AGORA FORUM
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Imaginile Dsdddn12
Citatul zilei
Playlist
Gandire, suflet, spirit

Mar Iul 28, 2015 1:42 am Scris de FiicaInteleptului

'' Gandirea ridica sufletul la rangul de spirit. '' Hegel

Comentarii?

Ce este gandirea? Ce este sufletul? Ce este spiritul? Sunt sufletul si spiritul identice? Ne …

Comentarii: 0

problema adevarului la Berkeley

Mar Dec 09, 2014 12:57 am Scris de virlan.nelu

Salut, am nevoie urgent de ajutor, nu gasesk informatie despre conceptul de adevar la berkeley!!!


Comentarii: 0

Cunoasterea si limitele ei

Dum Noi 02, 2014 9:03 am Scris de Pathei Mathos

'' Adevarata ta fiinta exista anterior nasterii oricarui concept. Poti tu, ca un obiect, sa intelegi ceva care exista inaintea aparitiei vreunui concept? In absenta constiintei …

Comentarii: 21

Cînd vorbesc despre Dumnezeu nu despre Dumnezeu vorbesc

Mar Feb 26, 2013 11:07 am Scris de Volodea

Suntem nevoiţi să recunoaştem că omul este o fiinţă limitată. Limitele sale nu sînt trasate doar de instrumentele imperfecte de cunoaştere, de o infinitate de …

Comentarii: 12


Imaginile

3 participanți

In jos

Imaginile Empty Imaginile

Mesaj  Condrea Cristian Sam Noi 26, 2011 2:01 am

”... este perfect posibil să ne amintim o experiență trecută, de exemplu, o conversație la care am participat sau un sentiment de dezamăgire avut când ceva a mers prost, fără ajutorul vreunei imagini. Este posibil chiar să ne imaginăm ceva că se întâmplă, fără să folosim efectiv vreo imagine.” Am dat de acest pasaj într-o carte despre Hume și m-a pus pe gânduri. Nu îmi pot închipui așa ceva. Ce spun cei care sunt mai experimentați în domeniu decât mine?


Ultima editare efectuata de catre Condrea Cristian in Dum Noi 27, 2011 12:26 am, editata de 1 ori
Condrea Cristian
Condrea Cristian

Mesaje : 149
Puncte : 188
Reputatie : 8
Data de inscriere : 18/04/2011

Sus In jos

Imaginile Empty Re: Imaginile

Mesaj  iluminator Sam Noi 26, 2011 8:09 am

Cu mare plăcere Cristi. Hume a avut în vedere "reprezentarea" psihologică. Chiar şi Cosmovici foloseşte noţiunea de Imagini în loc de Reprezentare. Probabil e pentru faptul că Psihologia scrisă de Cosmovici este dedicată FIlosofilor Smile. Hume a fost genial în vederea proceselor cognitive: Senzaţia - Percepţia şi Reprezentarea. Nu există vre-un obiect sau fenomen care să nu deţină o Imagine în Sistemul nostru de cogniţi !!!. Acste sunt fundamentele realităţii şi Hume ca un adevărat empiric recunoaşte că aceste Imagini noi le obţinem din experienţă. Asta e şi soluţia Smile
iluminator
iluminator

Mesaje : 610
Puncte : 873
Reputatie : 34
Data de inscriere : 26/04/2011

Sus In jos

Imaginile Empty Re: Imaginile

Mesaj  Condrea Cristian Dum Noi 27, 2011 12:32 am

Problema-i că paragraful nu e de Hume, iar ăsta care îl comentează pe Hume spune că sunt lucruri, evenimente etc, care pot fi amintite și fără ajutorul imaginilor. E autor contemporan A. J. Ayer (neopozitivist). Și el mai spune că ”E posibil chiar să ne imaginăm că ceva se întâmplă, fără să folosim efectiv vreo imagine”. Poate eu am înțeles greșit))
Condrea Cristian
Condrea Cristian

Mesaje : 149
Puncte : 188
Reputatie : 8
Data de inscriere : 18/04/2011

Sus In jos

Imaginile Empty Re: Imaginile

Mesaj  Admin Dum Noi 27, 2011 3:47 am

Mdaaa, mereu trebuie sa se gaseasca in istorie cite un mutant intelectual, pai daca toti am fi niste mutanti ca el, am putea poate imagina ceva fara imagini, dar m-as bucura daca ar fi un caz fericit ca el sa fi un mutant, dar cu parere de rau ma gindesc ca sufera grav de o nebunie intelectuala... E clar, se intelege, e neopozitivist, trebuie sa inveteze ceva de genul acesta... El a fost oare in stare de asa ceva? Incredibil, atunci e bestial... Ce super e sa bei apa fara apa...
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 348
Puncte : 621
Reputatie : 14
Data de inscriere : 17/04/2011

https://agorasophie.forummo.com

Sus In jos

Imaginile Empty Re: Imaginile

Mesaj  Condrea Cristian Dum Noi 27, 2011 7:14 am

lol!
Condrea Cristian
Condrea Cristian

Mesaje : 149
Puncte : 188
Reputatie : 8
Data de inscriere : 18/04/2011

Sus In jos

Imaginile Empty Re: Imaginile

Mesaj  iluminator Dum Noi 27, 2011 9:01 am

Pentru cele scrise de sus sunt obligat prin natura revoltei mele să fac o referinţă mai amplă asupra "mutantului" de Ayer. A
iluminator
iluminator

Mesaje : 610
Puncte : 873
Reputatie : 34
Data de inscriere : 26/04/2011

Sus In jos

Imaginile Empty Re: Imaginile

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum