AGORA FORUM
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Valoarea prostiei Dsdddn12
Citatul zilei
Playlist
Gandire, suflet, spirit

Mar Iul 28, 2015 1:42 am Scris de FiicaInteleptului

'' Gandirea ridica sufletul la rangul de spirit. '' Hegel

Comentarii?

Ce este gandirea? Ce este sufletul? Ce este spiritul? Sunt sufletul si spiritul identice? Ne …

Comentarii: 0

problema adevarului la Berkeley

Mar Dec 09, 2014 12:57 am Scris de virlan.nelu

Salut, am nevoie urgent de ajutor, nu gasesk informatie despre conceptul de adevar la berkeley!!!


Comentarii: 0

Cunoasterea si limitele ei

Dum Noi 02, 2014 9:03 am Scris de Pathei Mathos

'' Adevarata ta fiinta exista anterior nasterii oricarui concept. Poti tu, ca un obiect, sa intelegi ceva care exista inaintea aparitiei vreunui concept? In absenta constiintei …

Comentarii: 21

Cînd vorbesc despre Dumnezeu nu despre Dumnezeu vorbesc

Mar Feb 26, 2013 11:07 am Scris de Volodea

Suntem nevoiţi să recunoaştem că omul este o fiinţă limitată. Limitele sale nu sînt trasate doar de instrumentele imperfecte de cunoaştere, de o infinitate de …

Comentarii: 12


Valoarea prostiei

5 participanți

In jos

Valoarea prostiei Empty Valoarea prostiei

Mesaj  Admin Sam Mai 07, 2011 10:55 pm

Pe buna dreptatea vorbea Erasmus, in "Elogiu nebuniei", ca tocmai acelei calitati care ii datoram cel mei mult pentru fericire, o demigram in aceeasi masura... Refuzam sa recunoastem ca o multime din virajurile noastre sunt parte cu prostia si incercam atunci cumva sa le rationalizam, sa le idealizam, sa le sfintim, atribuindule careva valori stupide in aceasi masura prostesti, numai a fi scutite de termenul de prostie... Sau a ne feri noi de sintagma ca actionam in conformitate cu prostia sau ca cel mai mult iubim prostia...
De ce sa nu se recunoasca ca omul e o fiinta al carei activitati sau manifestari sunt panprostesti ... Dar in aceleasi timp ne unesc, ne amuza, ne fac fericiti, ne fac sa iubim viata... Oare aceasta n-ar prezenta o valoare de care am avea de cel mai mult nevoie... Iar restul idealurilor si valorilor sunt derivate mascate ale prostiei...
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 348
Puncte : 621
Reputatie : 14
Data de inscriere : 17/04/2011

https://agorasophie.forummo.com

Sus In jos

Valoarea prostiei Empty Re: Valoarea prostiei

Mesaj  nascutiniad Dum Mai 08, 2011 4:08 am

Cred că într-adevăr prostia e necesară pentru fiinţa umană. Eu cred că toată viaţa noastră este o prostie şi un absurd, şi că fără prostie viaţa noastră ar fi un absurd şi mai mare.
nascutiniad
nascutiniad

Mesaje : 14
Puncte : 21
Reputatie : 1
Data de inscriere : 07/05/2011

Sus In jos

Valoarea prostiei Empty Re: Valoarea prostiei

Mesaj  iluminator Mar Mai 10, 2011 10:44 am

Prostia e dulce Smile ... Recomand cartea ... nu stiu de cine insa cam suna asa "Am vrut ... sau am considerat ... sa fiu un prost" ... cum un om... intelectual a dorit din toate rasputerile sa devina un prost ... Devenind prost si-a capatat si noroc, si bani, si influenta ... nu a tinut mult .... a redevenit hitru Smile. Unde se vine prostia ... sau imprumutati-mi va rog un kg.... macar 100 de gr. Please
iluminator
iluminator

Mesaje : 610
Puncte : 873
Reputatie : 34
Data de inscriere : 26/04/2011

Sus In jos

Valoarea prostiei Empty Re: Valoarea prostiei

Mesaj  Admin Joi Mai 12, 2011 4:27 am

Trebui de dus intr-o zi dupa examene la talciok sau la pticka, poate vinde cineva prostie Б/У, Very Happy macar de asta pina ce Very Happy
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 348
Puncte : 621
Reputatie : 14
Data de inscriere : 17/04/2011

https://agorasophie.forummo.com

Sus In jos

Valoarea prostiei Empty Re: Valoarea prostiei

Mesaj  Pathei Mathos Vin Oct 24, 2014 8:53 am

Prostia izvorata din ignoranta si nestiinta nu face cinste niciodata.
Prostia ca forma oarecare de naivitate si inocenta pe undeva inca....poate.
Definiti prostia. Si mai ales pe cea ' binefacatoare'.r

Pathei Mathos

Mesaje : 17
Puncte : 24
Reputatie : 5
Data de inscriere : 14/09/2014

Sus In jos

Valoarea prostiei Empty Re: Valoarea prostiei

Mesaj  iluminator Vin Oct 24, 2014 1:35 pm

Salutare … însă dacă vei lecutra „Lauda prostiei„ de Rotterdam atunci vei descopei o altă prostie și nebunie: anume una inteligentă, una care educă (desigur că ironic)… pînă la urmă ar reprezenta maniera absurdistă de a vedea realitatea. Pentru început toți sunt buni și 2-3 nebuni, după care înțelegi că anume cei 2-3 sunt buni, dar lumea per ansamblu e nebună… Așa și cu prostia/nebunia la sfîrșit înțelegi că doar să fii lăudăros, mincinos, lingușitor poți să reușești în viață și prin educație noi toți suntem inaculați cu aceste doze și ele ne ajută la supravețuire și nicidecum nu sunt dușmani…
iluminator
iluminator

Mesaje : 610
Puncte : 873
Reputatie : 34
Data de inscriere : 26/04/2011

Sus In jos

Valoarea prostiei Empty Ion Creangă-Prostia omenească

Mesaj  Volodea Vin Oct 31, 2014 2:01 am

Am vrut să lipesc aici un fragment dar nu pot face copy-paste. Dacă aveți 10 minute libere puteți să vă amuzați de simplitatea profundă a acestei poveşti
Volodea
Volodea

Mesaje : 91
Puncte : 129
Reputatie : 6
Data de inscriere : 29/04/2011

Sus In jos

Valoarea prostiei Empty Re: Valoarea prostiei

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum