AGORA FORUM
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Originalitatea Dsdddn12
Citatul zilei
Playlist
Gandire, suflet, spirit

Mar Iul 28, 2015 1:42 am Scris de FiicaInteleptului

'' Gandirea ridica sufletul la rangul de spirit. '' Hegel

Comentarii?

Ce este gandirea? Ce este sufletul? Ce este spiritul? Sunt sufletul si spiritul identice? Ne …

Comentarii: 0

problema adevarului la Berkeley

Mar Dec 09, 2014 12:57 am Scris de virlan.nelu

Salut, am nevoie urgent de ajutor, nu gasesk informatie despre conceptul de adevar la berkeley!!!


Comentarii: 0

Cunoasterea si limitele ei

Dum Noi 02, 2014 9:03 am Scris de Pathei Mathos

'' Adevarata ta fiinta exista anterior nasterii oricarui concept. Poti tu, ca un obiect, sa intelegi ceva care exista inaintea aparitiei vreunui concept? In absenta constiintei …

Comentarii: 21

Cînd vorbesc despre Dumnezeu nu despre Dumnezeu vorbesc

Mar Feb 26, 2013 11:07 am Scris de Volodea

Suntem nevoiţi să recunoaştem că omul este o fiinţă limitată. Limitele sale nu sînt trasate doar de instrumentele imperfecte de cunoaştere, de o infinitate de …

Comentarii: 12


Originalitatea

2 participanți

In jos

Originalitatea Empty Originalitatea

Mesaj  Volodea Dum Mai 29, 2011 8:36 am

Am observat de mai multe ori cu dezamagire in contextul discursurilor noastre filosofice niste nuante epigonice autorii carora au uitat sa puna ghilimelele afirmatiilor "lor" pentru a ne oferi sansa vorbim "la egal". Nu am sa ma opresc la exemple concrete pentru ca nu acesta este scopul topicului pe care mi l-am propus al deschide. Defapt, stim bine ca nu putem fi originali 100 % dar nici acesta nu este scopul spre care tindem. Scopul se ascunde mai degraba in cresterea facultatii noastre de judecare care insa nu se poate delecta cu calitate si cantitate facind un "copy-paste". Nu e neaprat sa fim originali, sa folosim notiuni abstracte, texte sofisticate si cu pretul injosirii personale sa plagiem in speranta de a placea altora. Defapt nustiu daca acesta e scopul celora care regurg la asemnea "tertipuri" dar de un lucru sint sigur si pot sa-i asigur si pe cei care au dubii: STAM PE LOC...
Imi creeaza o satisfactie deosebita sa citesc idei deosebite a unor oameni deosebiti iar aceasta satisfactie creste pe masura ce realizez ca acesti oameni fac parte din anturajul din care fac parte si eu si respira acelasi aer pe care il respir si eu. Sint insa niste factori care au napadit de citeva ori peste satisfactia mea denaturind-o pina la dezamagire. Acesti factori au întemniţat de multe ori dorinta mea de a polemiza caci eu vorbesc cu VOI, nu cu KANT si nu cu HEGEL si nici cu DICTIONARUL ETIMOLOGIC sau EXPLICATIV!!! Vreau ca cei care cîtuşi de putin sunt sinceri cu sine si se simt cu "musca pe caciula" sa reevalueze scopul care i-a adus aici pe forum. Hai sa fim noi înşine oameni buni !!!
Volodea
Volodea

Mesaje : 91
Puncte : 129
Reputatie : 6
Data de inscriere : 29/04/2011

Sus In jos

Originalitatea Empty Re: Originalitatea

Mesaj  iluminator Dum Mai 29, 2011 10:37 am

Mda ... Dumitru ... chiar ne pui ... uneva jos .... cum ... undeva recunosc ... foarte departe în sineami ... la locul meu ... cel puţin. Ca să-mi reiterez demnitatea ... (de spurafaţă) ... nu pot să tac pur şi simplu .... Înţelege-mă corect. Pentru ce eu sunt aici? ... care este motivaţia mea? - Este multiaspectuală ... în primul rînd sunt bolnav .... foarte bolnav ... extra bolnav - DE FILOSOFIE. Cineva poate să zică că este un refugiu .... o evadare din cauză că nu pot ţine piept realităţii care mă provoacă şi mă înconjoară... Simt că filosofia mă înstrăinează de probleme ... care cîte o dată cer o proptitudine de secunde .... pînă gîndesc da sau ba ... îmi fuge ... asta tot da, frînez. TOtuşi oamenii sunt nişte fiinţe-programe, acţionează sistemic, sau din impuls emoţional sau din "mişcări" stereotipice .... sunt diverse motive .... eu mă gîndesc de ce să fac? ceea ce majoritatea o fac automat fără să-şi pună întrebări. Chiar şi simpla întrebare .... "De ce noi călcăm hainele? - Noi putem doar să ne îmbrăcăm şi basta". Banale întrebări ... ele apar şi cu asta nu am ce face ...
Sau poate că vreau mai mult ... de la mine ... e prea personal să zic în mod deschis aici .... depăşeşte nivelul de intimitate pe care sunt în stare să-l divulg ...
Sau poate că sunt singur .... da ... chiar sunt singur în dimensiunea mea ... foarte neîneţeleasă de oamenii "simpli" şi-i derutez cumplit ... după încercări de a-mi prezenta latura mea filosofică - neîntîlnind rezonanţaă nu o mai fac. De aceea îmi exist dimensiunea mea filosofică-existenţială aici ... şi mă simt bine - în măsură.
În privinţa la copy-paste .... foarte bine ai lovit-o, întradevăr fac asta ... chiar şi din frică să par prost ... însă şi asta trebuie să o poţi face. E ca şi a învăţa să mergi cu maşina ... (analogiiile sunt ale mele) la început ai nevoia de un instructor .... după care ... dacă îţi place mergi singur. pentru mine instructorii sunt Kant Socrate Heghel ... CHiar mai mult decît atît ... Dacă şi să păstrez analogia atunci există Schumacher, şi mulţi alţii ... măistria cărora sunt de respectat - îi respect . ÎNsă E CAZUL SĂ MERG SINGUR LA VOLAN - stîngaci pentru început - DA - mulţi rîd de mine - DA ..... Mă ascund utilizînd numele autorităţilor - DA .... Ei imi ofera raspunsuri ... presupuneri ... si parca ma simt mai bine ,,,, mai usor .------ asta pentru o anumita perioada .... Ma satisface chiar si daca e de scurta durata ....
iluminator
iluminator

Mesaje : 610
Puncte : 873
Reputatie : 34
Data de inscriere : 26/04/2011

Sus In jos

Originalitatea Empty Re: Originalitatea

Mesaj  Volodea Dum Mai 29, 2011 10:49 am

Am simtit sinceritate..ador sinceritatea, respect sinceritatea, mereu mie sete de sinceritate chiar daca odata cu mentiunea : "Te rog sa fii sincer cu mine" fac o aberatie. A VENIT CLIPA SPOVEDANIEI !!!!!!!
Volodea
Volodea

Mesaje : 91
Puncte : 129
Reputatie : 6
Data de inscriere : 29/04/2011

Sus In jos

Originalitatea Empty Re: Originalitatea

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum