AGORA FORUM
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Logica omului primitiv Dsdddn12
Citatul zilei
Playlist
Gandire, suflet, spirit

Mar Iul 28, 2015 1:42 am Scris de FiicaInteleptului

'' Gandirea ridica sufletul la rangul de spirit. '' Hegel

Comentarii?

Ce este gandirea? Ce este sufletul? Ce este spiritul? Sunt sufletul si spiritul identice? Ne …

Comentarii: 0

problema adevarului la Berkeley

Mar Dec 09, 2014 12:57 am Scris de virlan.nelu

Salut, am nevoie urgent de ajutor, nu gasesk informatie despre conceptul de adevar la berkeley!!!


Comentarii: 0

Cunoasterea si limitele ei

Dum Noi 02, 2014 9:03 am Scris de Pathei Mathos

'' Adevarata ta fiinta exista anterior nasterii oricarui concept. Poti tu, ca un obiect, sa intelegi ceva care exista inaintea aparitiei vreunui concept? In absenta constiintei …

Comentarii: 21

Cînd vorbesc despre Dumnezeu nu despre Dumnezeu vorbesc

Mar Feb 26, 2013 11:07 am Scris de Volodea

Suntem nevoiţi să recunoaştem că omul este o fiinţă limitată. Limitele sale nu sînt trasate doar de instrumentele imperfecte de cunoaştere, de o infinitate de …

Comentarii: 12


Logica omului primitiv

2 participanți

In jos

Logica omului primitiv Empty Logica omului primitiv

Mesaj  Rigel Lun Apr 18, 2011 5:20 am

Am gasit recent un subiect destul de intrigant, un fenomen cu totul paradoxal logicii noastre. Levy-Bruhl mentioneaza ca in centrul Braziliei exista un trib de indieni care se numeste Baroro. In aceeasi regiune traeste si o specie de papagali Arara. Exploratorii au ramas destul de uimiti cind au depistat faptul ca acesti indieni afirma ca si ei sunt Arara, nu doar in sens de totem, dar in adevarat sens al cuvintului ca sunt oameni si in acelasi timp papagali Arara. Aceasta logica sfideaza evident principiul identitatii si al contradictiei. Cum poate fi explicata aceasta modalitate logica?
Rigel
Rigel

Mesaje : 8
Puncte : 12
Reputatie : 0
Data de inscriere : 18/04/2011

Sus In jos

Logica omului primitiv Empty Re: Logica omului primitiv

Mesaj  iluminator Mier Apr 27, 2011 8:15 am

Salutre ... m- fascinat si pe mine Bruhl cu gindirea premitiva. este cam complicat sa-ti relatez despre fragmentul (tot din acea carte .... mise pare) cum a "executat tribul o femeie care s-a gindit rau despre alta, care la rindul sau a fost mincata de crocodil. Omul nostru contemporan, are o logica unde-i posibil semnul 0 (zero), nimic, care face sa se scuze, sa ierte, sa depaseasca. daca de exemplu ti-a cazut o piatra in cap, in timp ce te duceai la serviciu de ce anume ea a cazut in tine? inaintea ta a mai trecut citeva sute de mii de persoane ... si tocmai de ce tu? Desigur ca se poate vorbi si despre faptul ca e vinovat proiectorul, sau stapinul locuintei (care nu avea grija de dinsa) etc. insa de CE TU? noi ce raspundem .... nu stiu ... fiindca asa a vrut soarta, asa trebuia sa se intimple, CINE ESTE DE VINA .... - Aaaaa... nu stiu, s-a intimplat inseamna ca s-a intimplat, trebuie doar sa treci peste asta .... omul "primitiv" el este obligat sa gaseasca cauza. Da .... Apropo despre acest trib de care Rigel a scris ... eu am mai intilnit mi se pare si la Eliade M in lucrarea Samanismul - el face explicatii. (dar nu pun calculatorul in foc)
iluminator
iluminator

Mesaje : 610
Puncte : 873
Reputatie : 34
Data de inscriere : 26/04/2011

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum