AGORA FORUM
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Incercari Dsdddn12
Citatul zilei
Playlist
Gandire, suflet, spirit

Mar Iul 28, 2015 1:42 am Scris de FiicaInteleptului

'' Gandirea ridica sufletul la rangul de spirit. '' Hegel

Comentarii?

Ce este gandirea? Ce este sufletul? Ce este spiritul? Sunt sufletul si spiritul identice? Ne …

Comentarii: 0

problema adevarului la Berkeley

Mar Dec 09, 2014 12:57 am Scris de virlan.nelu

Salut, am nevoie urgent de ajutor, nu gasesk informatie despre conceptul de adevar la berkeley!!!


Comentarii: 0

Cunoasterea si limitele ei

Dum Noi 02, 2014 9:03 am Scris de Pathei Mathos

'' Adevarata ta fiinta exista anterior nasterii oricarui concept. Poti tu, ca un obiect, sa intelegi ceva care exista inaintea aparitiei vreunui concept? In absenta constiintei …

Comentarii: 21

Cînd vorbesc despre Dumnezeu nu despre Dumnezeu vorbesc

Mar Feb 26, 2013 11:07 am Scris de Volodea

Suntem nevoiţi să recunoaştem că omul este o fiinţă limitată. Limitele sale nu sînt trasate doar de instrumentele imperfecte de cunoaştere, de o infinitate de …

Comentarii: 12


Incercari

5 participanți

In jos

Incercari Empty Incercari

Mesaj  Cornel Dum Apr 17, 2011 10:37 am

Aici ne-om aduna ca sa ne curga mozgurile......Vom pune in discutii idei si ginduri ce tin de metafizica...

Cornel

Mesaje : 14
Puncte : 21
Reputatie : 1
Data de inscriere : 17/04/2011

Sus In jos

Incercari Empty Testari

Mesaj  Cornel Dum Apr 17, 2011 10:38 am

Pina ma prind cum functioneaza forumul, fac ceea ce fac... Twisted Evil

Cornel

Mesaje : 14
Puncte : 21
Reputatie : 1
Data de inscriere : 17/04/2011

Sus In jos

Incercari Empty Re: Incercari

Mesaj  Admin Dum Apr 17, 2011 11:21 am

Asta noi facem incalzire Basketball Dac apar sugesti, propuneri, astept! albino
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 348
Puncte : 621
Reputatie : 14
Data de inscriere : 17/04/2011

https://agorasophie.forummo.com

Sus In jos

Incercari Empty Re: Incercari

Mesaj  Cornel Dum Apr 17, 2011 11:28 am

Admin a scris:Asta noi facem incalzire Basketball Dac apar sugesti, propuneri, astept! albino

Asteptam...Very Happy Wink

Cornel

Mesaje : 14
Puncte : 21
Reputatie : 1
Data de inscriere : 17/04/2011

Sus In jos

Incercari Empty „La marginea prăpastiei”

Mesaj  iluminator Joi Oct 23, 2014 6:53 pm

Aș prefera să dau un exercițiu somato-psihic… undeva ideea mi-a venit atunci cînd cineva a scos întrerupătorul de la rețeaua de lumină a scării casei mele și nu se vedea nimic… nu știai unde sunt scările, pe a cîta ești, ce este dincolo de scară… unde se încep scările pentru a coborî jos…. Etc. undeva eram pus să merg acolo unde nu știam eu unde. Ei …nu chiar știam unde… căci mi s-a făcut o hartă, cunoșteam … totuși că sunt scări care sunt proprietatea lor, ce trebuia să fac… aveam în mine anumite scheme de comportament în această situație… da m-a pus pe gînduri… Să facem o încăpere cumulte obstacole și cu lumina stinsă, și cu o izolare fonică (astfel de încăperi deja sunt…. Încăeri care se măsoară comportamentul omului în situații de depravare senzorială – nu am descoperit america)… Unica problemă a acestor „apartamente” constă în inițierea mentală, atunci cînd trebuie să intri acolo – cu ate cuvinte știai ce te așteaptă (atît experiemntatorii cît și cobaii)… dar dacă o să iei un om de pe stradă și o să-l introduci acolo????

Iarăși scrii niște prostii … o să-mi spuneți … - Da, recunosc, dar sunt niște prostii care se leagă de mine la 5.36 dimineața, după o insomnie – cu alte cuvinte acolo unde sunt – nu trebuie să fiu..

La limită, ce se întîmplă?... există oare o apropiere de limită? O simțire a limitei? -  de cîte ori m-am apropiat de o oarecare limită și … nimic… am trevut peste ea și mi-am continuat drumul… Inventăm limite – limitele drepturilor mele, limitele apartamentului meu, limitele corpului meu, limitele influenței mele, limitele …. Etc.etc.etc.etc.etc.

Pentru ce eu scriu toate astea??? – qporgbqpjv pqjrngpqng pqirngpqin- iqergaodfi qgpoihngqp, de ce mă oblig? … poate că nu știu altceva să fac și fiind undeva dincolo de confortul meu … mă țin de cuvinte… ca să nu cad ….

Cam aproximativ asta ar suna în momentul cînd voi putea ceva să explic ce este dincolo de limită… Mi se pare că totuși noi suntem blestemați să fim încorsetați în limite – ne ofermă o oarecare formă. Poate că suntem Dumnezeu, doar că pus într-un pahar, un neuron care are conștiință și abătut se întreabă de ce el există printre celelalte miliarde de neuroni și celule??? și nu poate sesiza prin micimea sa că este proiect al unui corp, care la rîndu-i este inclus într-un biosistem, care la rîndui funcționează la limitele unui centru gravitațional, care la rîndu-i ….  Este ceva mult mai superior decît el este (neuron). Nu știu de ce scriu toate astea – tot absurdități ies din mine… totul este prea încîlcit și neghiob… dar o să mă oblig să postezi… în agora… - hu…. Îmi este mai bine…. Am să postez… pentru că vreau să nu mă limitez la mine…. Nu vreau să fiu singur… nu sunt singur… undeva eu citesc din alți ochi și din alte încperi.
Succese
iluminator
iluminator

Mesaje : 610
Puncte : 873
Reputatie : 34
Data de inscriere : 26/04/2011

Sus In jos

Incercari Empty Re: Incercari

Mesaj  Pathei Mathos Mier Noi 12, 2014 8:21 am

Lumea este tot ceea ce se intampla? W. a afirmat , Eu intreb.

Pathei Mathos

Mesaje : 17
Puncte : 24
Reputatie : 5
Data de inscriere : 14/09/2014

Sus In jos

Incercari Empty Re: Incercari

Mesaj  iluminator Joi Noi 13, 2014 11:03 am

Salutare.... Deci marele W. a spus și undeva a distrus prin cele spuse metafizica. Da, da din optica lui întradevăr nu se mai întîmplă nimic, decît dacă se întîmplă Smile.

Problema intimplării constă că sistemul, cel care detectează întîmplarea, trebui să fie în alertă cumva (pentru a se depista întîmplarea). Ca și la pescuit, pentru a observa că pluta se duce la fund, trebuie să te uiți la ea, să știi că acolo ceva se poate întîmpla ceva... cam asta-mi e raspunsul.
iluminator
iluminator

Mesaje : 610
Puncte : 873
Reputatie : 34
Data de inscriere : 26/04/2011

Sus In jos

Incercari Empty Re: Incercari

Mesaj  Black&White Vin Noi 14, 2014 10:45 am

Lumea este ceea ce se intimpla ... in capul meu!, in sistemul ideologic! etc. In ferma de animale

Black&White

Mesaje : 26
Puncte : 31
Reputatie : 1
Data de inscriere : 23/09/2012

Sus In jos

Incercari Empty Re: Incercari

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum