AGORA FORUM
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Impresii after expedition ecoturistica  Dsdddn12
Citatul zilei
Playlist
Gandire, suflet, spirit

Mar Iul 28, 2015 1:42 am Scris de FiicaInteleptului

'' Gandirea ridica sufletul la rangul de spirit. '' Hegel

Comentarii?

Ce este gandirea? Ce este sufletul? Ce este spiritul? Sunt sufletul si spiritul identice? Ne …

Comentarii: 0

problema adevarului la Berkeley

Mar Dec 09, 2014 12:57 am Scris de virlan.nelu

Salut, am nevoie urgent de ajutor, nu gasesk informatie despre conceptul de adevar la berkeley!!!


Comentarii: 0

Cunoasterea si limitele ei

Dum Noi 02, 2014 9:03 am Scris de Pathei Mathos

'' Adevarata ta fiinta exista anterior nasterii oricarui concept. Poti tu, ca un obiect, sa intelegi ceva care exista inaintea aparitiei vreunui concept? In absenta constiintei …

Comentarii: 21

Cînd vorbesc despre Dumnezeu nu despre Dumnezeu vorbesc

Mar Feb 26, 2013 11:07 am Scris de Volodea

Suntem nevoiţi să recunoaştem că omul este o fiinţă limitată. Limitele sale nu sînt trasate doar de instrumentele imperfecte de cunoaştere, de o infinitate de …

Comentarii: 12


Impresii after expedition ecoturistica

2 participanți

In jos

Impresii after expedition ecoturistica  Empty Impresii after expedition ecoturistica

Mesaj  Admin Mier Aug 03, 2011 8:15 am

Ok, deja este cunoscuta situatia in care m-am pomenit si motivele din care mi-am intrerupt prematur expeditia me, dar oricum am acumulat 5 zile de viata vacabonda si holteica pe plaiurile moldave... No mai zic adjectivele si epitetele impresiilor, astea deja erau cunoscute a priori, inainte de a pleca in aceasta calatorie, caci astea vor fi evidente (incredibil, superb, mega tare etc)
M-ar tenta sa ma opresc asupra altui fapt... O paralela al acestei expeditii cu filosofia...
Ma opresc asupra unui moment in filosofia, acea de a fi considerata filosofia ca fiind una rationala, intuitivul este neglijat si revine domeniul religiosului... Defapt ideea ca filosofia este una rationala, este defapt o consecinta si o constructie istorica, si nu natura ei de a fi rationala... Caci atunci cind Pytagora numeste filosofia ca "iubire de intelepciune", in continutul primar al acestui termen nu este unul pur rational, caci insasi Pitagora era un esoterist, iar esoterismul nu se confunda cu filosofia. Deci termenul inital de filosofie al lui Pitagora are o dubla potentialitate de a fi, una de a fi rationala (matematica lui Pitagora) si una de a fi intuitiva (esoterismul), drumul sau istoric de dezvoltare a fost acela al rationalismului strict... Insa putea exista si o alternativa, acea de a urma al intuitivitatii, asta in cazul daca Pitagora se nastea undeva prin Orient...
Conceptia filosofica religioase in orient asupra cunoasterii afirma faptul ca ratiunea este primul instrument de care te folosesti pentru a cunoaste adevarul absolut, apoi lasi ratiunea si te agati de intuitivitate...
Pai iata sub acest aspect am simtit atunci cind in aceasta expeditie ma aflam in fata necunoscutului, conditia era ca trebuia sa ajung in punctul X, necunoscind unde acesta se afla si cum se ajunge la el... Aici am simti o matrice necunoscuta in fata mea... Unde primul pas utilizam metoda rationala, adica harta, dar harta nu este suficienta de a ati asigura un traseul sigur, caci harta nu este tot una cu teritoriul... Si atunci in baza hartii aveam doar o aproximatie... In rest in cap circula deja mai mult intuitivitatea "aha banuesc eu daca merg pa ici, v-a trebuie sa existe un drum pe dincolo, unde intuesc ca pe aici voi putea ajunge direct etc." este defapt o conjuntie intre intuitivittae si rationalitate, caci mai implici inductiile si deductiile, comparatii si experiente anterioare... In orce caz am simtit enorm de important aceasta intuitivitate in cunoastere, unde o mare parte din traseile mele, au fost conduse de aceasta intuitivitate...
Ideea este ca in filosofia rationalismul riguros trebuieste ambandonat, intrucit cu el nu te poti ridica mai mult de nivelul unei harti, in continuare circuli cu intuitivitatea...
Dar in traditia noastra intuitia, sau ideea simtita a priori si neargumentate este calcata si spinzurata in picioare...
E un caz real deci in care intuitivitate conjucata cu rationalismul este o conjunctie superba...
Un alt moment in toata chestia asta cu expeditia, este momentul de a cunoasta modul de trai non-civilizat, o viata apropiata a unui adertalet, dormii in padure, faci mincarea in padure, mia mai ramas sa vinez si atunci in genere ok... Evident toutusi departe de adertaletz, numai pentru faptul ca aveam cu mine doua maiouri din aceasta civilizatie si o pereche de ochelari spre exemplu...
Ce ar fi sa mimam o viata de andertalet... acolo mai spre nord de rezina sunt niste pestere... mergem chiar acolo si dormim fara corturi si incercam sa vinam si sa pescuim in apripiere, iar femeile sa mearga si sa culeaga mure Very Happy
Mda eu m-as expune pe bune la asa ceva Very Happy De ce nu s-ar putea de gindit la un asemenea proect pe viitor, ce ziceti? Chiar un documentar TV de realizat, ca un experiment cvasistiintific etc....
Ok, cel putin acum pot sa compar deja o viata in padure cu o viata in civilizatie...
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 348
Puncte : 621
Reputatie : 14
Data de inscriere : 17/04/2011

https://agorasophie.forummo.com

Sus In jos

Impresii after expedition ecoturistica  Empty Re: Impresii after expedition ecoturistica

Mesaj  Admin Mier Aug 03, 2011 9:47 am

Admin
Admin
Admin

Mesaje : 348
Puncte : 621
Reputatie : 14
Data de inscriere : 17/04/2011

https://agorasophie.forummo.com

Sus In jos

Impresii after expedition ecoturistica  Empty Re: Impresii after expedition ecoturistica

Mesaj  Admin Mier Aug 03, 2011 11:21 am

PS: cu carutza n-am mers pentru faptul ca ma doreau picioarele, dar n-am vrut sa pierd ocazia sa merg si eu cu carutza oleaca Very Happy am mers cu el cam 2-3 km
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 348
Puncte : 621
Reputatie : 14
Data de inscriere : 17/04/2011

https://agorasophie.forummo.com

Sus In jos

Impresii after expedition ecoturistica  Empty Re: Impresii after expedition ecoturistica

Mesaj  iluminator Mier Aug 03, 2011 9:43 pm

UN respect mare pentru ceea ce a putut să facă Ştefan (Admin)... filmuleţul e super-tare.
iluminator
iluminator

Mesaje : 610
Puncte : 873
Reputatie : 34
Data de inscriere : 26/04/2011

Sus In jos

Impresii after expedition ecoturistica  Empty Re: Impresii after expedition ecoturistica

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum