AGORA FORUM
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
"Maniak hyper egoist" Dsdddn12
Citatul zilei
Playlist
Gandire, suflet, spirit

Mar Iul 28, 2015 1:42 am Scris de FiicaInteleptului

'' Gandirea ridica sufletul la rangul de spirit. '' Hegel

Comentarii?

Ce este gandirea? Ce este sufletul? Ce este spiritul? Sunt sufletul si spiritul identice? Ne …

Comentarii: 0

problema adevarului la Berkeley

Mar Dec 09, 2014 12:57 am Scris de virlan.nelu

Salut, am nevoie urgent de ajutor, nu gasesk informatie despre conceptul de adevar la berkeley!!!


Comentarii: 0

Cunoasterea si limitele ei

Dum Noi 02, 2014 9:03 am Scris de Pathei Mathos

'' Adevarata ta fiinta exista anterior nasterii oricarui concept. Poti tu, ca un obiect, sa intelegi ceva care exista inaintea aparitiei vreunui concept? In absenta constiintei …

Comentarii: 21

Cînd vorbesc despre Dumnezeu nu despre Dumnezeu vorbesc

Mar Feb 26, 2013 11:07 am Scris de Volodea

Suntem nevoiţi să recunoaştem că omul este o fiinţă limitată. Limitele sale nu sînt trasate doar de instrumentele imperfecte de cunoaştere, de o infinitate de …

Comentarii: 12


"Maniak hyper egoist"

3 participanți

In jos

"Maniak hyper egoist" Empty "Maniak hyper egoist"

Mesaj  Admin Lun Mai 23, 2011 9:11 am

Sunt hyper hedonist, egoist si egocentrist, sunt o monada in sine si pentru sine! Probleme sunt?

Si cine indrazneste sa zica ca nu e, ceea ce e mai sus? Shocked Sau sa arate cu degetul ca cutare e umanist?
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 348
Puncte : 621
Reputatie : 14
Data de inscriere : 17/04/2011

https://agorasophie.forummo.com

Sus In jos

"Maniak hyper egoist" Empty Re: "Maniak hyper egoist"

Mesaj  Admin Lun Mai 23, 2011 9:18 am

Pina acum citeva ori nu ma credeam ca sunt un adept si un practicant al hedonismului, decit asa arareori...
Azi eram in oras si imi era foame, eram pe linga o cantina, unde mincarea e destul de gustoasa si comestibila, dar nu am dorit sa intru in ea, am zis ca merg la aia din cartierul vecin, ca acolo mincarea e si mai gustoasa, dar era si mai departe si mai scump. Dar imi era si foame si trebuia sa si mai rabd pina ajung. In limita bunul simt ar fi trebuit sa intru la aia, da eu nu, pentru ca dincolo e mai gustoasa, plec totusi acolo...
In timpul mesei, la un moment dat ma opresc si coinsteintizez, capetz ce-s de hedonist...
Sap altii ca mine, da nuu, da cee, daaa nu... da eu is om spiritual, da nu, da ce eu nu-s hedonist, eu nu pun pret pe placere, eu pun accent pe valori supraumane, spirituale, eterne... dar cind maninca pune si el sare in bucate, aduga si niste condimente, mai are si preferinte fata de anumite placinte...
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 348
Puncte : 621
Reputatie : 14
Data de inscriere : 17/04/2011

https://agorasophie.forummo.com

Sus In jos

"Maniak hyper egoist" Empty Re: "Maniak hyper egoist"

Mesaj  iluminator Lun Mai 23, 2011 11:23 am

Mi-a placut mesajul --- tema ta.
Interesant - viata in stil hedonist .... intradevar noi condimentam viata (chiar si daca nu prea avem nevoie de aceste condimente). Poti sa maninci si terciuri cu adaose de vitamine si microelemente ... insa cind iei in mina o bucata de pulpa cu maioneza ....mmmmmmmm... fain ... Stii ... prin faptul ca ai incercat sa alegi bucatelor mai putin gustoase pentur bucate mai mult gustoase ... nu semnifica decit sa dai existentei sale (vietii tale) o noua calitate. un s-a facut decit ... o proba de a experimetna filosofia vietii: - "conduce-te nu de ratiune ci de impuls, de emotie, chiar daca este irationala" (Nietzsche). Viata poate fi frumoasa ... desigur daca lasi frumusetea sa intre pe usa fiintei tale (pentru filosofia filosofia aplicata - "sa introduci ceva frumos in viata ta" - e ceva mai activ Wink.
iluminator
iluminator

Mesaje : 610
Puncte : 873
Reputatie : 34
Data de inscriere : 26/04/2011

Sus In jos

"Maniak hyper egoist" Empty Re: "Maniak hyper egoist"

Mesaj  dana Joi Mai 26, 2011 12:24 am

))) ati uitat de drumul lung si minusuri in buget care nu se refera la hedonism ) Very Happy

dana

Mesaje : 1
Puncte : 1
Reputatie : 0
Data de inscriere : 18/04/2011

Sus In jos

"Maniak hyper egoist" Empty Re: "Maniak hyper egoist"

Mesaj  iluminator Mar Mai 31, 2011 11:01 am

ştiţi mi-a venit o idee, nu ştiu de unde, care ar spune că un om are undeva cîteva filosofii paralel, mai bine zis cîteva strategii filosofice de a exista, .... tot nu e bine, cîteva sisteme filosofice. Unul pragmatic - care afirmă că dacă te ajută, orişice: aprinderea lumînărilor în biserică, să ţii cont de aunmite ritualuri anumite amulete etc., dacă te ajută atunci este ok - utilizază ... nute gîndi la logică; alt sistem ar fi unul mistico-religios: există undeva D-zeu, o forţă care domină realitatea şi anumite subape mistice care facilitează ceva de genul a unor super puteri (curată adolescenţă şi copilărie); altceva un sistem Kantian unde domină principiile, tezele, logica şi raţiunea, cu siguranţă există şi alte sisteme, pe care însă nu le pot pomeni (da... am uitat ... există şi sisteme hedoniste ... în care domină "trăieşte-ţi clipa" în plăcere ... şi încă ceva de genul nietzschian - fii imoral, ridică-te sus şi nu te lamenta aşa este viaţa, eşti tare şi etc.etc.etc.; am şi un sistem budhistic - distanţa, meditaţia, "stingerea"). Interesant faptul că aceste sisteme-strategii ele dau sens, direcţie. chiar şi dacă vezi în faţa ta un obiect ... să zicem o bucată de carne, relaţia (dacă putem afirma aşa ceva) depinde de sistemul pe care-l adopţi: cîte o dată stai şi -l analizezi: mănînci sau nu mănînci, însă există şi segmente de a mîncă şi a avea plpăcere. Cît e de straniu toate aceste sisteme au logica sa, au gîndirea sa, şi cînd acţionează unul nu ai gîndul că ceea ce faci nu e bine, însă cînd vii în alt sistem înţelege ce prosteşte ai acţionat.[ desigur că ceea ce am exprimat aici un este decît o viziune Junghiană asupra "multitudinilor de personalităţi" ce există în om]. Adesea mă simt uimit de cît de străin m-am comportat în anumite situaţii ... asta consimţeşte dissonanţa între ele. Admin, poate că a fost într-un sistem, de care nu prea îl cunoştea ... era el ... deşi încă necunoscut pentru el. (o rafală de vînt psihanalitic)
iluminator
iluminator

Mesaje : 610
Puncte : 873
Reputatie : 34
Data de inscriere : 26/04/2011

Sus In jos

"Maniak hyper egoist" Empty Re: "Maniak hyper egoist"

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum