AGORA FORUM
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
O noua agora Dsdddn12
Citatul zilei
Playlist
Gandire, suflet, spirit

Mar Iul 28, 2015 1:42 am Scris de FiicaInteleptului

'' Gandirea ridica sufletul la rangul de spirit. '' Hegel

Comentarii?

Ce este gandirea? Ce este sufletul? Ce este spiritul? Sunt sufletul si spiritul identice? Ne …

Comentarii: 0

problema adevarului la Berkeley

Mar Dec 09, 2014 12:57 am Scris de virlan.nelu

Salut, am nevoie urgent de ajutor, nu gasesk informatie despre conceptul de adevar la berkeley!!!


Comentarii: 0

Cunoasterea si limitele ei

Dum Noi 02, 2014 9:03 am Scris de Pathei Mathos

'' Adevarata ta fiinta exista anterior nasterii oricarui concept. Poti tu, ca un obiect, sa intelegi ceva care exista inaintea aparitiei vreunui concept? In absenta constiintei …

Comentarii: 21

Cînd vorbesc despre Dumnezeu nu despre Dumnezeu vorbesc

Mar Feb 26, 2013 11:07 am Scris de Volodea

Suntem nevoiţi să recunoaştem că omul este o fiinţă limitată. Limitele sale nu sînt trasate doar de instrumentele imperfecte de cunoaştere, de o infinitate de …

Comentarii: 12


O noua agora

3 participanți

In jos

O noua agora Empty O noua agora

Mesaj  iluminator Vin Mai 13, 2011 9:38 am

ce as dori poate ca sa fie ceva nou .... asta nu ar semnifica decit niste idei, deoarece incep sa ma pierd in acest forum ...
1. As dori sa fie asa compartiment ca "Laborator" in care sa se dedice anumitor filosofi .... adica sa se discute nemijlocit despre anumiti filosofi ... de exemplu Heidegger, Kant, Aristotel etc. reflectii, dezacorduri pe marginea lor
2. Poate sa existe un Help me .... adica o problema ... de exemplu doctor... licenta un referat.... ocupatii etc. prin intermediul carora sa ajutam ... eu sa ajut cu indiciile mele sau pe mine sa ma ajute cu lincuri si cu o bibliografie
3. Sa fie biblioteca Agora ... carti citite de noi + comentarii + recomandari
4. Sa fie materiale video ... caci sunt taareee bune
5. Se encesita o re-numire a compartimentelor ... suna prea traditional "Metafizica" "Ontologie" ma gindesc sa fie "Deliruri metafizice ale motanilor" Smile sau "ontologie intru nebunie (pe de o parte sa se pastreze cuvintele cheie pe de alta parte sa fie ceva nastrusnic)
6. Sa fie un compartiment ce raspunde de afise: De exemplu intilnirea life agora, cafe filosofic undeva in alta parte, poate si o conferinta sa aruncam, sau poate vin dinstrainatate niste personalitati mai speciale nu neaparat filosofi insa cine stie sa arunce informatia aici (intilniri intelectuale)
7. Bazarul agora - dedicat unor evenimente sociale ... de tipul alegerea primarului, razboiul di Livia, cutremur din Japonia etc.
8. nu mai stiu eu ce .... insa ar fi fain sa mai veniti cu idei ... pina la urma cum ne asterne asa si dormim (prea multe s-au ingramadit si ar fi sa reorganizam ..... da parerea mea)
iluminator
iluminator

Mesaje : 610
Puncte : 873
Reputatie : 34
Data de inscriere : 26/04/2011

Sus In jos

O noua agora Empty Re: O noua agora

Mesaj  Admin Vin Mai 13, 2011 9:49 am

Sa se faca democratie in Atena, sa fie ascultati cetatenii din Agora, sa se faca voia poporului filosofic!
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 348
Puncte : 621
Reputatie : 14
Data de inscriere : 17/04/2011

https://agorasophie.forummo.com

Sus In jos

O noua agora Empty Cum eu văd direcţia Agorei?

Mesaj  iluminator Sam Mar 03, 2012 10:36 pm

Foarte progresiv că liderul Agorei, vrea să modifice, mai bine zis să traseze anumite direcţii de analiză, spre ... cum am spus-o - o şcoală de gîndire. Dacă Admin vede în viitorul agora politica şcolii de la Frankfurt, atunci eu văd direcţia filosofiei spaniole "generaţia 1898". Activa Ortega-y-Gasset, Unamuno, Marques şi alţii. Mişcare social-filosofică de găsire a "spiritului" spaniol, originalităţii gîndirii hispanice şi transformarea socială. O işcare naţională, socială, politică, culturală, în care simbolurile hispanice va să joace un rol central - Unamuno a cercetat peste 20 de ani "omul Quijote" - prototipul fiinţei naţionale.

O filosofie în primul rînd trebuie să aducă înţelepciune, trebuie să-i înveţe pe oameni să trăiască, să se conexeze armonic cu realiile contemporane. RM e un dezastru: de la periuţa de dinţi, pînă la legislaţiile juridice - nimeni în nimeni nu are încredere şi nimeni cu nimeni nu se înţeleg. Ar fi firesc dacă această stare ar exista la un anumit nivel - de rezistenţă, ca un fel de durere cu care te poţi obişnui. Durerea suportabilă şi constă frumuseţea societăţii (într-o societate toţi trebuie cîte ceva să cedeze, toţi sunt obligaţi să sufere), actualtiatea RM. constă în existenţa şi suprotarea unei dureri la limita pragului de rezistenţă. De aceea propun ca Agora şi politica Agorei e să analizeze problemele ce ţin de actualitatea socielă a RM. Teme generale: viitorul RM, structura socială şi probleme sociale (dar interpretate în dimeniunea filosofică şi antropologică), căutarea identităţii naţionale (răspunsul la întrebarea - cine suntem noi?) şi multe altele. Iată şi o rubrică!!!

Mă gîndesc, o altă direcţie este legată de activitatea terapeutică a filosofiei, cu alte cuvinte - problema care mă preocupă personal - consilierea filosofică. Probleme de tip suferinţa, sensul vieţii, probleme de spiritualitate, vacuum existenţial, căutarea de sine, pierderea de sine, şi multe altele. Poate fi o rubrciă interesantă. De exemplu să se realizeze în formatul unui dialog, tip socratic, cînd un adolescent se adresează la un filosof cu o problemă: M-a părăsit "iubita mea" ce să fac? ... şi în discuţia Socrato-Platonică se ajunge la o soluţie... încă nimic nu s-a cristializat în mintea mea.

Mă gîndesc şi vin ca propunere, o propunere kimikadze - Universitatea şi filosofia!!! Putem să face interviuri cu profii de la USM sau alte universităţi UTM, ASM, ASEM etc., metodici de predare, competenţe şi obiective, Studenţii să-şi pună anumite întrebări (desigur cu un grad foarte ... repet foarte mare de tact şi toleranţă). Tot aici poate să se relateze despre realizările şi activităţile unor profesori ... elemente din filosofia lor. Va fi enorm de complicat, am înţeles pe pielea mea, dar "aristocraţii" sun atenţi foarte la mişcorile cu această tentă. deci o rubrică "Filosofia academică" sau "Filosofia universitară". Încă ceva ... să se scrie despre conferinţele universitare - ce a fost bine ce mai puţin - arma principală e să fie Ironia socratică

Momente poetice, muzicale, artistice sunt foarte bine-venite. Filosofia nu poate să fie doar o tehnică ci şi o artă, sau o tehnică asupra artei. Un utilaj frumos .. şi un maşină de bătut fierul la o uzină poate fi drăguţă Smile - Rubrică

Agoreenii citesc cărţi!!!!! Citesc muuuuullllllttttteteeee cărţi!!!!!!!!!!!!!!!!!! - Rubrica "Cartea filosofică a lunii" - o prezentare de carte, în stilul revistei Contrafort. Poate chiar, tot aici să fie şi nişte recomandări de cărţi - Bibliografie, cu două -trei cuvinte despre ele. De exemplu: Cărţile care sunt recomandate pentru a-l escalada pe Kant, aici pot fi oferite şi repere de biblioteci, librării sau ediţii. de exemplu Cartea: "Discurs asupra filosofiei kantiene" poate fi întîlnită în Biblioteca Onisifor Ghibu. Cartea ... "Dis ..." implică analiza mai ultor autori romani sau şi moldoveni de exemplu ... şi tot aşa... Aici nu va exista: primul şi al doilea rînd ... ci doar nişte propuneri....

Ar fi interesant să se fie o rubrică cu un mic dicţionar de termeni filosofice utilizaţi în Număr. În text, autorii înserează sau notează cu asterisc, că la sfîrşitul paginii pot fi găsite explicarea următoarelor termeni.

Mi-aş dori, aşa văd eu, ca revista să aibă un Citat oficial al Lunii şi al Numărului. nu contează de cîte ori cazi, ci contează de cîte ori te ridici după ceea ce cazi (Confucius). el să fie ca un fulger pentru direcţia, articolele ce va să fie în Revistă.

Filosofia erotică - Cristi Smile - trebuie să se păstreze Smile

Fiosofie analitică - Rubrică

Ar fi fain să se păstreze şi "momentele de memorie" Smile

Şi să lovim nu spre cantitate, ci spre calitate - puţin dar fain! Să lucrăm asupra stilisticii, asupra ortografiei, lexicului şi a formelor de exprimare - la care avem carenţe imense Smile - nu vă supăraţi şi nu aruncaţi cu stînci în mine. Da avem probleme cu limbajul expresiv.

Cam asta ... e părerea mea personală ... poate că va dori şi altcineva să traseze direcţiile Agorei ....
AVE AGORA

iluminator
iluminator

Mesaje : 610
Puncte : 873
Reputatie : 34
Data de inscriere : 26/04/2011

Sus In jos

O noua agora Empty Re: O noua agora

Mesaj  Admin Dum Mar 04, 2012 12:16 am

Mersi, Iluminator pentru sugestii.
In ceea ce priveste analiza sociala a RM din perspectiva filosofiei si antropologiei, aceasta intentionam sa realizam ca directia principala. De aia am zis ca revista noastra trebuie sa fie un antibiotic social.
In societatea noastra lipsese cu desavirsire spiritul critic, din aceste motive ma axez pe "teoria critica" a scolii de la Frankfurt, si pina la urma aceasta scoala face o filosofie sociala cu toate derivatele ei. Ei bine nu necesar continutula cestei teorii, care e unul neomarxist, acest continut poate fi modificat, dar forma si specificul ei ma intereseaza...
Va rog sa-mi dati careva surse cu privire la scoala spaniolo generatia 1898, caci eu nu prea sunt familiarizati cu ei, si vreau sa vad in ce consta chestia asta...
Voi tine cont de sugestiile propuse...
Dar totusi astept de la dvs. si rubricile concrete pe care ati dori sa le ingrijiti... Una am inteles - consilierea filosofica... Mai dati inca doua obtiuni posibile...

Cu referire la ortografie.. asta nu e problema de moarte, fiecare revista isi are corectorii sai..
Cu referire la exprimare - asta nu e de moarte... Barthes, Derrida sau Foucault au fost mai sanatosi la exprimare? Adica intilnim mult autori importanti care ingenere au exprimare mult mai obscura... Asta e stilul... esential ca cineva sa inteleaga ))) Dar mai avem ceva timp sa ne invatam totusi o exprimare sanatoase, ca proiectul acestei revista nu se va naste in 2 sau 3 luni... Noi inca vom mai experimenta pe revista actuala inca 2 numere posibile...
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 348
Puncte : 621
Reputatie : 14
Data de inscriere : 17/04/2011

https://agorasophie.forummo.com

Sus In jos

O noua agora Empty Re: O noua agora

Mesaj  DoReMi Dum Mar 04, 2012 4:14 am

Cogito eu că n-ar fi rău să fie o rubrică dedicată criticii societăţii RM , asta e .
Referitor la filosofia terapeutică - Da de n ori . Domeniul dat mă interesează practic cel mai mult.
Ar trebui , cu siguranţă ,să fie o rubrică de genul "Noutăţile filosofice autohtone şi nunumai" şi în cadrul acesteia deja să fie supuse ciocanului nerăbdător toate conferinţele din toate domeniile posibile şi imposibile .
Ceea ce ţine de ideea că revista ar trebui să corespundă unui citat ...e bine din punctul de vedere ca să nu fie un Vinegret în revistă ci doar un Vinegretikuţ=)).
Nu cred că am spus ceva nou))ci doar am contestat că sunt de acord cu propunerile anterioare))
DoReMi
DoReMi

Mesaje : 10
Puncte : 12
Reputatie : 0
Data de inscriere : 28/10/2011
Varsta : 35
Localizare : lume

http://sds.ucoz.es

Sus In jos

O noua agora Empty Re: O noua agora

Mesaj  Admin Dum Mar 04, 2012 7:43 am

Iluminator, din scoala spaniola il cunosc numai pe Ortega, pe restul foarte putin... In domeniul filosofiei sociale, Ortega e interesant... Eu m-am gindit ca se poate de amesticat germania cu spania si obtinem un aluat moldovenesc Very Happy
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 348
Puncte : 621
Reputatie : 14
Data de inscriere : 17/04/2011

https://agorasophie.forummo.com

Sus In jos

O noua agora Empty Re: O noua agora

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum