AGORA FORUM
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Semnele de punctuatie Dsdddn12
Citatul zilei
Playlist
Gandire, suflet, spirit

Mar Iul 28, 2015 1:42 am Scris de FiicaInteleptului

'' Gandirea ridica sufletul la rangul de spirit. '' Hegel

Comentarii?

Ce este gandirea? Ce este sufletul? Ce este spiritul? Sunt sufletul si spiritul identice? Ne …

Comentarii: 0

problema adevarului la Berkeley

Mar Dec 09, 2014 12:57 am Scris de virlan.nelu

Salut, am nevoie urgent de ajutor, nu gasesk informatie despre conceptul de adevar la berkeley!!!


Comentarii: 0

Cunoasterea si limitele ei

Dum Noi 02, 2014 9:03 am Scris de Pathei Mathos

'' Adevarata ta fiinta exista anterior nasterii oricarui concept. Poti tu, ca un obiect, sa intelegi ceva care exista inaintea aparitiei vreunui concept? In absenta constiintei …

Comentarii: 21

Cînd vorbesc despre Dumnezeu nu despre Dumnezeu vorbesc

Mar Feb 26, 2013 11:07 am Scris de Volodea

Suntem nevoiţi să recunoaştem că omul este o fiinţă limitată. Limitele sale nu sînt trasate doar de instrumentele imperfecte de cunoaştere, de o infinitate de …

Comentarii: 12


Semnele de punctuatie

3 participanți

In jos

Semnele de punctuatie Empty Semnele de punctuatie

Mesaj  Volodea Vin Mai 20, 2011 3:52 am

Un profesor englez a scris o propozitie : "A woman without her man is nothing" dupa care i-a rugat pe elevii sai sa puna semnele de punctuatie corespunzatoare in viziunea lor.
Barbatii au scris: "A woman, without her man, is nothing!"
Femeile au scris: " A woman: without her, man is nothing!"

Semnele de punctuatie pot schimba radical sensul propozitiilor. Cum apreciati valoarea lor caci pina la urma ele reflecta emotiile noastre si denota masura in care noi coordonam cu gindurile noastre. Poarta ele o incarcatura pur obiectiva a ceea ce vrem sa redam sau uneori duc in eroare?
Volodea
Volodea

Mesaje : 91
Puncte : 129
Reputatie : 6
Data de inscriere : 29/04/2011

Sus In jos

Semnele de punctuatie Empty Re: Semnele de punctuatie

Mesaj  Admin Vin Mai 20, 2011 5:34 am

Sau de exmplu faza asta, o virgula poate salva o viata: Казнить, нельзя помиловать! Казнить нельзя, помиловать!
Am inceput acu sa ma gindesc la asta si am gasit o legatura intre semne de punctuatie si muzica, ambele fiind de aceeasi natura si ambele au cel putin o functie comuna.
Semnele de punctuatie in cadrul propozitiei nu au nici-un rol, decit doar de redarea tonalitatii sau ritmului, nu ele redau si nu ele schimba semnificatiile, dar tonalitate si ritmul o schimba.
Cuvintele redate in mod abstract pe o tonalitate si ritm monotonic si constanta, nu au nici-un inteles si nici o semnificatie, nefiind nimic altceva decit o insirare de cuvinte ce trimit in mod independent la anumite semnificanturi... Un sir de obiecte, doar atit...
Tonalitatea este acea dispozitie, un leant care unieste toate aceste cuvinte si creaza o semnificatie de ansamblu, indicindule o anumita directie... Tonalitatea este o matrice ce imbraca cuvintele si propozitii. Este simplu de banal urmatorul exemplu: Casa Casa... Casa! Casa? Casa:
Deci in dependenta de tonalitatea cuvintelor, aceasta capata o anumita semnificatie...
Aceasta implica ideea faptului ca limbajul, este insuficient de a cunoaste o realitate obiectiva, cel putin realitatea coerenta, sau coerenta dintre semn si semnificatul...
Tonalitatea implica o anumita emotivitate... Iar aceasta implica faptul ca emotivitate este o sursa cognitiva...
Tonalitatea defapt reprezinta un act superior de cunoastere decit cuvintele...
Tonalitatea fara cuvinte, are sens... Iar cuvinte fara tonalitate nu poseda sens...
O anumita tonalitate este total suficienta in cadrul animalelor: Miauuu..... Miiaaaauuu!! Miaa... Gata aici deja nu mai pot reda nici o alta tonalitate de meunat, caci nu am atitea semne de punctuatie de dispozitie care ar converti in simboluri diferitele tonalitati a mieunatului...
Iar muzica nu este nimic altceva decit tonalitate... Si daca muzica reprezinta un exercitiu inconstient de metafizica, adica o expresie a starilor profund interioare... Ea nu poate sa se exprime decit prin tonalitati, iar cuvintele din contra o ingradesc...
Asta sunt semnele de punctuatii, exprimarea tonalitatii sau convertirea lor in simboluri... Iar tonalitatea poarta in sine un sens si o semnificatie interioara... Si ele nu pot fi sursa unor erori...
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 348
Puncte : 621
Reputatie : 14
Data de inscriere : 17/04/2011

https://agorasophie.forummo.com

Sus In jos

Semnele de punctuatie Empty Re: Semnele de punctuatie

Mesaj  iluminator Vin Mai 20, 2011 6:32 am

Eu am uitat ..sincer ... care e titlul cartii ... insa in acea carte (cam imi suna a Camus sau Sartre) nu exista diferentierea pe capitole, nu exista dialog, ci doar un monolog. nu mai stiu daca sunt si aliniate... se citeste un pic dificil. Semnele de punctuatie in "limbajul scris" sunt niste continuitati ale corpului. Atunci cind dorim sa respiram face pauze, vorbirea noastra are o anumita ritmicitate. Acestea pauze sunt niste pauze de respiratie ... [ duc linia discutiei in directia lui Luchman - in care centrul filosofiei sale este teza: toate obiectele noastre sunt niste continuitati ale corpului nostru - hainele o continuitate a pielii, scaunul ... a fundului, masa a genunchilor, etc.etc.etc.] incercati sa luati o fraza si atunci cind exista o virgula sau un punct pur si simplu respirati ... veti intelege mai mult. In acest sens punctuatiile (ceea ce-l continui pe Admin) joaca rolul de o sincronizare intre doua instrumente, corpul meu si corpul tau. Una dintre exercitiile de manipulare in NLP ... afirma ca daca doresti sa devii simpatic pentru "victima" e cazul sa fii oglinda lui: pozitia corpului, a minilor, orientarea posturii, si multe altele ... si in cele din urma respiratia (NLP-ul a luat de la tehnicile lui Erikson de hipnoza). Cea mai profunda legatura intre doi oameni este atunci cind ei respira intru acelasi ritm (pina si bataile inimii se coordoneaza cu respiratia) spun ei. Semnele de punctuatie sunt o "deschidere catre celalalt", cu cit mai bine le utilizezi cu atit vei putea sa fii mai comprehensibil si sa accesezi empatia.
iluminator
iluminator

Mesaje : 610
Puncte : 873
Reputatie : 34
Data de inscriere : 26/04/2011

Sus In jos

Semnele de punctuatie Empty Re: Semnele de punctuatie

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum