AGORA FORUM
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
About moldoveni Dsdddn12
Citatul zilei
Playlist
Gandire, suflet, spirit

Mar Iul 28, 2015 1:42 am Scris de FiicaInteleptului

'' Gandirea ridica sufletul la rangul de spirit. '' Hegel

Comentarii?

Ce este gandirea? Ce este sufletul? Ce este spiritul? Sunt sufletul si spiritul identice? Ne …

Comentarii: 0

problema adevarului la Berkeley

Mar Dec 09, 2014 12:57 am Scris de virlan.nelu

Salut, am nevoie urgent de ajutor, nu gasesk informatie despre conceptul de adevar la berkeley!!!


Comentarii: 0

Cunoasterea si limitele ei

Dum Noi 02, 2014 9:03 am Scris de Pathei Mathos

'' Adevarata ta fiinta exista anterior nasterii oricarui concept. Poti tu, ca un obiect, sa intelegi ceva care exista inaintea aparitiei vreunui concept? In absenta constiintei …

Comentarii: 21

Cînd vorbesc despre Dumnezeu nu despre Dumnezeu vorbesc

Mar Feb 26, 2013 11:07 am Scris de Volodea

Suntem nevoiţi să recunoaştem că omul este o fiinţă limitată. Limitele sale nu sînt trasate doar de instrumentele imperfecte de cunoaştere, de o infinitate de …

Comentarii: 12


About moldoveni

2 participanți

In jos

About moldoveni Empty About moldoveni

Mesaj  Admin Lun Aug 22, 2011 11:44 am

Haideti aici sa vorbin despre moldoveni vaabshe, asha vaabshe despre moldoveni...
Caci iata am gasit un link interesant pe facebook, o comparatie intre comportamentul moldoveniilor in cazul inundatiilor de la cotul morii si comportametntul japonezilor in urma unui tzunami. iata un caz de consttinta sinergetica colectiva concret. http://erizanu.cartier.md/istoria-japonezi-cotul-morii-3382.html
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 348
Puncte : 621
Reputatie : 14
Data de inscriere : 17/04/2011

https://agorasophie.forummo.com

Sus In jos

About moldoveni Empty Re: About moldoveni

Mesaj  iluminator Mier Aug 24, 2011 2:42 am

Am cutut articolul şi ....
În general este complicat să analizezi o comparaţie culturală bazîndu-te doar pe un caz şi destul de sinistru... acelaşi lucru putem să ne aducem aminte de Cikatila (ucigaş în serie) şi să comparăm cu o altă cultură cu titlul: "Ce se întîmplă cînd vezi un om pe drum în Ukraina şi în ţara X". îmi este interesant ce s-a întîmplat cu primarul dat ... fiindcă ciar este o problemă regională şi nu doar. pe de altă parte cît de interesant totuşi să citeşti astfel de articole ... eşti mîndru pentru ţara ta.
iluminator
iluminator

Mesaje : 610
Puncte : 873
Reputatie : 34
Data de inscriere : 26/04/2011

Sus In jos

About moldoveni Empty Re: About moldoveni

Mesaj  Admin Mier Aug 24, 2011 3:52 am

Da da, te face mindru, linkul acesta era afisat de Vitalie Sprinceana, care mai jos comenteaza "Moldova eu chiar te iubesc" Very Happy
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 348
Puncte : 621
Reputatie : 14
Data de inscriere : 17/04/2011

https://agorasophie.forummo.com

Sus In jos

About moldoveni Empty Re: About moldoveni

Mesaj  iluminator Mier Aug 24, 2011 8:25 am

Sincer să fiu atît de mult mă deranjează sloganul "Moldova te iubesc" îmi porvoacă chiar o greaţă. Vedeam cum reacţionează cei de la TV atunci cînd sunt rugasi să spună "Moldova te iubesc" cîtă superficialitate, cîtă ironie. Şi eu iubesc Moldova ,,,, daor în anumite situaţii şi ele ce-i dreptu sunt puţine. E ca şi cum ai spune unei fete "Eu te iubesc"., însă această stare de iubire (vorbesc de una sănătoasă) nu e permanentă: ca valul dispare-apare, dispare-apare. Moldova eu o iubesc cînd merg cu ruczacul prin codri, desfrut peizajele - care cu adevărat sunt extraordinare, iubesc moldova atunci cînd .... gata nu ştiu .... wwaawww şi pentru mine: nu ştiu pentru ce o iubesc?
iluminator
iluminator

Mesaje : 610
Puncte : 873
Reputatie : 34
Data de inscriere : 26/04/2011

Sus In jos

About moldoveni Empty Re: About moldoveni

Mesaj  Admin Mier Aug 24, 2011 8:56 am

Moldova e ca o fata frumoasa si proasta... O iubesti ca e frumoasa, da nu te poti casatori ca e proasta Very Happy Dac te pui cu dinsa iti maninca zilele Very Happy
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 348
Puncte : 621
Reputatie : 14
Data de inscriere : 17/04/2011

https://agorasophie.forummo.com

Sus In jos

About moldoveni Empty Re: About moldoveni

Mesaj  iluminator Mier Aug 24, 2011 10:28 am

O analogie super ... şi mai dă că e şi virgină: nu ştie ce vrea, speră să fie prea frumos de cum e, visează şi visează, îşi imaginează că viaţa este super şi că undeva după un colţ o aşteaptă Făt-frumos. Bieţii băieţi care se întîlnesc cu virgine Wink ... (şi fericiţii ... căci totuşi măguleşte orgoliul)
iluminator
iluminator

Mesaje : 610
Puncte : 873
Reputatie : 34
Data de inscriere : 26/04/2011

Sus In jos

About moldoveni Empty Re: About moldoveni

Mesaj  Admin Sam Aug 27, 2011 1:47 am

Very Happy Very Happy Very Happy ))))))))))))))) lol!
Rusia o petzeste pe Moldova, dar Moldova doreste sa se marite cu UE. Dar ce sa faca UE cu o virgina, care n-are nic experienta? Very Happy Dar pe de alta parte UE parc vre, dar o mai creste, ca daca totusi decide sa o ia, ap sa nu fie cumva prea tirziu si Moldova sa fie maritata cu altul, de aia ii mai da asa cite un grant, cite o inghetata, cite un ajutor material, cite o floare...
Eeee da Rusia nu se teme de aceasta virgina, caci cel putin pe moldova o mai gidilise deja asa oleac... Sap oricum rusul este rus, si la votca nu conteaza dac are experienta sau nu Very Happy
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 348
Puncte : 621
Reputatie : 14
Data de inscriere : 17/04/2011

https://agorasophie.forummo.com

Sus In jos

About moldoveni Empty Re: About moldoveni

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum