AGORA FORUM
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
De ce zimbim oamenilor? - Pagina 2 Dsdddn12
Citatul zilei
Playlist
Gandire, suflet, spirit

Mar Iul 28, 2015 1:42 am Scris de FiicaInteleptului

'' Gandirea ridica sufletul la rangul de spirit. '' Hegel

Comentarii?

Ce este gandirea? Ce este sufletul? Ce este spiritul? Sunt sufletul si spiritul identice? Ne …

Comentarii: 0

problema adevarului la Berkeley

Mar Dec 09, 2014 12:57 am Scris de virlan.nelu

Salut, am nevoie urgent de ajutor, nu gasesk informatie despre conceptul de adevar la berkeley!!!


Comentarii: 0

Cunoasterea si limitele ei

Dum Noi 02, 2014 9:03 am Scris de Pathei Mathos

'' Adevarata ta fiinta exista anterior nasterii oricarui concept. Poti tu, ca un obiect, sa intelegi ceva care exista inaintea aparitiei vreunui concept? In absenta constiintei …

Comentarii: 21

Cînd vorbesc despre Dumnezeu nu despre Dumnezeu vorbesc

Mar Feb 26, 2013 11:07 am Scris de Volodea

Suntem nevoiţi să recunoaştem că omul este o fiinţă limitată. Limitele sale nu sînt trasate doar de instrumentele imperfecte de cunoaştere, de o infinitate de …

Comentarii: 12


De ce zimbim oamenilor?

+4
Condrea Cristian
Volodea
iluminator
Admin
8 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

De ce zimbim oamenilor? - Pagina 2 Empty Re: De ce zimbim oamenilor?

Mesaj  iluminator Sam Mai 19, 2012 11:15 am

Dumitre Smile ... foarte mult mă bucur că ai reacţionat la "zîmbet" Smile. Textul tău mă face, încă o dată încă o dată, să mă conving - există foarte multe procedee, optici, tehnici, metde, strategii, "operaţii", ochelari de a vedea obiectul. Tu ai pictat, mai bine zis ai construit arhitectural (ai înălţat o construcţie sculpturală a fenomenului de zîmbet) - foarte interesant.

Poate că mă voi repeta, absolut firesc dacă nu eşti conectat non-stop (dar eu nu sunt) la mesajele de aici. Zîmbetul, ca o constructă biologică, poate fi considerat un fel de instict, un instict precum o albină se naşte să facă fagure, să "danseze" harta plasamentului floral (presupun că nu este nevoie să explic acest "dans" al comunicării între albini ... e arhi-cunoscut). Deci noi ne naştem cu acest construct, însă îl implimentăm, îl înserăm într-un context cultural. Aducă la nuntă sau la cumătrie noi zîmbim, pe cînd la o altă cultură se plînge (de exemplu înomrmîntarea la daci era susţinută de rîsete şi bucurie, ceea ce-i absolut nepoliticos pentru timpurile şi cultura noastră). Problema zîmbetului, ca şi a sexului este legat de contextualitate: cînd, cum, în ce mod şi intensitate, cu cine, cît, cînd ne oprim, cînd e bine şi cînd nu et.etc.etc - aici se implică, de fapt se solicită măiestria actoriceească. Dacă joci bine acest segment - ai succes, de nu toţi se vor uita foarte straniu la tine.

Viaţa ca joc de rol, nu o iau în mod blamant sau ironic, nu ... nicium ci foarte serios. Atunci cînd tu începi să uiţi de sens al zîmbetului şi te montezi (lucrezi) la formă- te pierzi pe tine, dar te cîştigi social. Ma--u amuzat filmele în care dacă rîde boss-ul atunci toţi subalternii trebuie să pufnească şi ei în rîs, dar rîsul lor nu este decît un ecou lipsit de individualitate şi personalitate... ei rîd ţinînd ochii pe boss, ca nu cumva el să se oprească din rîs... da tu să o ţii mai departe.

Pare-se, în ceea ce am scris mai sus: zîmbut trebuie să iasă din tine, ca o continuitate a existenţei şi individualităţii tale - aceste tip de zîmbet este firesc, este plin, însă zîmbetul fără sens, ca un mod de comportament, ca un mod de a fi altul - nu e decît înstrăinarea ta de tine însuţi.... aici este cheia eşecului tău social ... nu prea-mi reuşeşte să împac lăuntricut cu societatea ... paote totuşi careva va putea să facă????? Mersi
iluminator
iluminator

Mesaje : 610
Puncte : 873
Reputatie : 34
Data de inscriere : 26/04/2011

Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum