AGORA FORUM
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
esenta bazarului Dsdddn12
Citatul zilei
Playlist
Gandire, suflet, spirit

Mar Iul 28, 2015 1:42 am Scris de FiicaInteleptului

'' Gandirea ridica sufletul la rangul de spirit. '' Hegel

Comentarii?

Ce este gandirea? Ce este sufletul? Ce este spiritul? Sunt sufletul si spiritul identice? Ne …

Comentarii: 0

problema adevarului la Berkeley

Mar Dec 09, 2014 12:57 am Scris de virlan.nelu

Salut, am nevoie urgent de ajutor, nu gasesk informatie despre conceptul de adevar la berkeley!!!


Comentarii: 0

Cunoasterea si limitele ei

Dum Noi 02, 2014 9:03 am Scris de Pathei Mathos

'' Adevarata ta fiinta exista anterior nasterii oricarui concept. Poti tu, ca un obiect, sa intelegi ceva care exista inaintea aparitiei vreunui concept? In absenta constiintei …

Comentarii: 21

Cînd vorbesc despre Dumnezeu nu despre Dumnezeu vorbesc

Mar Feb 26, 2013 11:07 am Scris de Volodea

Suntem nevoiţi să recunoaştem că omul este o fiinţă limitată. Limitele sale nu sînt trasate doar de instrumentele imperfecte de cunoaştere, de o infinitate de …

Comentarii: 12


esenta bazarului

2 participanți

In jos

esenta bazarului Empty esenta bazarului

Mesaj  iluminator Vin Apr 29, 2011 6:28 am

Ce poate sa se intimple in bazar.... printre altele, bazarul etimologic se trage din turcism (pot sa o dau in bara, nu prea stiu la 100 de pr.). Oricum este ceva strai agorei. Agora totusi este din greaca. acu chiar stau cu dictionarul etimologi .... si piata provine din italiana piazza (cam aproape de pizza). Si totusi ce se poate intimpla in bazar?
iluminator
iluminator

Mesaje : 610
Puncte : 873
Reputatie : 34
Data de inscriere : 26/04/2011

Sus In jos

esenta bazarului Empty Re: esenta bazarului

Mesaj  Admin Vin Apr 29, 2011 6:47 am

Da cunosteam si eu ca bazarul vine din turca, (am mentionat undeva pe acolo la un coment), dar a devenit popular "moldoveneste" si probabil in graiul popular el are o semnificatie mai mare, anume acea de discutie... In bazarulie moldovenesti se facea tirg, se schimbau 6 cucosi pe un porc, insa inainte de a face acest barter, comerciantii mai birfeau de cumatri si de cumnati si de papucarul satului care s-a spinzurat... Prin urmare era un centru de informare "mass-media" in forma arhaica Very Happy De la bazari, se trace si verbul "bazarim", adic a discuta Very Happy
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 348
Puncte : 621
Reputatie : 14
Data de inscriere : 17/04/2011

https://agorasophie.forummo.com

Sus In jos

esenta bazarului Empty Re: esenta bazarului

Mesaj  iluminator Dum Mai 01, 2011 9:16 am

Cine stie .... pate sa bazarim desprte anumite probleme ce se petrec in actualitate in lume.... de exemplu razboiul din Livan, sau Siria, Despre nunta singelui albastru? ... Cu alte cuvinte sa barim, filosoficeste despre ce se intimpla in lume.... cind eram.... demuuuuuullllllttttt, tinar. cu baietii luam o vodca sau inca .... nu mai tineam minte ... si bazarim ... despre tot ... chiar se ajungea sa bazarim despre bazar .... era fain ....Smile
iluminator
iluminator

Mesaje : 610
Puncte : 873
Reputatie : 34
Data de inscriere : 26/04/2011

Sus In jos

esenta bazarului Empty Re: esenta bazarului

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum