AGORA FORUM
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Lansarea revistei Agora Dsdddn12
Citatul zilei
Playlist
Gandire, suflet, spirit

Mar Iul 28, 2015 1:42 am Scris de FiicaInteleptului

'' Gandirea ridica sufletul la rangul de spirit. '' Hegel

Comentarii?

Ce este gandirea? Ce este sufletul? Ce este spiritul? Sunt sufletul si spiritul identice? Ne …

Comentarii: 0

problema adevarului la Berkeley

Mar Dec 09, 2014 12:57 am Scris de virlan.nelu

Salut, am nevoie urgent de ajutor, nu gasesk informatie despre conceptul de adevar la berkeley!!!


Comentarii: 0

Cunoasterea si limitele ei

Dum Noi 02, 2014 9:03 am Scris de Pathei Mathos

'' Adevarata ta fiinta exista anterior nasterii oricarui concept. Poti tu, ca un obiect, sa intelegi ceva care exista inaintea aparitiei vreunui concept? In absenta constiintei …

Comentarii: 21

Cînd vorbesc despre Dumnezeu nu despre Dumnezeu vorbesc

Mar Feb 26, 2013 11:07 am Scris de Volodea

Suntem nevoiţi să recunoaştem că omul este o fiinţă limitată. Limitele sale nu sînt trasate doar de instrumentele imperfecte de cunoaştere, de o infinitate de …

Comentarii: 12


Lansarea revistei Agora

5 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Lansarea revistei Agora Empty Lansarea revistei Agora

Mesaj  Admin Sam Oct 15, 2011 8:08 am

Ribeata! Dar poate facem o lansare de revista, asa cum se cuvine dupa toate normele "internationale", conform standatelor europene, conform principiilor UNESCO? Adic facem un eveniment public, anuntam umanoizii de la facultate si de pe facebook, dac ceva scriem si anunturi pe la statiile de trolebus si in piata centrala Very Happy
Asta treb sa vorbesc de exemplu cu biblioteca sa vedem cum ne permit...
Asta ca sa n-o lansam doar intr noi citva 8-10 oameni, dar daca facem un eveniment deschis, poate vor veni 12 oameni...? Very Happy
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 348
Puncte : 621
Reputatie : 14
Data de inscriere : 17/04/2011

https://agorasophie.forummo.com

Sus In jos

Lansarea revistei Agora Empty Re: Lansarea revistei Agora

Mesaj  iluminator Sam Oct 15, 2011 9:04 am

Privet ... Agora
Mda ... iată această idee, sincer, nu mi-a venit Smile - nu zic că-i rea, însă totuşi e cam prea umflat (subliniez cu roşu - este părerea mea). Arteficii şi balonaşe nu ştiu dacă trebu. MI-am imaginat că totuşi o vom serba atunci cînd ne vom întîlni vineri, însă anume pentru asta ... nu ştiu... Însă vedeţi şi voi, dacă e ok poate am să mă "tîrîi" şi eu.
iluminator
iluminator

Mesaje : 610
Puncte : 873
Reputatie : 34
Data de inscriere : 26/04/2011

Sus In jos

Lansarea revistei Agora Empty Re: Lansarea revistei Agora

Mesaj  Admin Sam Oct 15, 2011 9:51 am

Dar nu chiar artificii si balonashe (bine ca nu intentionam sa facem un concert in PMAN) dar ideea ca sa facem evenimentul public si deschis, defapt nu chiar deschis (caci de exemplu sunt vechi veterani din Agora care nu mai vin, dar care sunt curiosi sa vada revista sau alte persoane) si pur si simplu tot ce e posibil sa vina cu citva oameni mai multi... Iar vecerinca noastra o facem aparte intre noi.. . Wink
Ok mai vad ce zic si ceilalti.. : )
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 348
Puncte : 621
Reputatie : 14
Data de inscriere : 17/04/2011

https://agorasophie.forummo.com

Sus In jos

Lansarea revistei Agora Empty Re: Lansarea revistei Agora

Mesaj  Condrea Cristian Sam Oct 15, 2011 12:09 pm

Eu sunt pro, invităm și câțiva profi mai dezghețați la minte și cred că o sa fie ok, părerea mea...
Condrea Cristian
Condrea Cristian

Mesaje : 149
Puncte : 188
Reputatie : 8
Data de inscriere : 18/04/2011

Sus In jos

Lansarea revistei Agora Empty Re: Lansarea revistei Agora

Mesaj  Admin Sam Oct 15, 2011 1:06 pm

Pentru profii mai inghetzati aducem o balonca de gaz ))))))))))
Eu zic ca vineri facem mica lansare la biblioteca apoi iesim in oras si tragem o vecerinca pina ajungem in 4 labe acasa ca niste adevarati filosofi )))))))))) Very Happy Very Happy Very Happy
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 348
Puncte : 621
Reputatie : 14
Data de inscriere : 17/04/2011

https://agorasophie.forummo.com

Sus In jos

Lansarea revistei Agora Empty Re: Lansarea revistei Agora

Mesaj  iluminator Sam Oct 15, 2011 9:26 pm

ideea-mi place ... şi totuşi aş dori ca să o repartizăm deja luni-marţi-miercuri Smile. Totuşi e ceva semnificativ ca să dăm la începutul săptămîinii, şi vineri deschidem o fată şi o pepsi. Am ieşi din pîntece şi putem să strigăm, să fim răi sau cuminţei - evem doar un număr şi gata Smile
iluminator
iluminator

Mesaje : 610
Puncte : 873
Reputatie : 34
Data de inscriere : 26/04/2011

Sus In jos

Lansarea revistei Agora Empty Re: Lansarea revistei Agora

Mesaj  Admin Sam Oct 15, 2011 10:53 pm

Daca sa raspindim revista prin prima parte a saptaminii, atunci sa o raspindim acolo unde nu vor fi invitati oamenii... Raspinditi la ASM, la USEM, la mai stiu eu unde, dar nu si la membri si celor de la facultate... Membrii vor fi deserviti ultimii Wink Pentru ca deja vineri nu va veni nimeni... Wink Eu totusi am sa fac un eveniment pe facebook, ca experiment sa vedem reactiile posibile, pasivitatea tot este o reactie, trebuie sa o vedem si pe asta cum se manifesta... Pentru ca inainte de a lansa revista, este de dorit sa se explice publicuilui ce-i cu viata ei si alte chestii despre ea si despre Agora...
Pur si simplu daca face evenimentul, noi dam din mina ca Agora exista si ca ea functioneaza, mai captam un pic de public... Macar sa se stie cel putin ca aici ceva se lucreaza...
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 348
Puncte : 621
Reputatie : 14
Data de inscriere : 17/04/2011

https://agorasophie.forummo.com

Sus In jos

Lansarea revistei Agora Empty Re: Lansarea revistei Agora

Mesaj  iluminator Sam Oct 15, 2011 11:12 pm

În mesajul mai sus am făcut o eroare: să deschidem o fantă şi nu fată Smile ... năstruşnic a ieşit Smile)))))))
iluminator
iluminator

Mesaje : 610
Puncte : 873
Reputatie : 34
Data de inscriere : 26/04/2011

Sus In jos

Lansarea revistei Agora Empty Re: Lansarea revistei Agora

Mesaj  Admin Sam Oct 15, 2011 11:35 pm

Ap eu ma gindeam si cu perversitatea asta? Very Happy)))))))))) Ca bancheturile a imparatilor romani Very Happy Dar am inteles ca e fanta Very Happy
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 348
Puncte : 621
Reputatie : 14
Data de inscriere : 17/04/2011

https://agorasophie.forummo.com

Sus In jos

Lansarea revistei Agora Empty Re: Lansarea revistei Agora

Mesaj  Condrea Cristian Sam Oct 15, 2011 11:55 pm

Eu cred că Iluminator intenționat a scris ”fată” în loc de ”fantă”, pe urmă a observat că noli reacție sh hai să facă explicații pentru filosofi-frână Suspect Laughing
Condrea Cristian
Condrea Cristian

Mesaje : 149
Puncte : 188
Reputatie : 8
Data de inscriere : 18/04/2011

Sus In jos

Lansarea revistei Agora Empty Re: Lansarea revistei Agora

Mesaj  dandanachi Mar Oct 18, 2011 7:25 am

Salutare Agorieni...si felicitari cu lansarea sau cu apropiata lansare a revistei...ca nu mai stiu unde si la ce stadiu sinteti...nu m-am prea informat in ultimul timp...va fi si un format electonic cumva?sau doar tipar? poate afisati articolele undeva pe aici? sa le vedem si noi...mai ramasi in urma

Referitor la lansarea oficiala...si publica...de ce sa nu fiti mai curajosi si mai "tupeisti" ce aveti de pierdut? chemati si un reporter ceva, sa va filmeze, sa va ia interviuri si sa va "bage" ca o "stiruta" mai altfel in buletinul de stiri sau in vre-o emisiune mai nu stiu cum...probabil mai "filosofica"...de ce sa nu fie marele vostru eveniment...unical...sa nu fie si ceva special? cum spune rusu "derzaite" cuceriti lumea...ca sint sigura ca AVETI CU CE!
dandanachi
dandanachi

Mesaje : 25
Puncte : 40
Reputatie : 5
Data de inscriere : 01/05/2011

Sus In jos

Lansarea revistei Agora Empty Re: Lansarea revistei Agora

Mesaj  Admin Mar Oct 18, 2011 8:40 am

Dandanachi, bun revenit pe forum! Smile
Agora se afla intre extremitati, Iluminator nu prefera lansarea oficiala, dandanache zice sa facem "explozie" Smile Atunci cred ca vom merge prin mijloc Wink
Dar astept azi inca un raspuns de la biblioeteca Ghibu, daca putem sa facem in aceasta vineri lansarea, (caci posibil sa fie sala ocupata). Daca nu este posibil atunci posibil ca vom renunta la ideea lansarii oficiale a revistei, caci deja ne ofera sala vinerea viitoare, ceea ce nu putem sa asteptam o saptamina.
O parte din articole posibil ca vor fi publicate pe blogul clubului, dar cred ca voi urca si undeva pe net, revista in pdf, pentru a putea fi downloadata.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 348
Puncte : 621
Reputatie : 14
Data de inscriere : 17/04/2011

https://agorasophie.forummo.com

Sus In jos

Lansarea revistei Agora Empty Re: Lansarea revistei Agora

Mesaj  dandanachi Mar Oct 18, 2011 9:45 am

Agora are doar 3 puncte cardinale?
doi "extremisti" si un "impaciuitor" Very Happy:D:D:D:D
dar ceilalti colaboratori ai revistei si a clubului ce zic?
poate ati facut vre-o sedinta offline si ati mai discutat

da unde o sa repartizati revista si care va fi modalitatea? oricum tre sa-i faceti o oarecare "publicitate" nu? sa cunoasca lumea ca exista asa ceva...ca sint asa persoane devotate si entuziaste care muncesc si incearca sa faca ceva in tot tumultul vietii moldave...mi-ar parea rau sa nu cunoasca lumea despre o asemenea traba ...apropo "sigla" sau cum sa-i zic corect..."semnul Agora" ii tare "KLASNII" a cui a fost ideea....BRAVO!!!!
dandanachi
dandanachi

Mesaje : 25
Puncte : 40
Reputatie : 5
Data de inscriere : 01/05/2011

Sus In jos

Lansarea revistei Agora Empty Re: Lansarea revistei Agora

Mesaj  iluminator Mar Oct 18, 2011 9:56 am

Smile ... nu sunt chiar împotrivă, nicicum, însă nu aş dori să chemăm presa scrisă şi nescrisă, fiindcă e prea micuţ, şi poate pe alocuri mai trebuie de lustruit, de finisat atît Structura cît şi Conţinuturile Smile. Poate la al doilea Număr va fi mai oficial, cine să ştie. Si as dori să iniţiem o companie pentru adunarea următoarelor articole. Însă aş dori ca articolele să aibă o oarecare logică între ele. Luna viitoare, pe la mijlocul lui Octombire se iniţiază o săptămînă de filosofie (ziua internaţională), ar trebui să ne integrăm şi noi pe acolo Smile. E tare cazul, nu?
iluminator
iluminator

Mesaje : 610
Puncte : 873
Reputatie : 34
Data de inscriere : 26/04/2011

Sus In jos

Lansarea revistei Agora Empty Re: Lansarea revistei Agora

Mesaj  Admin Mar Oct 18, 2011 10:04 am

Daaa, pentru saptamina filosofiei, avem o misiune nobila Smile
Discutam deja in offline..
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 348
Puncte : 621
Reputatie : 14
Data de inscriere : 17/04/2011

https://agorasophie.forummo.com

Sus In jos

Lansarea revistei Agora Empty Re: Lansarea revistei Agora

Mesaj  Admin Mar Oct 18, 2011 10:44 am

PS!!!! Chiar daca nu facem lansarea vineri, cu toti membrii agora oricum ne intilnim vineri seara la o vecerinca...
Aici astept propuneri, unde mergem undeva cu toti sa cintam, sa dansam, sa bem, sa aruncam balonase... Pentru a intari consolida relatiile dintre membrii clubului!
La pizza, la patinuar, la bowling, la scaldat, la fotbal, la cafea, la bere, la apa potabila, la frigarui.... etc etc jocolor jocolor jocolor jocolor flower flower geek geek
Astept idei ce prefera Agooooraaaaa!!!!! cheers cheers cheers cheers
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 348
Puncte : 621
Reputatie : 14
Data de inscriere : 17/04/2011

https://agorasophie.forummo.com

Sus In jos

Lansarea revistei Agora Empty Re: Lansarea revistei Agora

Mesaj  iluminator Mar Oct 18, 2011 10:55 am

Eu m-aş duce în pădure la un frigărui Smile .... totuşi adio toamnă !!! se aşteaptă că finele săptămînii va fi destul de nobil
iluminator
iluminator

Mesaje : 610
Puncte : 873
Reputatie : 34
Data de inscriere : 26/04/2011

Sus In jos

Lansarea revistei Agora Empty Re: Lansarea revistei Agora

Mesaj  anna Mar Oct 18, 2011 1:13 pm

Admin: Iata ce ca ce, dar la fotbal sau la bere PRECIS ca am sa "alerg impiedicindu-ma"Very Happy

Dar daca sincer, foaaaarte muuult, muult-muult de tot as vrea la Bowling!SmileSmile
Deja de-o viata tot ma string si ma string, si ca-n adins ceva nu-mi iese)))

Pomogite kto cem mojet, liudi dobrieee!! Very Happy
(si aici fac ochi ca la motanasul din Shrek Rolling Eyes ))))

Aveti doua variante de raspuns: Da, sau Da! Very Happy

Cu muulta-muulta dragoste si caldura)))),
Anna.
Very Happy
anna
anna

Mesaje : 13
Puncte : 19
Reputatie : 2
Data de inscriere : 07/06/2011

Sus In jos

Lansarea revistei Agora Empty Re: Lansarea revistei Agora

Mesaj  Admin Mar Oct 18, 2011 10:49 pm

La frigarui n-ar fi rau, dar aceasta acuma, in conditiile noastre provoaca mai multe incomoditati, faptul ca noi iesim la vecerinca pe la orele 16-17 vineri, inopteaza la 18.30, apoi, stringe lemne, ada gratarul, treb de cumparat toate cele necesare si oricum vineri sau in week-end n-o sa fie atit de cald incit sa te simti comod. Oricum creaza prea mari batai de cap... Sau poate este necesar sa mai schimbam genurile de a petrece timpul impreuna...
Imi place ideea lui Anna Smile la bowling.. E o activitate destul de potrivita... Luam o masa, comandam ceva, ceai, cafea, apa, sampanie, bere... Care poate sa stea la masa, care joaca bowling... Pur si simply joaca va include o relatie vesela intre membri Wink Wink
Doar ca o mica problemutza, la bowling ora ceva costa ~150 lei ora. Dar 150 ora costa pista, daca de exemplu vom fi 5 oameni asta va fi de fiecare 30 lei. Daca vom fi 10 oameni, atunci treb de luat 2 ore si tot acolo iesim... mmm pe linga aceasta pentru ceva acolo de comandat, ceai, cafea etc. se va mai adauga inca careva cheltuieli... In total pe fiecare il poate costa de la 50 pin la 100 lei... (In dependenta de citi oameni vor fi, si care si cit comanda)
Nu stim daca toti sunt dispusi pentru aceasta suma... Defapt pentru un bachet cu niste frigraui tot cam la 50-70 se ajunge... )))
Ce zice lumea in privinta aceasta?
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 348
Puncte : 621
Reputatie : 14
Data de inscriere : 17/04/2011

https://agorasophie.forummo.com

Sus In jos

Lansarea revistei Agora Empty Re: Lansarea revistei Agora

Mesaj  Admin Mier Oct 19, 2011 6:24 am

Stiri de ultima ora!
Lansarea revistei nu va avea loc! Sad
Am anulat evenimentul pe motivul ca biblioteca inca nu ne poate furniza date cu privire la ziua de vineri daca sala este libera sau nu.
Prin urmare putem deja sa distrubuim revista!
Voi scrie un articol pe blog despre revista, care il voi plasa pe fb, pentru a stiinta lumea. (cit de cit)

Dar ne vedem vineri la orele 16.30 la vecerinca Smile
Indiferent unde vom merge, ne intilnim cu toii in fata la Gh. Asachi!!!
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 348
Puncte : 621
Reputatie : 14
Data de inscriere : 17/04/2011

https://agorasophie.forummo.com

Sus In jos

Lansarea revistei Agora Empty Re: Lansarea revistei Agora

Mesaj  iluminator Mier Oct 19, 2011 7:58 am

saltuare ..
Aş putea să zic: "i-mi pare rău" însă nu zic. Nu cred că ar fi un eveniment la care să adunăm lume mai "aleasă". Totuşi ar fi bine să ştim, cei care vor putea să vină, ce sumă să luăm cu noi... şi dacă totuşi ne vom duce la un bowling, atunci e cazul să comandăm dinainte. Mai ieftin, din cîte eu cunosc, cît şi mai făinuţ îl avem la centrul Luck-oil de la rîşcani ... acolo unde se termină lumea, lîngă UTM.
Putem. şi să stăm la un păhar de vorbă... dar un pic de mişcare, pentru filosofi, nu strică Smile
iluminator
iluminator

Mesaje : 610
Puncte : 873
Reputatie : 34
Data de inscriere : 26/04/2011

Sus In jos

Lansarea revistei Agora Empty Re: Lansarea revistei Agora

Mesaj  Condrea Cristian Mier Oct 19, 2011 8:00 am

Eu propun să mergem la biliard, este o sală destul de simpatică la Etajul 3 de la Furchetul de la Sculeni, nu-i scump, atmosferă plăcută și muzica de astfel, ce ziceți?
Condrea Cristian
Condrea Cristian

Mesaje : 149
Puncte : 188
Reputatie : 8
Data de inscriere : 18/04/2011

Sus In jos

Lansarea revistei Agora Empty Re: Lansarea revistei Agora

Mesaj  iluminator Mier Oct 19, 2011 9:06 am

Eu în biliard nu porea pot juca ... mi se pare cere o dexteritate mai rafinată decît bowling-ul - acolo repede te înveţi să dai cu bila (sau nu ştiu eu ce) .... dar votăm decroaticeşte. e alt ceva încă să mai spun m-aş descurca şi la un ping-pong Smile)))) - ar fi super
iluminator
iluminator

Mesaje : 610
Puncte : 873
Reputatie : 34
Data de inscriere : 26/04/2011

Sus In jos

Lansarea revistei Agora Empty Re: Lansarea revistei Agora

Mesaj  Condrea Cristian Mier Oct 19, 2011 9:23 am

mediocrilor, nu știți să jucați biliard tongue
Condrea Cristian
Condrea Cristian

Mesaje : 149
Puncte : 188
Reputatie : 8
Data de inscriere : 18/04/2011

Sus In jos

Lansarea revistei Agora Empty Re: Lansarea revistei Agora

Mesaj  Condrea Cristian Mier Oct 19, 2011 9:25 am

ps: deși eu sunt deacord și cu bowlingu, n-am fost niciodată, aș dori să încerc)
Condrea Cristian
Condrea Cristian

Mesaje : 149
Puncte : 188
Reputatie : 8
Data de inscriere : 18/04/2011

Sus In jos

Lansarea revistei Agora Empty Re: Lansarea revistei Agora

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum