AGORA FORUM
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Inteligenta artificiala Dsdddn12
Citatul zilei
Playlist
Gandire, suflet, spirit

Mar Iul 28, 2015 1:42 am Scris de FiicaInteleptului

'' Gandirea ridica sufletul la rangul de spirit. '' Hegel

Comentarii?

Ce este gandirea? Ce este sufletul? Ce este spiritul? Sunt sufletul si spiritul identice? Ne …

Comentarii: 0

problema adevarului la Berkeley

Mar Dec 09, 2014 12:57 am Scris de virlan.nelu

Salut, am nevoie urgent de ajutor, nu gasesk informatie despre conceptul de adevar la berkeley!!!


Comentarii: 0

Cunoasterea si limitele ei

Dum Noi 02, 2014 9:03 am Scris de Pathei Mathos

'' Adevarata ta fiinta exista anterior nasterii oricarui concept. Poti tu, ca un obiect, sa intelegi ceva care exista inaintea aparitiei vreunui concept? In absenta constiintei …

Comentarii: 21

Cînd vorbesc despre Dumnezeu nu despre Dumnezeu vorbesc

Mar Feb 26, 2013 11:07 am Scris de Volodea

Suntem nevoiţi să recunoaştem că omul este o fiinţă limitată. Limitele sale nu sînt trasate doar de instrumentele imperfecte de cunoaştere, de o infinitate de …

Comentarii: 12


Inteligenta artificiala

3 participanți

In jos

Inteligenta artificiala Empty Inteligenta artificiala

Mesaj  Admin Dum Apr 17, 2011 10:07 am

O dilema evidenta in care se da cap in cap filosofia si informatica, este posibil in cele din urma crearea unei inteligente artificiale?
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 348
Puncte : 621
Reputatie : 14
Data de inscriere : 17/04/2011

https://agorasophie.forummo.com

Sus In jos

Inteligenta artificiala Empty Re: Inteligenta artificiala

Mesaj  Cornel Dum Apr 17, 2011 10:45 am

Incepem de la "ce inseamna defapt intelect/inteligenta"? Pentru ca daca vrem sa facem ceva, trebuie sa stim ce anume vrem sa facem. Iar daca si gasim o definite pentru Intelect/inteligenta, urmeaza alete intrebari ce tin de structura si modul de formare/functionare a intelectului....

Cornel

Mesaje : 14
Puncte : 21
Reputatie : 1
Data de inscriere : 17/04/2011

Sus In jos

Inteligenta artificiala Empty Re: Inteligenta artificiala

Mesaj  Admin Dum Apr 17, 2011 11:44 am

Putem definim inteligenta ca o capacitate operationala a unui sistem (ex. creier), de a crea "noul", prin analize si sinteze in baza materialului pe care il dispune. Defapt este si acea structura de sistem, care are potenta de a se autodepasi prin auto-organizare. Inteligenta umana, mai predispune de a combina aceasta capacitate productiva ontologica si gnosiologica, cu starile afective. (Apropo, recent m-am gindit ca ceea ce este specific intelgentei umane, este ca in ea exista in permant un raport dintre cunoastere si sentiment, dar aceasta poate fi ca o alta tema confused )
Spre deosebire de materia, inteligenta are o alta structura si statut ontologic sau un alt nivel de organizare. Si tocmai aici este problema, daca calculatoarele, care sunt defapt niste "metale" care au si ele o anumita forma de organizare, pot da nastere unei structuri complexe de organizare a materiei, ce sa produca aceasta inteligenta.

Propun spre testare unei asemenea inteligente artificiale
http://www.titane.ca/main.html Very Happy Eu cred ca acesta de curind, va putea trece testul Turing.

Admin
Admin
Admin

Mesaje : 348
Puncte : 621
Reputatie : 14
Data de inscriere : 17/04/2011

https://agorasophie.forummo.com

Sus In jos

Inteligenta artificiala Empty Re: Inteligenta artificiala

Mesaj  Admin Mar Apr 19, 2011 6:09 am

Am mai gasit unul dintre raspunsuri la ceea ce este o unteligenta, dupa Jean Piaget. Posibilitatea subiectului de a se acomoda fata de obiect (mediu). Evident fara instructiuni si logaritmi logici.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 348
Puncte : 621
Reputatie : 14
Data de inscriere : 17/04/2011

https://agorasophie.forummo.com

Sus In jos

Inteligenta artificiala Empty Re: Inteligenta artificiala

Mesaj  nicu Lun Mai 09, 2011 3:53 am

da cornel, sunt de acord sa gasim definitii. Dar, vedeti voi ca definitiile pot fi gasite in dependenta de interesele fiecaruia (ex: eu pentru a-mi apara teza ca nu exista o inteligenta in afara de cea naturala o sa gasesc definitiile potrivite pentru a demonstra aceasta. iar voi cei ce sunteti de parere ca exista inteligenta artificiala o sa gasiti definitiile necesare voua) totusi , sa revin la tema, eu cred de fapt ca inteligenta se afla in strinsa legatura cu ratiunea. iar capacitatea de a simula ratiunea evident ca este in crestere. respectiv ceea ce spun eu este ca inteligenta artificiala este totusi ARTIFICIALA si chiar daca ea va intrece anumite posibilitati naturale, tot artificiala va ramane!

nicu

Mesaje : 2
Puncte : 3
Reputatie : 1
Data de inscriere : 09/05/2011

Sus In jos

Inteligenta artificiala Empty Re: Inteligenta artificiala

Mesaj  nicu Lun Mai 09, 2011 4:07 am

so, a rationa este un cuvint de care vreau sa ma leg cand vorbesc despre IA .
si imi vine asa o intrebare: care este criteriul de baza conform caruia se apreciaza inteligenta unui program (sistem expert etc.) ? pentru ca evident pentru a nu face speculatii si a avea un sol fertil e putin sa specificam niste definitii vagi, care dupa cum am spus pot fi "traduse" conform intereselor proprii Smile.

nicu

Mesaje : 2
Puncte : 3
Reputatie : 1
Data de inscriere : 09/05/2011

Sus In jos

Inteligenta artificiala Empty Re: Inteligenta artificiala

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum