AGORA FORUM
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Care este sensul filosofiei la Rene Descartes? Dsdddn12
Citatul zilei
Playlist
Gandire, suflet, spirit

Mar Iul 28, 2015 1:42 am Scris de FiicaInteleptului

'' Gandirea ridica sufletul la rangul de spirit. '' Hegel

Comentarii?

Ce este gandirea? Ce este sufletul? Ce este spiritul? Sunt sufletul si spiritul identice? Ne …

Comentarii: 0

problema adevarului la Berkeley

Mar Dec 09, 2014 12:57 am Scris de virlan.nelu

Salut, am nevoie urgent de ajutor, nu gasesk informatie despre conceptul de adevar la berkeley!!!


Comentarii: 0

Cunoasterea si limitele ei

Dum Noi 02, 2014 9:03 am Scris de Pathei Mathos

'' Adevarata ta fiinta exista anterior nasterii oricarui concept. Poti tu, ca un obiect, sa intelegi ceva care exista inaintea aparitiei vreunui concept? In absenta constiintei …

Comentarii: 21

Cînd vorbesc despre Dumnezeu nu despre Dumnezeu vorbesc

Mar Feb 26, 2013 11:07 am Scris de Volodea

Suntem nevoiţi să recunoaştem că omul este o fiinţă limitată. Limitele sale nu sînt trasate doar de instrumentele imperfecte de cunoaştere, de o infinitate de …

Comentarii: 12


Care este sensul filosofiei la Rene Descartes?

2 participanți

In jos

Care este sensul filosofiei la Rene Descartes? Empty Care este sensul filosofiei la Rene Descartes?

Mesaj  Iuliana B. Sam Dec 06, 2014 2:38 am

Ajutați-mă vă rog să răspund la această întrebare.
Iuliana B.
Iuliana B.

Mesaje : 1
Puncte : 3
Reputatie : 0
Data de inscriere : 06/12/2014
Varsta : 28
Localizare : Chisinau

Sus In jos

Care este sensul filosofiei la Rene Descartes? Empty Re: Care este sensul filosofiei la Rene Descartes?

Mesaj  iluminator Lun Dec 08, 2014 11:37 pm

Filosofia asre sens în situația cînd îl face pe individ să gîndească cu papul său. Pe timpul lui Descartes oamenii, pentur a se consulta, deshidea biblia - acolo dogmatic era explicam cum să trăiești, care sunt limitele puterilor tale, ce poți, ce nu poți, ce poți să dorești, la ce poți spera cu să trăiești etc. Descartes, din capul locului, a emis ideea - Atunci cînd mă îndoiesc, încep să cuget, dar atunci cînd cuget, încep să exist cu adevărat. Pune în fața-mi un scepticism asupra la tot ce pot cunoaște și cele ce am știut eu despre realitate.

Sensul filosofiei consta în a-l pune pe om să gndească realitate desinestătător, bazat doar pe niște principii și egi logice. Cunoașterea se face prin și în gîndire și nicicum să nu ne încredem în cele ce ne furnizează simțurile noastre - ele n înșeală. În domeniul științific senzațiile, părerile personale nu ne ajută ci ne strică mai mult. Deci cu capul trebuie să faci totul.

Cam astea-s ideeea și motivul central a filosofiei și a meritului său în domeniul științific.
Succese
iluminator
iluminator

Mesaje : 610
Puncte : 873
Reputatie : 34
Data de inscriere : 26/04/2011

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum