AGORA FORUM
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Umor negru :D Dsdddn12
Citatul zilei
Playlist
Gandire, suflet, spirit

Mar Iul 28, 2015 1:42 am Scris de FiicaInteleptului

'' Gandirea ridica sufletul la rangul de spirit. '' Hegel

Comentarii?

Ce este gandirea? Ce este sufletul? Ce este spiritul? Sunt sufletul si spiritul identice? Ne …

Comentarii: 0

problema adevarului la Berkeley

Mar Dec 09, 2014 12:57 am Scris de virlan.nelu

Salut, am nevoie urgent de ajutor, nu gasesk informatie despre conceptul de adevar la berkeley!!!


Comentarii: 0

Cunoasterea si limitele ei

Dum Noi 02, 2014 9:03 am Scris de Pathei Mathos

'' Adevarata ta fiinta exista anterior nasterii oricarui concept. Poti tu, ca un obiect, sa intelegi ceva care exista inaintea aparitiei vreunui concept? In absenta constiintei …

Comentarii: 21

Cînd vorbesc despre Dumnezeu nu despre Dumnezeu vorbesc

Mar Feb 26, 2013 11:07 am Scris de Volodea

Suntem nevoiţi să recunoaştem că omul este o fiinţă limitată. Limitele sale nu sînt trasate doar de instrumentele imperfecte de cunoaştere, de o infinitate de …

Comentarii: 12


Umor negru :D

2 participanți

In jos

Umor negru :D Empty Umor negru :D

Mesaj  Admin Vin Mai 13, 2011 6:01 am

Admin
Admin
Admin

Mesaje : 348
Puncte : 621
Reputatie : 14
Data de inscriere : 17/04/2011

https://agorasophie.forummo.com

Sus In jos

Umor negru :D Empty Re: Umor negru :D

Mesaj  iluminator Mar Mai 17, 2011 7:38 am

Smile .... in primul rind a trebuit sa vnikuiesc, koroce sa inteleg smislul - prikolina.
IN contextul filosofiei - meditatie pe tema "umorului negru de mai sus" ....
Scriu ce-mi vine in cap.
In timpul cit priveam .... -a gindeam ce are cu filosofia? - de ce admin a aruncat acest prokol aici, mai mult decit atit de ce anume acum el l-am privit? A fost oare influentat ce inteleg ce privesc de unde privesc. Daca de exemplu pe saitul psihologic as fi privit acest mini-kiler de emotie negativa, as fi inteles exact sau nu, de cum il privesc aici in forumul filosoficesc?
Alta ... Noi toti jucam un scenraiu (foarte banal), si adesea pute sa gasim niste paranteze sa ne simtim bine inainte de a ne impusca. Daca mai amestecam si niste piper din filosofia absurdului atunci - toti o sa murit - hai sa ne prikalim de asta si sa cintam: "bucurati-va prieteni, de prieteni si de frati". Chiar daca intelegi ca viata este absurda - noi oricum vom muri, si cit de picialino, mai ca nimic din urma noastra nu va ramine, noi traimi dijiaba.
si in acest segment de idee, devine totul limpede, e liniste, problemele nu le mai simti atit de dur, crucea existentei parca se duce mai usor - sin in general se traieste mai usor. IN acest segment de idei imi aduc aminte de ceva din buddhism. probabil ca cunoasteti: un monah mergea pe drum si a zarit un tigru care fugea spre el sa-l pape . . el a luat-o la goana ... a zarit o prapastie si s-a dat jos pe o liana ... prapastia insa era prea mare (si sa gindit sa stea aici pina se va duce tigrul; la un moment dat a zarit un soarece care, sus, a inceput sa rontaie liana [ ideea e clara] - ce a facut el mai departe ... a zarit niste fragi, a intins mina, i-a cules si a inceput sa manince (ultimele ginduri ---- ce-s de gustoase fragii acestia) Wink - traieste clipa, fiindca ai sa mori. Lia ---lia lialialia --- Mana-mana - Lia lia lialialia Smile
iluminator
iluminator

Mesaje : 610
Puncte : 873
Reputatie : 34
Data de inscriere : 26/04/2011

Sus In jos

Umor negru :D Empty Re: Umor negru :D

Mesaj  iluminator Mar Mai 17, 2011 7:45 am

Da ... inca am uitat: Cititi "Procesul" lui F. Kafka .... cam se termina asa ... doar ca Protagonistul inainte de a fi impuscat s-a gindit "Chiar ca un ciine" si shut.
iluminator
iluminator

Mesaje : 610
Puncte : 873
Reputatie : 34
Data de inscriere : 26/04/2011

Sus In jos

Umor negru :D Empty Re: Umor negru :D

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum