AGORA FORUM
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Surse - vacuumul existential Dsdddn12
Citatul zilei
Playlist
Gandire, suflet, spirit

Mar Iul 28, 2015 1:42 am Scris de FiicaInteleptului

'' Gandirea ridica sufletul la rangul de spirit. '' Hegel

Comentarii?

Ce este gandirea? Ce este sufletul? Ce este spiritul? Sunt sufletul si spiritul identice? Ne …

Comentarii: 0

problema adevarului la Berkeley

Mar Dec 09, 2014 12:57 am Scris de virlan.nelu

Salut, am nevoie urgent de ajutor, nu gasesk informatie despre conceptul de adevar la berkeley!!!


Comentarii: 0

Cunoasterea si limitele ei

Dum Noi 02, 2014 9:03 am Scris de Pathei Mathos

'' Adevarata ta fiinta exista anterior nasterii oricarui concept. Poti tu, ca un obiect, sa intelegi ceva care exista inaintea aparitiei vreunui concept? In absenta constiintei …

Comentarii: 21

Cînd vorbesc despre Dumnezeu nu despre Dumnezeu vorbesc

Mar Feb 26, 2013 11:07 am Scris de Volodea

Suntem nevoiţi să recunoaştem că omul este o fiinţă limitată. Limitele sale nu sînt trasate doar de instrumentele imperfecte de cunoaştere, de o infinitate de …

Comentarii: 12


Surse - vacuumul existential

2 participanți

In jos

Surse - vacuumul existential Empty Surse - vacuumul existential

Mesaj  Admin Joi Oct 27, 2011 10:25 am

Cine ma poate ajuta cu indicare la niste surse, autori, idei cu privre la tema: vacuumul existenţial: pierderea sensului vieţii şi al respectului de sine?
Pleeeeaseeeeee!!!!!!! Rolling Eyes Rolling Eyes
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 348
Puncte : 621
Reputatie : 14
Data de inscriere : 17/04/2011

https://agorasophie.forummo.com

Sus In jos

Surse - vacuumul existential Empty Re: Surse - vacuumul existential

Mesaj  iluminator Joi Oct 27, 2011 12:04 pm

wwaaawww ... în afară de mine se mai interesează oamenii de "vacuum existenţial". Deci în primul rînd ia-l pe Frankl V. - el îi bestial de bun (îndeosebi cînd analizează comportamentul oamenilor din lagărele de concentrare. Tot ce găseşti de el citeşte. ÎNsă este o carte "Bazele logoterapiei" apu un capitol aparte sună aşa "Vacuum existneţial" Smile. După care poţi să faci nişte excursii în Yalom I. "Psihoterapia existenţială"; poate să mai arunci privirea în Maslow sau Rodjers (sunt umanişti şi poţi să întîlneşti şi acest termen) - la Maslow cu siguranţă Smile .... succese
iluminator
iluminator

Mesaje : 610
Puncte : 873
Reputatie : 34
Data de inscriere : 26/04/2011

Sus In jos

Surse - vacuumul existential Empty Re: Surse - vacuumul existential

Mesaj  Admin Sam Oct 29, 2011 6:58 am

Mersi mult!
Ideea este ca am facut o lectie de dirigentie la practica, iar diriginta de acolo m-a mai rugat sa mai fac inca cel putin una (cu toate ca deja aceasta nu mai intra in obligatiunile de practica) si atunci eu am luat curricula de la orele de dirigentie pentru clasa 12 si acolo este asa tema cu vacumul existential...
In genere eu am ramas oleac socat, toate temele din curricula sunt teme filosofice si psihologice )))
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 348
Puncte : 621
Reputatie : 14
Data de inscriere : 17/04/2011

https://agorasophie.forummo.com

Sus In jos

Surse - vacuumul existential Empty Re: Surse - vacuumul existential

Mesaj  Admin Lun Noi 07, 2011 6:18 am

Din lista de mai sus recomandate am gasit doar de Frankl "Omul in cautarea sensului vietii" unde este putin mentionat si de vacuumul existential in cadrul celei dea doua parte a lucrari "logoterapia pe scurt". Iat mai am inca citeva pagini si o finisez.
Cit e de bine sa primesti o alternativa pe linga Freud, acuma am impresia ca-mi este greata de Freud. Asta cum ai bea zilnik 2 ani la rind numai coca-cola si cind gusti oleac de fanta, te uiti: iaaaa si-i di clasna fanta... de coca-cola deja vrei sa vomiti...
Tare interesanta chestiuta asta cu logoterapia...
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 348
Puncte : 621
Reputatie : 14
Data de inscriere : 17/04/2011

https://agorasophie.forummo.com

Sus In jos

Surse - vacuumul existential Empty Re: Surse - vacuumul existential

Mesaj  Admin Lun Noi 07, 2011 6:23 am

PS: cu o mica obiectie, mi se pare cam prea idealist si hyperoptimist...
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 348
Puncte : 621
Reputatie : 14
Data de inscriere : 17/04/2011

https://agorasophie.forummo.com

Sus In jos

Surse - vacuumul existential Empty Re: Surse - vacuumul existential

Mesaj  iluminator Lun Noi 07, 2011 2:23 pm

Totuşi să nu uiţi că mai este şi fanta. Ultima replică m-a dat gata. Pentru mine a sunat cam aşa: Mda .... acum mi-i sete şi eu am o sticlă de apă rece, ştiu ă am să beau şi mă voi simţi pur şi simplu super, însă totodată ştiu că după aceea iarăşi o să doresc să beau apă, mai apoi să mă duc la viceu, da veceu aici nu este, şi tupa Sad. Fără să critic, aş spera ca să ridic dispoziţia lui Admin
iluminator
iluminator

Mesaje : 610
Puncte : 873
Reputatie : 34
Data de inscriere : 26/04/2011

Sus In jos

Surse - vacuumul existential Empty Re: Surse - vacuumul existential

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum