AGORA FORUM
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Grija extremala de sine  Dsdddn12
Citatul zilei
Playlist
Gandire, suflet, spirit

Mar Iul 28, 2015 1:42 am Scris de FiicaInteleptului

'' Gandirea ridica sufletul la rangul de spirit. '' Hegel

Comentarii?

Ce este gandirea? Ce este sufletul? Ce este spiritul? Sunt sufletul si spiritul identice? Ne …

Comentarii: 0

problema adevarului la Berkeley

Mar Dec 09, 2014 12:57 am Scris de virlan.nelu

Salut, am nevoie urgent de ajutor, nu gasesk informatie despre conceptul de adevar la berkeley!!!


Comentarii: 0

Cunoasterea si limitele ei

Dum Noi 02, 2014 9:03 am Scris de Pathei Mathos

'' Adevarata ta fiinta exista anterior nasterii oricarui concept. Poti tu, ca un obiect, sa intelegi ceva care exista inaintea aparitiei vreunui concept? In absenta constiintei …

Comentarii: 21

Cînd vorbesc despre Dumnezeu nu despre Dumnezeu vorbesc

Mar Feb 26, 2013 11:07 am Scris de Volodea

Suntem nevoiţi să recunoaştem că omul este o fiinţă limitată. Limitele sale nu sînt trasate doar de instrumentele imperfecte de cunoaştere, de o infinitate de …

Comentarii: 12


Grija extremala de sine

2 participanți

In jos

Grija extremala de sine  Empty Grija extremala de sine

Mesaj  iluminator Mar Mai 24, 2011 10:59 am

Azi ca într-o formă de excepţie am acceptat o invitaţie la o comunitate (nu aş dori să divulg totuşi ... e o chetie de respect)
În această comunitate am văzut ce semnifică o grijă exagerată de corp. În primul rînd s-a deschis cu aplaoze ... pentru faptul că ai fost prezent Smile ... În al doilea rînd "noi-veniţii" sau prezentat al trelea rînd "reuşiţii şi cuvintele lor", după care o spalare zravănă de creier... toţi (spre finele întrunirii) sau pupat şi acuprins Smile. Am fugit de-mi scăpărau căcîii - nu se putea nimic discuta decît despre corp şi grija de corp.
Recunosc că importanţa corpului este mare ... desigur că foarte mult contează ce împingi în tine (mînănci) ... însă sa faci un cult ... o obsesie din asta .... scuzaţi-mă vă rog. Cu otţi aceşti oameni ar terbui să se lucreze în altă direcţie - aceptarea sinelui aşa cum este El, şi nu o continuă "transformare" realizată la limită. 20 kg în 4 luni ... Şoc extra-mare pentru organism ... după care urmează nişte aplauze şi recunoaştere la toţi. Ceea ce am observat în primul rînd consta în faptul că erau doar fete ... care nu se iubesc pe sine ... care seurasc ... care şi-au cultivat o artă în a se urî. Mai pe scurt .. filosofie e puţină. Însă am văzut Idolii de care spunea Nietzsche cum funcţionează ... Idoli care orbeşte raţiunea, Idoli ca nişte piloni care cer energie, interes, cuvinte chiar şi se ajunge la paroxism. Toţi de acolo se închină la un Dumnezeu - "Corp frumos" ... De fapt ei prezentau un standart ... omul trebuie să consume 2 litri de apă pe zi .... încercam să răstorn cu raţiunea mea Idolul lor şi nu puteam chiar dacă ajungeam la absurd sau erori de logică. Dacă de exemplu faci sport, transpiri? -DA .... Dacă transpiri se face o deshidratare a organ ? DA .... Păi nu trebuie să consumi mai multă apă decît 2 litri? Tăcere (ce stranie întrebare am mai pus) ... Dacă afară este foarte cald ... se transpiră mai mult? DA ... atunci vara e nevoie de mai multă apă? --- Tăcere .... După o pauză ------ Tot 2 litri trebuie să consumi. Mdaaaaaa ... orbire. Azi a fost o experienţă foarte faină ... Am văzut cum se închină lumea la Idoli ... în mod direct
iluminator
iluminator

Mesaje : 610
Puncte : 873
Reputatie : 34
Data de inscriere : 26/04/2011

Sus In jos

Grija extremala de sine  Empty Re: Grija extremala de sine

Mesaj  sip.www.com Mar Mai 24, 2011 1:13 pm

Daaaaaaaaa... eu am mai văzut aşa tipuri de oameni, drept că la alte discuţii, atunci îmi părea că doar eu nu-i pot înţelege pe alţi oameni, dar acum înţeleg că nu eu nu-i putewm înţelege, dar ei nu mă puteau înţelege.

sip.www.com

Mesaje : 19
Puncte : 33
Reputatie : 0
Data de inscriere : 11/05/2011

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum