AGORA FORUM
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Illuminati Dsdddn12
Citatul zilei
Playlist
Gandire, suflet, spirit

Mar Iul 28, 2015 1:42 am Scris de FiicaInteleptului

'' Gandirea ridica sufletul la rangul de spirit. '' Hegel

Comentarii?

Ce este gandirea? Ce este sufletul? Ce este spiritul? Sunt sufletul si spiritul identice? Ne …

Comentarii: 0

problema adevarului la Berkeley

Mar Dec 09, 2014 12:57 am Scris de virlan.nelu

Salut, am nevoie urgent de ajutor, nu gasesk informatie despre conceptul de adevar la berkeley!!!


Comentarii: 0

Cunoasterea si limitele ei

Dum Noi 02, 2014 9:03 am Scris de Pathei Mathos

'' Adevarata ta fiinta exista anterior nasterii oricarui concept. Poti tu, ca un obiect, sa intelegi ceva care exista inaintea aparitiei vreunui concept? In absenta constiintei …

Comentarii: 21

Cînd vorbesc despre Dumnezeu nu despre Dumnezeu vorbesc

Mar Feb 26, 2013 11:07 am Scris de Volodea

Suntem nevoiţi să recunoaştem că omul este o fiinţă limitată. Limitele sale nu sînt trasate doar de instrumentele imperfecte de cunoaştere, de o infinitate de …

Comentarii: 12


Illuminati

3 participanți

In jos

Illuminati Empty Illuminati

Mesaj  фауст Sam Sept 08, 2012 9:59 am

ce ganditi despre ei ?
e drept ce spune despre ei in mass media ?
ca ei conduc lumea si ca ei decid cine devine presedinte ?
фауст
фауст

Mesaje : 3
Puncte : 9
Reputatie : 0
Data de inscriere : 04/09/2012

Sus In jos

Illuminati Empty Re: Illuminati

Mesaj  iluminator Sam Sept 08, 2012 12:18 pm

Vorbiţi despre Iluminati? - eu ... nick-ul meu, nu am nimic comun cu ei, mă refer la etiologia cuvîntului de illuminator... mai mult mă apropii di Iluminare Smile, adică cel care a ajuns un nivel de spiritualitate destul de avansat, care să poată descifra şi oferi nişte răspunsuri mai potrivite pentru situaţii "neplăcute" din viaţa omaneilor. Ceea ce am scris mai sus este mai mult ca o direcţie, ca o orientare şi sins, decît ca o constatare prezentă.
Însă din punct de vedere istoric - Iluminati existau pe la sfîrşitul epocii Evului Mediu, începutul Renaşterii, atunci cînd mulţi din cei ce se ocupau cu ştiinţa, nu recunoaşteau tirania bisericii şi se întîlneau, făceau ştiinţa, experimentau pe animale, oameni etc.etc.etc. Pentur a se ascunde de cenzură şi inchiziţie şi-au făcut loja sa (calitativă - un fel de iniţere pentru a se vedea gradul de dezvoltare şi morală), şi-au făcut sistemul său de semne (să nu poată descifra biserica) etc.etc.
dacă doreşti să afli ceva mai mult îţi recomand cartea ed Umberto Eco "pendului lui Foucault" sau în cărţile lui Dan Braun ...

PS. dar tu de ce ţi-ai ales Nick-ul Faust? îţi place Geothe? sau e altceva la mijloc?
iluminator
iluminator

Mesaje : 610
Puncte : 873
Reputatie : 34
Data de inscriere : 26/04/2011

Sus In jos

Illuminati Empty Re: Illuminati

Mesaj  Alex_M Mier Sept 19, 2012 9:20 am

@iluminator: Asa am invatat si eu la istorie. Iluminatii erau considerati niste revolutionari, au trait intr-o perioada in care oamenii erau foarte religiosi si isi "aparau" credinta in orice fel, chiar omorand oameni (considerati eretici sau vrajitoare ...). Este de apreciat faptul ca au avut curajul sa se indrepte catre stiinta si sa caute explicatii rationale despre ceea ce se intampla in jurul lor.

Poate ca te referi mai mult la masonerie ... si daca ai vazut zeitgeist, gandeste-te ca ar putea fi o mare manipulare. In schimb si eu cred ca omenirea este condusa de o mana de oameni care stau in ascuns ... si asa mi se pare si bine, pentru ca omenirea nu se poate conduce singura (fiecare om sa fie egal) ci intotdeauna va trebui sa fie cate unul care sa conduca multimea intr-o directie (indiferent daca aceasta este buna sau nu), pentru ca altfel ar fi un haos total.

Iar mass media are ca scop sa vanda cat mai mult ... iti dai seama ca vor exagera povestile spuse si vor investi cat mai putini bani in "cercetare" pentru ca omul de rand nu este interesat de veridicitatea informatiei si ia totul ca fiind adevarat.
Alex_M
Alex_M

Mesaje : 99
Puncte : 131
Reputatie : 14
Data de inscriere : 21/12/2011
Localizare : București, Romania

Sus In jos

Illuminati Empty Re: Illuminati

Mesaj  iluminator Dum Sept 23, 2012 12:03 pm

Salutare - acest mesaj are o istorie (puţine mesaje se pot lăuda cu istoria sa). El se coace de ceva timp. Cu 3 sau poate 4 zile cîd am lecutat acest mesaj am început să sciru un răspuns. Primul gînd - "nu cred că ar putea ca cineva, un gurp de oameni să poată ţine în mîini pluritatea existenţelor sociale - suntem prea mulţi şi diferiţi atît după cultură, sau religie cît şi ca formate de gîndiri unicale ...." şi tot aşa în albia dată, însă cucît mai mult scriam cu atît mai mult mă contraziceam. ... şi atunci am spus " paote-i cazul să mai aştept cu răspunsul"... aşa că aştept şi în continuare - se bat în capu-mi două direcţii şi da şi nu.
Da - fiindcă am citit romanul lui Orwell 1984 (nu sunt sigur de titlu), însă acest roman indică mecanismele "inteligente" de a face o societate închisă în sine. Plus la toate istoria este arhi-plină de ideea de mai sus - Nimeresc o gaşcă de oameni în straturile de mai sus a societăţii şi acolo guvernează - oamenii de rînd nu se interesează de cine stă deasupra capului lor şi adesea cei ce cu adevărat stau - istoria nu îi cunoaşte. De exemplu toţi ştiu de Reigan, însă sponsorii lui ... de fapt guvernau toate ieşirile sale. L anoi în MD situaţia este identică - stau undeva us 20-40 de oameni care formează nişte clanuri-reţele şi totul le este permisibil. ar fi oare cineva în spatele lui Obama? Putin? etc...?
Nu - fiindcă aş deveni un schisofren unde totul văd, organizez din perspectiva "complotului", adică totul este un complot şi eu sunt ţinta!!! Simt o respingere a gîndirii mele atunci cînd ea este pusă să înţeleagă că libertate de fapt nu prea este, că toţi trăiesc pe etajera sa, toţi au un nume şi toţi merg pe acelaşi drum... Faptul că las lumea şi mă duc în păduri - ar semnifica o comandă, un control?
Poate că este o chestie de presupunere, fiindcă nimeni nu paote dovedi contrariul - poţi să construieşti sisteme de argumente, de contraargumente, de cărţi şi nu ami ştiu eu ce .... cu timpul intri în schisofrenie!!!! aşa că se merită să te relaxezi şi să duci mai departe portmoneul tău la magazin.
iluminator
iluminator

Mesaje : 610
Puncte : 873
Reputatie : 34
Data de inscriere : 26/04/2011

Sus In jos

Illuminati Empty Re: Illuminati

Mesaj  Alex_M Joi Sept 27, 2012 12:29 pm

Am incercat sa ma abtin sa dau acest mesaj, dar pana la urma o sa il dau. Nu este un fel de atac asupra ta, doar ca mi se pare un pic amuzant.

Da = ai argumentat foarte convingator, nimic de spus. In schimb NU-ul mi-a trezit un mic zambet Very Happy .

Pare a fi un raspuns sub influenta fricii, o firca ca DA-ul este chiar adevarat. Faptul ca devi schizofrenic daca te gandesti ca totul este controlat, nu exclude posibilitatea ca totul sa fie controlat si noi sa avem o libertate limitata. Dupa cum observi, societatea moderna impune tot felul de norme si limiteaza tot mai mult din libertate. Munca te face liber ... dar cat de mult trebuie sa muncesti pentru a fi liber ? Nu cumva mai mult decat este necesar ? Iar timpul liber il petreci asa cum vrei tu sau cum vor altii ?
Televizorul, internetul (facebook, pronografie ...) si alte forme moderne de a-ti petrece timpul liber, nu cumva iti inchide gandirea, exemplele de activitati date de mine duc la o inactivitate a mintii noastre. Atunci cand asculti tot felul de minciuni de la tv sau te uiti la poze pe net, nu iti folosesti prea mult mintea ... probabil ca asta ar fi si ideea, pentru a nu ne putea da seama cat de putin liberi mai suntem si faptul ca ne pierdem din libertati odata cu trecerea timpului (usor da sigur si probabil ireversibil).

Ceea ce am scris mai sus este modul meu de a te ingrijora si mai tare, pentru ca nu mi s-a parut un NU argumentat corect, ci un NU fricos, care pune mai presus stabilitatea psihica decat un posibil adevar.

De dragul argumentatiei, desi eu cred ca DA este raspunsul corect, o sa argumentez si NU-ul

NU- nu cred ca suntem controlati pentru ca noi, cei multi la numar avem o putere mai mare decat cei putini. Desi nu detinem majoritatea bogatiilor, noi putem sa ne rasfrangem asupra celor putini in cazul in care se dovedeste ca ei ne-au controlat si ne-au jefuit pana acum. Avem o putere de decizie mult mai mare decat ei, pentru ca suntem mai multi, iar intr-o democratie (fie ea una reprezentativa) putem sa ne impunem vointa, pentru ca vointa noastra este mai mare decat a celor putini. Suntem liberi sa votam dupa bunul plac, suntem liberi sa protestam, sa iesim in strada atunci cand ceva nu ne convine, suntem liberi sa ne schimbam locul de munca (chiar daca gasim cu greu altul), suntem liberi sa ne retragem in salbaticie din cand in cand atunci cand animalul launtric o cere (in concedii si wekend-uri), suntem mai liberi decat putem crede, si nu poate fi vorba de un control la nivel global (la cea mai mica presupunere ca asta ar fi adevarat, cei multi pot rasturna situatia in favoarea lor). De-a lungul timpului sistemul juridic s-a perfectionat iar acesta apara drepturile omului, acesta ii confera libertate si indiferent de statutul lui social, acesta este protejat in mod egal cu un om din conducere.


Interesant exercitiu de gandire Smile. Merita sa incercati sa argumentati impotriva a ceea ce credeti, astfel va ve-ti face o imagine de ansamblu mai mare.

Acum lasand gluma la o parte, de-a lungul istorie libertatea omului de rand a variat foarte mult, uneori a castigat mai multa libertate pe cand alteori a ramas de tot fara ea. Pentru mine lucrurile nu sunt foarte stricte privind libertatea, aceasta exista intr-o masura mai mare sau mai mica, o vad ca pe o scara, iar cu cat viata sociala devine mai complexa cu atat riscam sa pierdem din libertate, pentru ca usor usor pasim in viitor iar regulile nu sunt inca bine stabilite fiind la inceput in atat de multe domenii (internet, software, carduri bancare, camere video in orase ....).

Cat de liberi va simtit in ziua de azi si cat de liberi credeti ca suntenti, in cotextul social actual ?
Alex_M
Alex_M

Mesaje : 99
Puncte : 131
Reputatie : 14
Data de inscriere : 21/12/2011
Localizare : București, Romania

Sus In jos

Illuminati Empty Re: Illuminati

Mesaj  iluminator Mar Oct 09, 2012 11:52 am

Salutare AlexM - am trecut pe alături de mai multe ori ... odată cu supărare, altădată cu indignare, pe urmă cu un zîmbet (nu ştiu de ce anume am zîmbit)... si acum avînd un spirit mai calm ...
Problema totuşi constă în libertate - o temă majoră, poate printre primele din toată filosofia - suntem noi liberi sau asupriţi de alţii. Am trecut printr-un film de SF si horor în care se demonstra cît de mult contează chimia, hormonii etc.Mai pe scurt - stăteau nişte indivizi care apăsau pe nişte butoane, ca efect în aer se îmbiba cu feromoni, estrogen etc.etc.etc. şi oamenii acţionau ca programaţi. Şi atunci cum? ...
Ca să fii liber nu poţi decît să-ţi pui cruce pe tine însuţi. Crăpăturile de a te face să fii iber - sunt foarte mici. Ca să încapi prin ele trebuie să fii foarte uşor, uşor de realitate - e nevoie să pierzi din realitate. Plus la toate că aceste crăpături se astupă foarte repede.

E adevărat mi-i străină ideea că sunt întrutotul manipulat şi monitorizat, poate că în mesajul precedent am căzut un piculeţ în extremă - nu pot percepe decît o nuanţă de schisofrenie atunci cînd consideri că nu eşti al tău, ci a altcuiva. Eu sunt liber să-ţi scriu, fiindcă o fac cu plăcere, o fac fiindcă şimt că este bine că o fac - şi asta pentru mine este libertatea mea. Poate că e o formula prea simplistă, incorectă şi absolut copilărească - însă-mi sunt sincer faţă de mine. Pe semne este cu mult mai tehnici şi mai simplu să construieşti cuşca, decît să o strici. De aceea simplitatea crează impresia că libertatea nu există. Pentru cei care se frămîntă asupra libertăţii sale, le este mai greu şi mai greu să găseşti soluţia libertăţii. De ce? Fiindcă oriunde te-ai duce, te-ai opri, oriunde ai bea un ceai, te loveşti de uşi încuiate, de pereţi. Repet e mai simplu să spui că nu este libertate, decăt să o găseşti. De aia e şi o problemă majoră.

PS Libertatea la mine vine din interiorul meu, eu faţă de ceea ce mă ţine (care tot sunt eu, o parte neîmbîlînzită din mine). Ceilalţi profită de "pasiunile" de punctele sensibilie, dar dacă te laşi de aceste cîrlige, nimenu nu te va putea prinde - acum sunt mult mai mult stoic decît existenţialist sau marxist, sau kantian. Succese
iluminator
iluminator

Mesaje : 610
Puncte : 873
Reputatie : 34
Data de inscriere : 26/04/2011

Sus In jos

Illuminati Empty Re: Illuminati

Mesaj  Alex_M Mier Oct 10, 2012 7:01 am

@iluminator, inseamna ca ai putut sa vezi cu aceeasi ochi dar din 4 perspective diferite( sub influenta fiecarei emotii ...) acelasi lucru, poate asta sa iti fi conferit o viziune mai ampla.

Intradevar nu e usor sa fi liber, nu toti vrem sa fim liberi, nu toti ne bucuram de libertate ... aceasta necesita vointa, prin urmare si un efort in acest sens. Putine sunt caile libertatii, de aceea se gasesc greu.

Luand in considerare ideea rezultata in urma(sau pentru) revolutia franceza, suntem liberi sa facem ce vrem atata vreme cat nu incalcam libertatea ceiluilalt.

Si vorbele lui Abraham Lincon:
"Libertatea nu este dreptul de a face ceea ce vrem, ci ceea ce se cuvine"

Ne dam seama ca omul este pe atat de liber pe cat isi gandeste libertatea. Probabil ca cel mai liber om este si cel mai mintos om de pe acest pamant.
Constrangerile de tipul manipulare de masa, reclame televizate, promisiuni politice, educatia formala (o buna parte din ea) ... toate acestea ne ingreuneaza memoria si capacitatea de a gandi, ne face sa nu mai vrem sa gandim, prin urmare ne taie si din avantul libertatii noastre. Pana la urma putem sa fim blocati chiar intr-o inchisoare construita de noi.
Alex_M
Alex_M

Mesaje : 99
Puncte : 131
Reputatie : 14
Data de inscriere : 21/12/2011
Localizare : București, Romania

Sus In jos

Illuminati Empty Re: Illuminati

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum