AGORA FORUM
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Cunoasterea si Valoarea Dsdddn12
Citatul zilei
Playlist
Gandire, suflet, spirit

Mar Iul 28, 2015 1:42 am Scris de FiicaInteleptului

'' Gandirea ridica sufletul la rangul de spirit. '' Hegel

Comentarii?

Ce este gandirea? Ce este sufletul? Ce este spiritul? Sunt sufletul si spiritul identice? Ne …

Comentarii: 0

problema adevarului la Berkeley

Mar Dec 09, 2014 12:57 am Scris de virlan.nelu

Salut, am nevoie urgent de ajutor, nu gasesk informatie despre conceptul de adevar la berkeley!!!


Comentarii: 0

Cunoasterea si limitele ei

Dum Noi 02, 2014 9:03 am Scris de Pathei Mathos

'' Adevarata ta fiinta exista anterior nasterii oricarui concept. Poti tu, ca un obiect, sa intelegi ceva care exista inaintea aparitiei vreunui concept? In absenta constiintei …

Comentarii: 21

Cînd vorbesc despre Dumnezeu nu despre Dumnezeu vorbesc

Mar Feb 26, 2013 11:07 am Scris de Volodea

Suntem nevoiţi să recunoaştem că omul este o fiinţă limitată. Limitele sale nu sînt trasate doar de instrumentele imperfecte de cunoaştere, de o infinitate de …

Comentarii: 12


Cunoasterea si Valoarea

4 participanți

In jos

Cunoasterea si Valoarea Empty Cunoasterea si Valoarea

Mesaj  jechiumaxim Mar Sept 10, 2013 11:56 pm

care este relatia dintre cunoastere si valoare) help

jechiumaxim

Mesaje : 1
Puncte : 3
Reputatie : 0
Data de inscriere : 10/09/2013

Sus In jos

Cunoasterea si Valoarea Empty Re: Cunoasterea si Valoarea

Mesaj  iluminator Mier Sept 11, 2013 10:31 am

valoare si cunoastere.... este foarte extensivă relatia, daca se poate ceva mai concret, poate la un anumit filosof, epocă, curent, şcoală...
Dacă pur şi simplu... atunci cunoaşterea este valoare într-un mod oportun. Cu alte cuvinte există segmente în realitate: fie socială, fie personală cînd o anumită cunoaştere deţine şi se estimează într-un mod diferit. De exemplu la examene cunoaşterea X, cînd ţi se solicită X este foarte oportună, însă  dacă priveşti cunoaşterea pur şi simplu - eu ştiu x atunci cînd nimeni nu îţi solicită şi nu rezonează cu aşteptările celorlalţi atunci ea nu are nici o valoare. Ceea ce este scris mai sus se referă la dimeniunea praxiologică a cunoaşterii. 

Din punct de vedere social, cunoştinţele sunt considerate valoroase atît timp cît există recunoaştere socială. Dar şi aici sunt atît de multe subtilităţi. Pentru a-ţi oferi un răspun am nevoie să cunosc: ce fel de cunoaştere (tipul de cunoaştere), şi în ce nişă există sistemul de valorificare: ştinţific, filosofic, estetic, etic etc.

Deci pot să mă joc mult cu aceste 2 concepte, însă pentur un răspun mai eocvent am nevoie de mai multe referinţe Smile. Fără supărare...
Aştept reacţie
iluminator
iluminator

Mesaje : 610
Puncte : 873
Reputatie : 34
Data de inscriere : 26/04/2011

Sus In jos

Cunoasterea si Valoarea Empty Re: Cunoasterea si Valoarea

Mesaj  Black&White Mier Sept 11, 2013 11:41 pm

Despre cunoastere tine de domeniul gnoseologiei, pe cind valoarea de axiologie…
Nu prea e cazul sa spunem insa cunoasterea este putere, cum a spus Bacon, puterea, in zilele noastre este chiar o valoare primordiala. Astazi, daca consideram banii la putere atunci, cunoastinetel ce pot aduce bani, sau sa ii tina in securitate sunt niste cunostinte de valoare. Economia rules!!!! Traim in casa unui sistem oeconomicus, acel homo sapiens (rational) nu mai este cerut pe piata muncii, astfel totalitatea de cunostinte care fac o dezvoltare personala: spiritualitate, autocunoastere, personalitate sunt pentru mastodonti (animale pe cale de disparitie), care mai respira ici-colo prin crapaturile peretilor, coridoarelor uitate sau ungherasele capitalismului. Chiar si daca, totusi se mai vorbeste despre dezvoltarea personalitatii, in majoritatea cartilor ce le poti vedea pe tarabele librariilor (bestseller) au un miros “de bani”.

Black&White

Mesaje : 26
Puncte : 31
Reputatie : 1
Data de inscriere : 23/09/2012

Sus In jos

Cunoasterea si Valoarea Empty Re: Cunoasterea si Valoarea

Mesaj  Admin Mar Sept 17, 2013 5:59 am

Am să exprim si o alta relationare dintre valoare şi cunoastere.

Ce este valoarea? Fara speculatiile axiologice si complicatii matematice, valoarea este ceea ce este important pentru mine, in rest pofig de autoritatea unor gândaci orgolioşi şi cu nasurile pe sus care imparte lumea in bine si rau. 
Ce se intampla cu lucrurile care sunt importante pentru noi? 
De exemplu: Prostituatele sunt importante pentru Gigel, ce va face acest Gigel cand va intalni o nou prostituata? Cel mai probabil ca va dori s-o cunoască!
Cariera este importantă pentru Ion. Ce va face acest Ionel? Va investi timp si energie pentru creştere in carieră, dar acest lucru nu-l va putea face fara cunoastere! 
In fine, valorile noastre ne determină ceea ce trebuie/vrem sa cunoastem! 

Pentru occident în perioada iluminismului - capitalul era valoare suprema, aveau nevoi de industrializare, insa pentru aceasta, aveau nevoie de cunoastere pentru a maximaliza capitalul, iar pentru aceasta aveau nevoie de un Newton sau un Voltaire.

In timpul prezent corporatiile americane investesc bani in cercetari stiintifice pentru anumite interese economice sau politice, in conformitate cu anumite valori pe care le trimbitzează! 

Eugenismum inca n-a disparut, de aia s-au investit bani pentru proiectul cercetare - Genomul Uman.

Iar ce este eugenia? Eugenia ridica probleme morale si valorice fundamentale bun sau rau, sanatos sau handicap, util sau inutil.

Iaca asa Very Happy
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 348
Puncte : 621
Reputatie : 14
Data de inscriere : 17/04/2011

https://agorasophie.forummo.com

Sus In jos

Cunoasterea si Valoarea Empty Re: Cunoasterea si Valoarea

Mesaj  Black&White Mar Sept 17, 2013 12:16 pm

Mda...... aidca daca eu consider valoare a face un explozibil, asa pur si simplu pentru mine, am sa cunosc sa fac explozibil? ..... cu prostituta la fel, daca la un moment dat ma abate se ma duc si sa o cunosc profund.... apu e bine?

Imi pare ca exista totusi o dilema ... daca doresc sa fur un apartament atunci ... ce .... sa cunosc cum si cind sa o fac? - si asta este valoare.... 

Am sa cad in capcana iluminismului - este valoare ceea ce ma dezvolta sa exist, nu ca animal ce-si satisface instinctele.... adica animalul, ci un pic pate mai mult. Sensul este de a acoperi micile sensuri, insa astfel se transforma intr-o viata mica. Pentur mine o valoare este sa fiu sanatos, daca de exemplu o sa doresc sa ma scol la 4 noaptea si sa maninc (sens mic), o sa obtin un mod de viata sanatos? acelasi lucru si cu bautul, prostituata etc. Si aici deduc, pentru mine este o cunoastere valoroasa ceea ce imi da un sens mai amplu de viata: trebuie sa ma scol din pat (ceea ce nu vreau), sa ma spal (ceea ce mi-i lene), sa fac mincare (neohota), ma imbrac si merg la lectii,,, unde raspund (da pentru ce?), citesc etc.etc.etc. si merg inainte. ... cam asa ...

Black&White

Mesaje : 26
Puncte : 31
Reputatie : 1
Data de inscriere : 23/09/2012

Sus In jos

Cunoasterea si Valoarea Empty Re: Cunoasterea si Valoarea

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum