AGORA FORUM
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
primul text filosofic care a insemnat ceva pt noi Dsdddn12
Citatul zilei
Playlist
Gandire, suflet, spirit

Mar Iul 28, 2015 1:42 am Scris de FiicaInteleptului

'' Gandirea ridica sufletul la rangul de spirit. '' Hegel

Comentarii?

Ce este gandirea? Ce este sufletul? Ce este spiritul? Sunt sufletul si spiritul identice? Ne …

Comentarii: 0

problema adevarului la Berkeley

Mar Dec 09, 2014 12:57 am Scris de virlan.nelu

Salut, am nevoie urgent de ajutor, nu gasesk informatie despre conceptul de adevar la berkeley!!!


Comentarii: 0

Cunoasterea si limitele ei

Dum Noi 02, 2014 9:03 am Scris de Pathei Mathos

'' Adevarata ta fiinta exista anterior nasterii oricarui concept. Poti tu, ca un obiect, sa intelegi ceva care exista inaintea aparitiei vreunui concept? In absenta constiintei …

Comentarii: 21

Cînd vorbesc despre Dumnezeu nu despre Dumnezeu vorbesc

Mar Feb 26, 2013 11:07 am Scris de Volodea

Suntem nevoiţi să recunoaştem că omul este o fiinţă limitată. Limitele sale nu sînt trasate doar de instrumentele imperfecte de cunoaştere, de o infinitate de …

Comentarii: 12


primul text filosofic care a insemnat ceva pt noi

4 participanți

In jos

primul text filosofic care a insemnat ceva pt noi Empty primul text filosofic care a insemnat ceva pt noi

Mesaj  khora Dum Apr 17, 2011 1:47 pm

care a fost primul text care v-a convins ca filosofia e ceva important / ceva ce vreti sa faceti in continuare?
si ce a avut asa de special textul ala?

pentru mine a fost martin buber - eu si tu Smile

(e o carte tare mica - si sunt un fan al cartilor mici, care pot fi citite cap-coada intr-o zi, apoi recitite din nou si din nou. ideea centrala acolo e ca exista doua tipuri de relatii in care poate intra fiinta umana: relatia de tip eu-tu - caracterizata prin deschidere, dialog, contact imediat - si relatia eu-acela, in care celalalt e redus la un obiect al cunoasterii / experientei noastre. si important e ca relatia eu-tu nu poate fi fortata - ea se intampla de la sine, atunci cand esti suficient de deschis - si de vulnerabil - pentru cineva, cand esti dispus sa te lasi schimbat / modificat si nu pur si simplu sa-l privesti pe celalalt ca pe ceva ce poate fi experimentat si manipulat in felul in care experimentezi si manipulezi un obiect.
si cartea asta a influentat fff mult directia in care merg preocuparile mele din ultimii cativa ani. oricum, ea e cea care marcheaza inceputul orientarii dialogice in fenomenologie)

khora

Mesaje : 3
Puncte : 6
Reputatie : 1
Data de inscriere : 17/04/2011

http://blog.punkt.md/alex-cosmescu

Sus In jos

primul text filosofic care a insemnat ceva pt noi Empty Re: primul text filosofic care a insemnat ceva pt noi

Mesaj  Admin Lun Apr 18, 2011 12:38 am

Imi amintesc acu mai bine de 3-4 ani, am cumparat din librarie A. Shopenhauer - Aforisme, era probabil cea mai ieftina carte din librarie 7 lei Very Happy Atunci am luat contactul cu o prima lucrare filosofica, ce-i drept, o filosofie usoara. La fel e foarte mica si foarte usor de asimilat pentru un mediocru ca mine. Cam la orce pagina suna interjectii interioare: waauu...!! What a Face mmm...!!! daa...!!!! Very Happy
De aici am prins curaj de a fi singur! Aveam o indoiala, daca singuratatea mea este una sanatoasa sociala. Aici Shopenhauer, tocmai valorifica pretul singuratatii! Caci numai oamenii mediocri in care vulgaritatea si golul din ei, ii impinge in relatii de turme, pentru a-si implini fiinta interioara... Englezu zice in acest caz "keep your distance". Very Happy
Atunci am continuat de a-mi cultiva interiorul prin filosofie Wink
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 348
Puncte : 621
Reputatie : 14
Data de inscriere : 17/04/2011

https://agorasophie.forummo.com

Sus In jos

primul text filosofic care a insemnat ceva pt noi Empty Re: primul text filosofic care a insemnat ceva pt noi

Mesaj  Cornel Mar Apr 19, 2011 8:00 am

Asta am gasit-o eu intimplator acum intr-o biblioteca...Si...nu ma pot desprati de ea. O citesc a doua oara si nustiu daca am mai avut asa senzatii de la carti atit de mici vreodata Smile ...As vrea sa gasesc si celelalte lucrari ale lui Arthur, macar in format electronic. Poate cineva contribui cu ceva? Very Happy

Cornel

Mesaje : 14
Puncte : 21
Reputatie : 1
Data de inscriere : 17/04/2011

Sus In jos

primul text filosofic care a insemnat ceva pt noi Empty Re: primul text filosofic care a insemnat ceva pt noi

Mesaj  iluminator Mar Apr 26, 2011 1:54 pm

nu doresc sa critic drumurile spre filosofie, pe care fiecare din voi, cei din discutia asta, le-au urmat - sunt inedite. Aforismele lui Schopenhauer nu sunt de nimic in omparatie cu fundamentla lui lucrare "Lumea ca vointa si reprezentare" - asta e daaaaaaa .... este frumoasa practic de la inceput pina la capat.
Despre mine, cararusa mea a inceput, cit e de paradoxal, si poate ca si acasta ma uneste intro oarecare masura ca Scopenha. Dalai Lama - nu imi aduc aminte anume opera sa ... insa a fost ca o nicovala in moalele capului, m-a rupt cel are eram cindva si m-a faurit cel care sunt acum. stiti poate ca are dreptate cineva cind imparte viata unui om pe anumite perioade. eu am doua perioade cel de pina la si din pacate prelungesc prea mult cu cel de dupa. DEja de citiva ani astept maciuca in cap ... o astep-astept si nu vine... mama ciotcului ... caci sa ma bat cu capul de pereti nu ajuta (nu zic c nu am incercat insa nu prea cred ...)
iluminator
iluminator

Mesaje : 610
Puncte : 873
Reputatie : 34
Data de inscriere : 26/04/2011

Sus In jos

primul text filosofic care a insemnat ceva pt noi Empty Re: primul text filosofic care a insemnat ceva pt noi

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum