AGORA FORUM
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Despre vanitate şi dragoste de sine Dsdddn12
Citatul zilei
Playlist
Gandire, suflet, spirit

Mar Iul 28, 2015 1:42 am Scris de FiicaInteleptului

'' Gandirea ridica sufletul la rangul de spirit. '' Hegel

Comentarii?

Ce este gandirea? Ce este sufletul? Ce este spiritul? Sunt sufletul si spiritul identice? Ne …

Comentarii: 0

problema adevarului la Berkeley

Mar Dec 09, 2014 12:57 am Scris de virlan.nelu

Salut, am nevoie urgent de ajutor, nu gasesk informatie despre conceptul de adevar la berkeley!!!


Comentarii: 0

Cunoasterea si limitele ei

Dum Noi 02, 2014 9:03 am Scris de Pathei Mathos

'' Adevarata ta fiinta exista anterior nasterii oricarui concept. Poti tu, ca un obiect, sa intelegi ceva care exista inaintea aparitiei vreunui concept? In absenta constiintei …

Comentarii: 21

Cînd vorbesc despre Dumnezeu nu despre Dumnezeu vorbesc

Mar Feb 26, 2013 11:07 am Scris de Volodea

Suntem nevoiţi să recunoaştem că omul este o fiinţă limitată. Limitele sale nu sînt trasate doar de instrumentele imperfecte de cunoaştere, de o infinitate de …

Comentarii: 12


Despre vanitate şi dragoste de sine

2 participanți

In jos

Despre vanitate şi dragoste de sine Empty Despre vanitate şi dragoste de sine

Mesaj  iluminator Sam Sept 17, 2011 8:56 pm

Aş dori să deschid o temă de discuţi, poate cu rezonanţă, poate nu, însă în primul rînd aş intenţiona să-mi etajez gîndurile.
Ma-m prins cu ideea căsunt dorit de aclamaţii şi recunoaştere: cu alte cuvinte doresc să mi se "ridice în slăvi" existenţa mea. Am nevoia de mîngîiere, de vorbe în stilul :" wwaawww., da tu (okazîvaetsea) eşti deştept" sau "Eşti foarte bun în ceea ce faci". Eu ştiu, ca orice persoană în interiorul său îşi recunoaşte că existenţa sa nu este sterilă şi că este deştept, frumos şi genial. Sunt situaţii cînd am nevoie nu doar să-mi zic în interiorul meu, ci şi de o recunoaştere a societăţii în care zilnic dau din mîini şi din picioare. Înţeleg că astfel de atitudine este absolut firească, chiar şi necesară, însă ... mă prind cu gîndul că: aştept comentarii la cele scrise de mine aici. Se întîmplă că-mi verific poşta de mai multe ori pe zi, cu motivul "mi-a scris sau nu colegii de la agora"? Cînd nu găsesc nimic, mă întristez Sad, mă înervez, mi-i ciudă: cîte o dat este nevoie doar de o recunoaştere "Am citit ... făinuţ ... dar .... şi nu sunt de acord cu ...,", chiar şi un "Du-te dracului!!!" tot e mai bine decît tăcere.
La început am considerat că Agora vi fi ca o spoveddanie pentru mine însumi, ceva de tipul Confesiunilor lui Augustin, şi continuă pînă în zilele prezente, însă totuşi dorinţa de aclamaţii se naşte şi atunci stau cu ochii boldiţi pe statistică (cine şi cînd a fost aici la agora) şi aştept ... bine că mai intră şi Admin-ul, sunt situaţii cînd şi el nu e. Ca în cîntecul Pri-madonnei ruseşti Pugaciova "Kriknu - a v otvet tişina" (Strig - însă îmi răspunde tăcerea). Această singurătate se accentuează atunci cînd nu poţi dormi ... pe la 2-3-4-5-6 noaptea (sau dimineaţă) - Trist.
P.S. - în nici un caz să nu-mi scrieţi: "Totul o să fie bine", sau "nu eşti singur" sau ... nu mai ştiu eu ce . Ştiu de asta ... însă se întîmplă că vrei ceva anume acum (în maldaveneşte "vrei şeva amu") nu mîine sau poimîine, desigur doar dacă amu se extinde pe o perioadă mai lungă.
Succese la toţi (cu vanitate), însă undeva în subsol : vă rog, "hai aplaudaţi-mă, please", eu sunt destul de deştept şi chiar pe alocuri "geniu". Observaţie ... sunt dur atunci cînd încercaţi să mă susţineţi cînd nu sunt în "amu" Smile - vă revin să nu riscaţi.
iluminator
iluminator

Mesaje : 610
Puncte : 873
Reputatie : 34
Data de inscriere : 26/04/2011

Sus In jos

Despre vanitate şi dragoste de sine Empty Re: Despre vanitate şi dragoste de sine

Mesaj  Admin Sam Sept 17, 2011 11:28 pm

Nu, eu n-am sa zic "tăt o să şie ghini", dar in asemenea cazuri eu recomand sa ascultati Ruskoe radio Very Happy Ruskooe radio - fseoo budet harasho cheers
Numai ginditiva la faptul ca ne asteapta vremuri frumoase, pline de glorie Very Happy
Eu cred ca trebuie de initiat o noua politica al agorei, defapt el intr-o anumita masura el este... Orce societate care a dorit sa se realizeze si-au creat propriile mituri utopice... Germania - omul superior arian, URSS - homo sovieticus, occidentul contemporan - omul universal tolerast sau in fine isi baga niste idealuri utopice care fiecare viseaza. Insa acum omul plinge, dar el munceste zilnic si zice "waaauuu curind vom trai in rai"... Si el continua sa munceasca pentru societate, in fapturiea acestui ideal irealizabil, da el munceste....
Ap iac eu consider ca trebuie de creat un asemenea mit si in agora Very Happy
Numai ca eu am zis ca el defap el este, Germania va ingenunchia cind vor auzi de Agora Very Happy
Asa ca ribeata (baieti), trebui sa muncim pentru a transforma agora in cenrtul filosofic al lumii, asta e real nu e utopie Very Happy
Si atunci fiecare din noi va fi netezit pe cap...
Ah cit doresc sa fiu si eu nitzelus netezit Very Happy Credeti ca in zadar am creat corporatia Agora? Very Happy
Scopul final al agorei, este ca fiecare membru sa fie netezit Very Happy Niciunul nu va ramine fara aceasta cinste Very Happy
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 348
Puncte : 621
Reputatie : 14
Data de inscriere : 17/04/2011

https://agorasophie.forummo.com

Sus In jos

Despre vanitate şi dragoste de sine Empty Re: Despre vanitate şi dragoste de sine

Mesaj  iluminator Dum Sept 18, 2011 9:54 am

Smile
iluminator
iluminator

Mesaje : 610
Puncte : 873
Reputatie : 34
Data de inscriere : 26/04/2011

Sus In jos

Despre vanitate şi dragoste de sine Empty Re: Despre vanitate şi dragoste de sine

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum