AGORA FORUM
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Frica de a exista Dsdddn12
Citatul zilei
Playlist
Gandire, suflet, spirit

Mar Iul 28, 2015 1:42 am Scris de FiicaInteleptului

'' Gandirea ridica sufletul la rangul de spirit. '' Hegel

Comentarii?

Ce este gandirea? Ce este sufletul? Ce este spiritul? Sunt sufletul si spiritul identice? Ne …

Comentarii: 0

problema adevarului la Berkeley

Mar Dec 09, 2014 12:57 am Scris de virlan.nelu

Salut, am nevoie urgent de ajutor, nu gasesk informatie despre conceptul de adevar la berkeley!!!


Comentarii: 0

Cunoasterea si limitele ei

Dum Noi 02, 2014 9:03 am Scris de Pathei Mathos

'' Adevarata ta fiinta exista anterior nasterii oricarui concept. Poti tu, ca un obiect, sa intelegi ceva care exista inaintea aparitiei vreunui concept? In absenta constiintei …

Comentarii: 21

Cînd vorbesc despre Dumnezeu nu despre Dumnezeu vorbesc

Mar Feb 26, 2013 11:07 am Scris de Volodea

Suntem nevoiţi să recunoaştem că omul este o fiinţă limitată. Limitele sale nu sînt trasate doar de instrumentele imperfecte de cunoaştere, de o infinitate de …

Comentarii: 12


Frica de a exista

3 participanți

In jos

Frica de a exista Empty Frica de a exista

Mesaj  Admin Mar Apr 19, 2011 6:20 am

Nu este o problema pur ontologica, caci implica si conotatii psihologice. Dar am observat oricum un fenomen foarte straniu in constiinta mea. Atunci cind ma gindesc pe mine ca pe o existenta, cind intensific constiinta existentei mele (Da-Sein), atunci se intensifica o nedumerire si o uimire, faptul ca eu exist, iar existenta poate fi calificata ca existenta, numai daca ea este perceputa si coinsteintizata, o piatra nu se coinsteintizeaza pe sine, deci nu exista. Prin urmare sunt incojurat de o multime de lucruri ce nu exista, in sens metaforic se transorma intr-un neant. Ma percep pe mine ca o existenta in mijlocul neantului, aceasta imi insufla groaza, cind totul linga mine este mort. Iar intrebarea cum am inceput eu sa exist, ma duce in agonie...
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 348
Puncte : 621
Reputatie : 14
Data de inscriere : 17/04/2011

https://agorasophie.forummo.com

Sus In jos

Frica de a exista Empty Re: Frica de a exista

Mesaj  iluminator Mier Apr 27, 2011 6:14 pm

Hm....frica de a exista ... robabil pentru tine (adm) are o anumita semnificatie. Pentru mine alta. Frica de a exista eu o vad in felul meu de a-mi forma existenta, de a o pune in act (in maniera Aristotelica) - adesea sunt pus in situatii cind vreau sa spun ceva, sa-mi prezint gindurile mele, sa ridic drapelul Eu-lui meu sus sa filfiie - asta nu o fac. Nu zic ca este o frica ci o incomoditate, chiar in unele cazuri o lene. fiindca adesea drapelul meu filfie in contrasens vintului (sau mai bine zis filfiielilor altor drapele). Dar daca doresti sa fii un om social, sa participi in programa vieti (ce sa faci acum sau mine, cu cine sa te intilnesti si sa stai de vorba, ce sa maninci, daca nu vrei sa servesti o vodca atunci ce altceva, cum sa zici nu sau da - cu alte cuvinte participarea la o realitate ne-sofisticata al cotidianului). De ce mi-e frica? - Fiindca nu vreau sa fiu izolat, respins, de obicei cind imi pun drapelul sus, chiar extra-sus undeva in stratosfera, ma rup de pamint. Cad in riscul de a fi perceput ca "unit cu kosmosul" (ce inseamna asta? - intelesul este cam aproape de schisofrenie si delir). Oamenii simpli, ei sunt simpatici fiindca nu-si pun intrebari de tipul ... cine sunt eu? (Eu-l lor au o locatie exacta - numele, prenumele si statutul), Exista ceva dincolo de existenta? (absurd si-i o nebunie ca sa cugeti in astfel de categorii) Scopul vietii (Ha ... lucru, distractii, si scopuri foarte precise). Noi ... agorenii (cel putin adm) ne framintam in categorii care tin de metafizica, existentialism, onto-gnoseologie si multe altele. Stii adm, daca poate ca ai observat mesajele mele sunt pline de paranteze, de altfel si viata fiecarui agorean e plina... parantezele le tin pentru mine si agora (chiar si aici am frica de a-mi destinde Eu-l meu). Cam asta e ...
iluminator
iluminator

Mesaje : 610
Puncte : 873
Reputatie : 34
Data de inscriere : 26/04/2011

Sus In jos

Frica de a exista Empty Re: Frica de a exista

Mesaj  Volodea Mar Mai 03, 2011 1:07 am

Frica de a exista ne domina indeosebi atunci cind sintem singuri.(cind credem noi ca sintem singuri). Din cite am inteles (admin) , sentimentul de frica care te macina nu este un efect al asa numitei "bolti negre" (neantul) care te inconjoara ci mai degraba o constientizare a singuratatii. Intensificind constiinta existentei tale, constientientizezi ca esti singur. Nu te sperie neantul ci pozitia ta in neant, de parca mereu ai fi in centru. Acesta este efectul constiintei de sine in cazul in care te simti un subiect care se autoconsientizeaza iar tot ce-i in jurul tau sunt obiecte in afara sinelui tau. Ca sa nu te simti in centrul neantului ci sa-l cuprinzi in intregime trebuie sa constientizezi tot ce-i in jurul tau ca pe o parte din tine. Aici singuratatea nu mai are loc si evident ca nici frica. Eu sunt totul si totul este in mine, nu dispar si nici nu apar, macro si micro cosmosul sunt eu. Poate sa sune prea sigur si prea absolut dar poti sa te incurajezi cu asta Smile Am aici o poezioara sugestiva



Играя чувствами неведомых прохожых

Я разговариваю вслух с самим собой,

Чтоб понимания долю приумножив,

Познать любови души своей ногой.

Кто я? Зачем себя я нужен?

В чем смысл сущность, явлений и вещей ?

Зачем наш мир шаблонами нагружен?

Что впаевоют в головы людей?

Кто выдумал воину за власть слепой гордыни ?

Что яркою звездой сквозь мглу нам черный путь,

Что освещает мир-ласкут стараний мнимых

Природу горких слез что не дают уснуть !?

Вокруг чтото сдвинулоси, не я-мир стал подвижным.

Из сердце шпиль торчит оборванной струной

И бездной туч туман историй книжных

Рассеял свет свободы надо мной.

Покой любовю искренней наполнил мою грудь

Мне незачем спешить и некуда бежать

Я вспомнил друг, что знаю все осталось лишь понять

И ты...конечно приходи, вот только сердце не забудь...
Volodea
Volodea

Mesaje : 91
Puncte : 129
Reputatie : 6
Data de inscriere : 29/04/2011

Sus In jos

Frica de a exista Empty Re: Frica de a exista

Mesaj  Admin Mar Mai 03, 2011 11:51 am

Iluminator, cred ca am gasit si o punte de legatura intre semnificatia fricii in contextul tau si cel expus de mine, sau mai bine zis un moment de conditionare efectiva al fricii mele. Frica de izolare... deja am palpat-o caci n-am mers in sensul curentul am tinut sa merg in contra-curent (acele flaguri filfiitoare), si este evident ca nimeni nu e nebun sa se arunce dupa tine, este practic o imposibilitate de intoarcere, iar alta isi tradeaza sensul curentului... Ai instinctul rebelului, revolutiei si al non-conformistului, si cind un atom de apa din sensul curentului la un moment dat se opreste, si striga "voi sunteti o masa de atomi, si nu sunteti voi insiva, ceea ce doriti sa fiti, sunteti ceea ce sunteti determinati de curent, dupa mine in contra-curent", si cel mai banal ca nimeni nu te aude, toate trec pe linga tine intr-o viteza, vesele si rid... Ce semnificatie are revolta ta, cind acesti atomi rid si se complac in curentul cei poarta... Si aici te simti marginalizat si izolat, timpul pare intepenit si vezi totul cum se perinda prin fata ta in dinamica si galagie... Te trezesti dimineata si-ti dai seama ca inca o zi vei asista la o realitate straina, dar nu doar straina, dar si stranie, asa cum ai zis, vezi oameni "simpatici" care isi au o cu totul alta ontologie, si momentul asta iti pare deja straniu, cum poti fi intr-o asemnea mod de a fi? Nu-mi mai pot deja imagina sa fiu si eu un om simpatic...
Iti dai seama ca esti izolat, nu ai trecut in mecanismul societatii testul "STAS", atunci iti apare o revolta interioara, de acea societate de care poate ii simpti lipsa, o cauti in interior, ca un halucinat incep a-mi excava constiinta, pentru a-mi pulveriza citi mai mult "EU" - uri, din care sa-mi zidesc pe cont propriu o realitate interioara, ba chiar o societate interioara... Dar aici intlinesc o alta uimire a existenta mele interioare, atunci cind iti excavezi constiinta, se implica si acel proces al "cogito"-ului, si prin construicta starii interioare, a unui "megapolis" interior cu zeci de "EU"-uri, si prin aceasta iti intensifici si existenta, coinsteintizezi mai mult ca niciodata de propria ta existenta si de acel neant care de inconjoara... Iar aceasta existenta pe care o coinsteintizesi iti profoaca ca o caracatita alte zeci de tentacule cu intrebari... Intrebari care practic de zdrobesc... de aici si frica...
Dumitru, poate este si frica de singuratate, dar totusi e o frica ce nu poate fi conceptualizata si defapt nici bine determinata cauzalitatea... Poate fi si frica din fenomenul "uimirii"... Sau frica de "noul"... Sau mi-am descoperit existenta mea... Dar ce sa fac cu aceasta existenta? Sau este si frica de pierdere a existentei? Dar poate si de nasterea acestuia? Dar din ce mi s-a fiintat acest mod de a fi al constiinte ca "Da-Sein"... Uimire groaznica proviaca... Dar de ce trebuia sa se nasca? De ce trebuia sa ma descoper? ... ... ...
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 348
Puncte : 621
Reputatie : 14
Data de inscriere : 17/04/2011

https://agorasophie.forummo.com

Sus In jos

Frica de a exista Empty Re: Frica de a exista

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum