AGORA FORUM
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
cite ceva din lumea filosofica universitara Dsdddn12
Citatul zilei
Playlist
Gandire, suflet, spirit

Mar Iul 28, 2015 1:42 am Scris de FiicaInteleptului

'' Gandirea ridica sufletul la rangul de spirit. '' Hegel

Comentarii?

Ce este gandirea? Ce este sufletul? Ce este spiritul? Sunt sufletul si spiritul identice? Ne …

Comentarii: 0

problema adevarului la Berkeley

Mar Dec 09, 2014 12:57 am Scris de virlan.nelu

Salut, am nevoie urgent de ajutor, nu gasesk informatie despre conceptul de adevar la berkeley!!!


Comentarii: 0

Cunoasterea si limitele ei

Dum Noi 02, 2014 9:03 am Scris de Pathei Mathos

'' Adevarata ta fiinta exista anterior nasterii oricarui concept. Poti tu, ca un obiect, sa intelegi ceva care exista inaintea aparitiei vreunui concept? In absenta constiintei …

Comentarii: 21

Cînd vorbesc despre Dumnezeu nu despre Dumnezeu vorbesc

Mar Feb 26, 2013 11:07 am Scris de Volodea

Suntem nevoiţi să recunoaştem că omul este o fiinţă limitată. Limitele sale nu sînt trasate doar de instrumentele imperfecte de cunoaştere, de o infinitate de …

Comentarii: 12


cite ceva din lumea filosofica universitara

2 participanți

In jos

cite ceva din lumea filosofica universitara Empty cite ceva din lumea filosofica universitara

Mesaj  iluminator Vin Apr 29, 2011 11:07 pm

Rasfoind internetul, a intilnit un comentariu destul de ... intr-un limbaj dur despre "personalitatile filosofiei moldave" ... Vedeti si voi: http://blogosfera.md/view-post-v-66266-0-romana.html ... e super nu?
iluminator
iluminator

Mesaje : 610
Puncte : 873
Reputatie : 34
Data de inscriere : 26/04/2011

Sus In jos

cite ceva din lumea filosofica universitara Empty Re: cite ceva din lumea filosofica universitara

Mesaj  Admin Vin Apr 29, 2011 11:45 pm

Mdaaaa... Extraordniar... Defapt era si de asteptat... Recent a avut loc o conferinta interuniversitare socio-umanistica la UTM, unde au participat si citva persoane de la noi de la catedra. Eram curios cum se prezinta doctorii habilitati la o asemenea conferinta. Impresii au fost pe masura socante, nu departe de cele ale lui A. Stavila. Dac sincer am vazut o prezentari mai buna a unor studenti de an. I de la conferinta noastra studentiasca, decit cel a doctoranzilor...

Vrem filosofie de calitate?
Solutia? Very Happy
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 348
Puncte : 621
Reputatie : 14
Data de inscriere : 17/04/2011

https://agorasophie.forummo.com

Sus In jos

cite ceva din lumea filosofica universitara Empty Re: cite ceva din lumea filosofica universitara

Mesaj  iluminator Dum Mai 01, 2011 9:08 am

Soarta lectorului universitar ... de loc nu e dulce ... la 700 de ore consta o norma didactica ... pentru ea se plateste undeva la inceput la 1500 de lei, daca esti de baza, daca nu nu atunci ai dreptul doar la 0.75 si-ti platesc undeva la 1000 lei. Extra-mizer. Solutia este sau sa-ti iei mai multe ore ... adica o norma jumatate sau chiar doua norme. sa ai la 4-5 perechi pe zi ... este foarte obositor, nu ai timp sa te pregatesti suficient de lectii, nemavorbind de faptul ca exista si adunari peste adunari, borderouri si o gramade de hirtoage, sa faci si publicatii ... si inca mai pui ca mai are omul si viata privata ... NU poti fi sus ... Da... am uitat daca e si la F/f ... atunci nu este exclus sa lucrezi simbata si duminica ... oboseala intra in oase.. apare apatie si supraoboseala ... Asa ca in aceste circumstante, chiar ma mindresc cu profesorii universitari, care nu pleaca peste hotare sau se angajeaza in alte domenii. De exemplu in Tarile occidentale, nu stiu exact dar undeva norma e de 300 de ore, si remunerarea nu e mare insa oarecum suficienta 2000-3000 eur.
iluminator
iluminator

Mesaje : 610
Puncte : 873
Reputatie : 34
Data de inscriere : 26/04/2011

Sus In jos

cite ceva din lumea filosofica universitara Empty Drumul filosofiei "nationale"

Mesaj  iluminator Lun Mai 02, 2011 3:29 am

Rasfoind net-ul si blogurile de filosofie din romania mare m-am interbat: CUm putem noi sa fim originali? Si aici mi-am venit ideea (de obicei ea vine) Putem sa folosim intersectia noastra culturala ... cu siguranta .... rominii filosofi nu sunt cunoscuti cu problemele ... viziunile filosofilor sovietici sau chiar rusi. Asa ca noi nu doar suntem pozitionati la margina europei, ci si suntem intr-o intersectie de culturi, de doua viziuni occidentala si orientala. Haideti sa gasim sovieticii sau rusii care merita a fi oglinditi... Spun doar citiva: Sestov, Ilin, fenomenalul si genialul Mamradasvili, Soloviov, Losev, Berdiaev, Tiolcovski, Frank,Vernadskii, una dintre marele analiste a filosofiei existentiale P.P Gaidenko, destul de profund analizeaza lucrarile clasicilor (in culegerea jizni zameciatelinih liudei JZL) Guliga Arsenii. Desigur sa nu uitam caei utilizau limbajul de lemn al filosofiei marxist-leniniste (unii dintre ei) ... insa majoritatea din cei citati mai sus, sunt cu adevarat buni. Am inteles un lucru cartile sovietice trebuie sa stii a le citi. De sa ne gonim dupa originalitate in Occident in Vest, poate ca si Est-ul e semnificativ?
iluminator
iluminator

Mesaje : 610
Puncte : 873
Reputatie : 34
Data de inscriere : 26/04/2011

Sus In jos

cite ceva din lumea filosofica universitara Empty Re: cite ceva din lumea filosofica universitara

Mesaj  Admin Lun Sept 12, 2011 4:08 am

Dupa cum au si observat cineva din noi ca am intrat in posesia unei mega carti filosofice moldovenesti "Filosofia sociala" de Capcelea...
Abea am citit doua pagini si deja mi s-a prelungit viata cu 10 min. de atita ris Very Happy Pe linga unele fraze dea dreptul stupide si banale... Am gazit asa o faza amuzanta...
"Filosoful grec C. Tsatsos mentioneaza... bla bla bla [...] FILOSOFUL MOLDOVEAN T. ŢÎRDEA sustine ca ... bla bla bla [...]
Mdaaa avem si filosofi moldoveni, dar eu chiar credeam ca suntem analfabeti... Straniu ca nu l-am trecut la filosofia contemporana... Heidegger, Sarte, Comte, Popper, Tirdea Very Happy

Ha ha ha.. Dar si definita filosofiei sociale lui FILOSOFULUI MOLDOVEAN Tirdea este una foarte interesanta "Filosofia sociala este totalitatea cunoastintelor STIINTIFICE despre cele mai generale LEGITATI si TENDINTE ale interactiunii fenomenelor sociale ca proces integral"... Nuuuu bliiinnnn asta e catastrofa )))))))))))

PS PS )))))) Inca o definitie smishnaia a unui oarecare filosof rus Barulin "Filosofia sociala este indreptata spre evidentierea potentialului filosofic al societatii" ))))))))))))))))))))))) Asta imi aminteste de un caz cind studentul intirzie la ore la care proful in intreaba motivul intirzierii la care studentul zice "Am fost la stomatolog caci ma doarea stomacul" Filosofia sociala este deci filosofia creata de societate )))))))))))))))))))
Gata mor de ris....
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 348
Puncte : 621
Reputatie : 14
Data de inscriere : 17/04/2011

https://agorasophie.forummo.com

Sus In jos

cite ceva din lumea filosofica universitara Empty Re: cite ceva din lumea filosofica universitara

Mesaj  iluminator Lun Sept 12, 2011 8:24 pm

Taaaaaakkkk!!! Trebuie să mă amestec şi eu ... cum dealtfel ..
D-nul Tîrdea are, în dependenţă de mulţi alţi filosofi ai MAldovei (A-ul este înadins accentuat), o nişă a sa, mai specială - Bioetica. Ea vine cu nişte probleme mai deosebite în cîmul problemelor filosofice: relaţia medic-pacient, avortul, fiosofia în medicină, probleme legate de sexualitate, moarte şi formele sale, sinergetica etc. - probleme care nu sunt întîlnite în lumea filosofică USM. D-nul Tîrdea organizează nişte conferinţe internaţionale cu o rezonanţă destul de mare ... doar că relaţiile cu USM şi USMF nu prea sunt stabile, din mai multe cauze. Sunt momentele frumoase şi acolo ... Capcelea .. işi el încearcă să facă filosofie în dimensiunea sa - doar că se exagerează un pic cu traducerile din rusa.
iluminator
iluminator

Mesaje : 610
Puncte : 873
Reputatie : 34
Data de inscriere : 26/04/2011

Sus In jos

cite ceva din lumea filosofica universitara Empty Re: cite ceva din lumea filosofica universitara

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum