoaştem că omul este o fiinţă limitată. Limitele sale nu sînt trasate doar de instrumentele imperfecte de cunoaştere, de o infinitate de …

Comentarii: 12


Noutati in lumea intelectuala si filosofica

5 participanți

In jos

Noutati in lumea intelectuala si filosofica Empty Noutati in lumea intelectuala si filosofica

Mesaj  iluminator Vin Mai 13, 2011 11:29 am

Pe data de 20 - 21 mai va avea loc conferinta internationala a filosofilor la USM, vor fi prezenti atit persoane din RM cit si din Romania ... nu stiu la ce ora si in ce local .... poate cineva cunoaste.
A doua afisa miine va fi seara "usilor deschise a muzeelor" - pina la ora 2 de noapte, nu exista pret la intrare ... si inca ceva am fost anul trecut ... si credeti-ma am fost entuziasmat - sunt multe lucruri interesante. Succese poate ne vom intilni pe acolo
Smile
iluminator
iluminator

Mesaje : 610
Puncte : 873
Reputatie : 34
Data de inscriere : 26/04/2011

Sus In jos

Noutati in lumea intelectuala si filosofica Empty Re: Noutati in lumea intelectuala si filosofica

Mesaj  dandanachi Vin Mai 13, 2011 11:50 am

la conferinta poate veni oricine? nu e nevoie de ceva special?
in ce priveste noapte muzeelor...OBLIGATOR voi fi prezenta si io acolo...ne vedem cu totii pe acolo Wink
dandanachi
dandanachi

Mesaje : 25
Puncte : 40
Reputatie : 5
Data de inscriere : 01/05/2011

Sus In jos

Noutati in lumea intelectuala si filosofica Empty Re: Noutati in lumea intelectuala si filosofica

Mesaj  Admin Vin Mai 13, 2011 10:55 pm

Profii nostri ziceau de orele 10.00 pe data de 20 mai...
Dar asta cu muzeile, asta va avea loc la muzeul national de istorie? Cred ca vin si eu.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 348
Puncte : 621
Reputatie : 14
Data de inscriere : 17/04/2011

https://agorasophie.forummo.com

Sus In jos

Noutati in lumea intelectuala si filosofica Empty Re: Noutati in lumea intelectuala si filosofica

Mesaj  iluminator Sam Mai 14, 2011 12:28 am

pai nu inteleg .... la inceput s-a afirmat ca va si simbata si vineri ....? ce... s-au schimbat planurile?
iluminator
iluminator

Mesaje : 610
Puncte : 873
Reputatie : 34
Data de inscriere : 26/04/2011

Sus In jos

Noutati in lumea intelectuala si filosofica Empty Re: Noutati in lumea intelectuala si filosofica

Mesaj  Admin Sam Mai 14, 2011 12:31 am

Pai nu stiu, pe noi ne-au anuntat doar de data de 20 mai, de 21 n-am auzit nimic...
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 348
Puncte : 621
Reputatie : 14
Data de inscriere : 17/04/2011

https://agorasophie.forummo.com

Sus In jos

Noutati in lumea intelectuala si filosofica Empty Re: Noutati in lumea intelectuala si filosofica

Mesaj  iluminator Lun Mai 16, 2011 10:17 am

Azi am fost la catedra sa aflu de simbata .... VA FI SIMBATA CONFERINTA Smile
se mirita sa se vina la aceasta conferinta deoarece vor fi niste romini de vaza .... universitatea Al. Cuza ...
iluminator
iluminator

Mesaje : 610
Puncte : 873
Reputatie : 34
Data de inscriere : 26/04/2011

Sus In jos

Noutati in lumea intelectuala si filosofica Empty Re: Noutati in lumea intelectuala si filosofica

Mesaj  Admin Lun Mai 16, 2011 10:40 am

Ok, voi fi prezent perfect Wink
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 348
Puncte : 621
Reputatie : 14
Data de inscriere : 17/04/2011

https://agorasophie.forummo.com

Sus In jos

Noutati in lumea intelectuala si filosofica Empty Re: Noutati in lumea intelectuala si filosofica

Mesaj  dandanachi Joi Mai 19, 2011 10:10 am

daca se poate mai exact unde va avea loc conferinta(bloc, aula, cabinet) si la ce ora?
dandanachi
dandanachi

Mesaje : 25
Puncte : 40
Reputatie : 5
Data de inscriere : 01/05/2011

Sus In jos

Noutati in lumea intelectuala si filosofica Empty Re: Noutati in lumea intelectuala si filosofica

Mesaj  iluminator Vin Mai 20, 2011 10:57 am

Sorry pentru toti .... acum seara am fost telefonat de la catedra de fil ... conferinta de simbata se amina Sad .... Blin ... o saptamina m-am pregatit (si dijiaba) .... cca in Moldova.
iluminator
iluminator

Mesaje : 610
Puncte : 873
Reputatie : 34
Data de inscriere : 26/04/2011

Sus In jos

Noutati in lumea intelectuala si filosofica Empty Re: Noutati in lumea intelectuala si filosofica

Mesaj  iluminator Sam Mai 28, 2011 8:15 pm

Pentru mine a fost o descoperire ... o descoperire intelectuală - Festivalul de Film documentar Cronograf: Am fost-am văzut-m-a cucerit Smile. Mai sunt încă două zile Duminică şi Luni .... Ieri am privit două filme Lobotomia şi Hotelul Paradis. Ambele pe nota 10 .... sunt foarte interesante. Azi nu cred că mă pot duce, paote luni ... aştept cu nerăbdare Smile. Eu nu am ştiut .... că există şi filme documentare, şi pot fi atît de interesante şi bogate în tot. MI-a fost mult mai interesant decît unele bloc-bastere: sunt inteligente, cu un conţinut estetic, profunde etc.... Pentru cei interesţi accesaţi: http://www.cronograf.md/ro/ - mai aveţi încă 2 zile.
vizionare plăcută
iluminator
iluminator

Mesaje : 610
Puncte : 873
Reputatie : 34
Data de inscriere : 26/04/2011

Sus In jos

Noutati in lumea intelectuala si filosofica Empty Re: Noutati in lumea intelectuala si filosofica

Mesaj  iluminator Lun Noi 17, 2014 2:07 am

Salutare Lume ... afisez o noutate

Marți 18 noiembrie la ora 17.30 în blocul central de la USM etajl 5, se va face o ședință a clubului Socrate cu tema „Filosofia prin desene animate” în auditoriul 530. De dorit să avei un filmuleț maxim 2-4 minute în format de desen animat. (practic nu o să fie arătat)...

Mersi mult și succese
iluminator
iluminator

Mesaje : 610
Puncte : 873
Reputatie : 34
Data de inscriere : 26/04/2011

Sus In jos

Noutati in lumea intelectuala si filosofica Empty Re: Noutati in lumea intelectuala si filosofica

Mesaj  Admin Lun Noi 17, 2014 2:54 am

ei di si se primeste tat timpu ca eu nu am posibilitatea sa particip. Asta cred ca e karma pentru viata mea din trecut Sad
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 348
Puncte : 621
Reputatie : 14
Data de inscriere : 17/04/2011

https://agorasophie.forummo.com

Sus In jos

Noutati in lumea intelectuala si filosofica Empty Re: Noutati in lumea intelectuala si filosofica

Mesaj  anna G Joi Noi 20, 2014 2:43 am

ah.. păcat că așa târziu am văzut.. Dar, din câte am înțeles, va mai fi și sâmbăta aceasta o conferință..? (sau ceva de genul acesta), la fel în blocul central. Aș dori să aflu mai multe informații, și la ce oră?
Merci anticipat!
anna G
anna G

Mesaje : 4
Puncte : 4
Reputatie : 0
Data de inscriere : 01/11/2014
Varsta : 33

Sus In jos

Noutati in lumea intelectuala si filosofica Empty Re: Noutati in lumea intelectuala si filosofica

Mesaj  Medusa Gorgoner Joi Noi 20, 2014 4:25 pm

Salutare!

uite, nu știu de nicio conferință, dar este școala de filosofie de sâmbătă în blocul central, sala 511.
iată orarul, nu știu dacă va fi respectat:

Filosofia despre filosofie: Ironia la Socrate 01.11.2014 A. Lupușor
Gândirea critică, arta argumentării și retorica 08.11.2014 A. Popa
Comunicarea asertivă și persuasiune 22.11.2014 S. Scutelnic
Limbaj și comportament. Cunoașterea celuilalt 29.11.2014 Margarint
Crearea de imagine. Autocunoașterea și constituirea carierei 06.12.2014 V. Erhan
Interculturalitate și consiliere filosofică 13.12.2014 S. Scutelnic
Funcția psihoterapeutică a filosofiei 20.12.2014 V. Vrabie
Arta vieții și metafizica iubirii de la antici la moderni 27.12.2014 E. Saharneanu
Lumea islamică între tradiție și modernitate 17.01.2015 D. Dodul
Imaginea femeii în islam: stereotipuri și prejudecăți 24.01.2015 A. Suceveanu
Libertate și dreptate în lumea contemporană 31.01.2015 D. Dodul
Filosofii români – promotori ai marilor valori 07.02.2015 S. Coandă

PS: clubu socrate îi în fiecare marți, la 17.30, în cab. 30, blocul de litere Very Happy

Medusa Gorgoner

Mesaje : 26
Puncte : 32
Reputatie : 2
Data de inscriere : 17/11/2014

Sus In jos

Noutati in lumea intelectuala si filosofica Empty Re: Noutati in lumea intelectuala si filosofica

Mesaj  iluminator Vin Noi 21, 2014 3:50 pm

fiecare simbata pe la 10... din cite stiu
iluminator
iluminator

Mesaje : 610
Puncte : 873
Reputatie : 34
Data de inscriere : 26/04/2011

Sus In jos

Noutati in lumea intelectuala si filosofica Empty Re: Noutati in lumea intelectuala si filosofica

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum