AGORA FORUM
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
La ce bun? Dsdddn12
Citatul zilei
Playlist
Gandire, suflet, spirit

Mar Iul 28, 2015 1:42 am Scris de FiicaInteleptului

'' Gandirea ridica sufletul la rangul de spirit. '' Hegel

Comentarii?

Ce este gandirea? Ce este sufletul? Ce este spiritul? Sunt sufletul si spiritul identice? Ne …

Comentarii: 0

problema adevarului la Berkeley

Mar Dec 09, 2014 12:57 am Scris de virlan.nelu

Salut, am nevoie urgent de ajutor, nu gasesk informatie despre conceptul de adevar la berkeley!!!


Comentarii: 0

Cunoasterea si limitele ei

Dum Noi 02, 2014 9:03 am Scris de Pathei Mathos

'' Adevarata ta fiinta exista anterior nasterii oricarui concept. Poti tu, ca un obiect, sa intelegi ceva care exista inaintea aparitiei vreunui concept? In absenta constiintei …

Comentarii: 21

Cînd vorbesc despre Dumnezeu nu despre Dumnezeu vorbesc

Mar Feb 26, 2013 11:07 am Scris de Volodea

Suntem nevoiţi să recunoaştem că omul este o fiinţă limitată. Limitele sale nu sînt trasate doar de instrumentele imperfecte de cunoaştere, de o infinitate de …

Comentarii: 12


La ce bun?

3 participanți

In jos

La ce bun? Empty La ce bun?

Mesaj  nascutiniad Lun Mai 09, 2011 10:12 am

Astăzi toată ziu m-am primblat prin oraş şi am văzut multe lucruri interesante, acum mă întreb: La ce bun se întâmplă toate lucrurile care ne înconjoară? Spre ce tindem noi? Unde o să ajungem? Pentru ce? Până la urmă nu tot o să murim? Şi după moarte cine o să ne ţină minte? Şi pentru ce trebue să ne ţină minte? După ce m-am gândit puţin am ajuns la o concluzie: că nu face să trăieşti, că viaţa este un absurd, dar ce să faci? Nu văd nici o eşire din situaţie. Poate cândva, cu timpul voi găsi răspuns la aceste întrebări, sau poate nu, eu de-acum sunt obosit de totul, dar ce o să fie cu mine peste căţiva ani? Cred că o să ajung într-o depresie profundă.
nascutiniad
nascutiniad

Mesaje : 14
Puncte : 21
Reputatie : 1
Data de inscriere : 07/05/2011

Sus In jos

La ce bun? Empty Re: La ce bun?

Mesaj  Admin Lun Mai 09, 2011 11:31 pm

Nici Cioran nu intelegea la ce bun toate aste, calificand existenta ca un absurd, lipsid cu desavirsire de sens... Totusi a rezistat in fata existentei, cu gindul la sinucidere, doar prin lucrarirle sale. El mentioneaza ca el toata viata a scris aceeasi carte si ca fiecare carte a reprezentat o sinucidere aminata... E o functie terapeutica de a rezista in fata existentei absurde... Dar acesta a fost Cioran. Ce fac eu? Acelasi tablui mi se deschide in fata o existenta banala si absurda, curind voi avea aceeasi voma de la realitate ca si Sartre... Dar poate inconstient, poate de a-mi asigura o existenta in viata, mi-am creat un sistem al vietii, care se reprezinta ca o necesitate... O necesitate controlata, idee n-am de cine, sau autocotrolota, la fel idee n-am prin ce... Iar daca absurdul exista, el este o necesitate, defapt absurdul apare in fata noastra nu si al altora... Iar daca eu exist, atunci este o necesitate, fara sa-i atribui o unumita cauza, absurdul ar veni sa-mi sa-mi caut cauza de ce eu exist, ca si intreaga existenta... Orce ce exista este o necesitate... Idee n-am pentru cine si de ce... Oricum nu suntem niste fiinte aruncate dupa niste zaruri sau un accident al naturii, daca as fi un accident al naturii, in momentul acesta ma arunc de la etajul 5... Pentru ca in cazul acesta ar fi existat apogeul absurdului...
Dar totusi e mai absurda viata celor la care nu li se arat viata ca absurd, in care nu fixeaza nici o problema la propria lor existenta si pentru ce-si realizeaza viata in sine... Inteleg pe religioasii, pe satanistii sensul lor transcende planul realitatii noastre... Dar aia lalti? Nu pot pricepe pentru ce ei exista? Si nu-si fixeaza ideea pentr ce merge la mall, pentru ce cumpara blugi, pentru ce se uita la terminator 4, pentru ce se casatoresc? Doar pentru un banal hedonism? Cit de absurd suna...
Cel putin intuesc ca acum sunt o forma de existenta, dupa asta voi fi intr-o alta forma de existenta...
Cel putin atribui un sens teleologic al istoriei, in care eu exista in aceasta istorie, iar sensul meu este de a participa la aceasta istorie... Idee n-am pentru ce... Om si papusari dar nu putem face nimic altceva decit sa ne admitem ca papusari...
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 348
Puncte : 621
Reputatie : 14
Data de inscriere : 17/04/2011

https://agorasophie.forummo.com

Sus In jos

La ce bun? Empty Re: La ce bun?

Mesaj  nascutiniad Mar Mai 10, 2011 7:51 am

Da, spui frumos, dar totuşi ceva nu este aşa, de ce tu crezi că tot ce există este necesar? Îmi place cum gândeşti, cred că în mare parte ai dreptate, dar ştii? Eu nu pot să-mi schimb părere, eu gândesc cum gândesc, aceasta n-o să mi-o poată lua nimeni, şi cred că tot ce există care este creat de om nu este necesar, pentru cine? Pentru om? Dar cine este omul pe această planetă? Un parazit caare omoară tot ce este în jurul său, filmul avatar eu cred că a arătat bine cine este omul, o fiinţă care pentru bunurile sale, pentru bani, poate să omoare pe orişicine, orice, oriunde unde are acces, şi în unele cazuri chiar şi unde nu are acces. Şi pentru ce? Pentru aceia ca să trăiască o viaţă cum ni se pare în comfort? Da după noi ce? Să lăsăm ca cineva să sufere şi să ajungă la aceia ca să se arunce de la etaj pentru că vede mai mult real decât noi? Oare de ce trebuie să omorâm toate acele animale a cărui cap îl punem pe perete ca trofeu? Noi oare nu suntem aceleaşi animale? Absurd, prostie, toată viaţa noastră este un absurd şi o prostie care ne pare ceva care este bun.
Poate că sunt un nebun, dar asta e părerea mea, asta este ceia ce cred că-i adevăr.
nascutiniad
nascutiniad

Mesaje : 14
Puncte : 21
Reputatie : 1
Data de inscriere : 07/05/2011

Sus In jos

La ce bun? Empty Re: La ce bun?

Mesaj  iluminator Mar Mai 10, 2011 10:03 am

Absurditatea vietii - certificatul de a te numi filosof ... de aii incepe practic toata filosofia. Super .... e o alta problema ... cind stii de ce traiesti (e plictis ... e programa .. e das-man). In starea aeasta eu il Citesc pe Camus "Mitul lui Sisif" sau "Caligula" sau "Strainul" - asta-i in general e fain.
Noi totusi suntem o gramajoara de celule - oarecum sunt si accidentale: nu va place sa ginditi? E misto - Cade responsabilitatea actelor umane. "Daca dumnezeu nu e - totul e posibili" Dostoevski. Dumnezeu este contextul, pamintul de sub picioare. Pentru Crestini este dumnezeu, pentru atei este non-dumnezeu, pentru scientisti - principiile si axiomele stiintifice, pentru sahisti - sahul, pentru mama - copilul. Sens vietii .... atunci cind il intrebi pe un boxer, in timpul sportului, care-i sensul? - mai mult iti va raspunde - Boxul. E simplu. Pe cind filosoful isi cauta sensul ... si aici Nietzsche ne face din ochi "Valoarea tuturor valorilor este insasi capacitatea de a cauta valori" Filosofii cauta valori ... e dureros ... desigur ... insa asta (e o durere profesionala + ca este intensificata de virsta adolescentina) Este o alta problema cind ai familie, responsabilitati ... si la un moment dat iti pare ca e absurd. Stiti ce se face in acest caz? se zimbeste si respiram mai departe.
iluminator
iluminator

Mesaje : 610
Puncte : 873
Reputatie : 34
Data de inscriere : 26/04/2011

Sus In jos

La ce bun? Empty Re: La ce bun?

Mesaj  nascutiniad Mar Mai 10, 2011 11:01 am

Da, m-ai frapat mult, eu am încercat să zâmbesc şi să răsuflu în continare, dar cu părere de rău acest lucru ajută numai pe câteva zile şi iarăşi se începe dinnou.
nascutiniad
nascutiniad

Mesaje : 14
Puncte : 21
Reputatie : 1
Data de inscriere : 07/05/2011

Sus In jos

La ce bun? Empty Re: La ce bun?

Mesaj  iluminator Mar Mai 10, 2011 11:05 am

ma bucur ca tia placut ... uite ce strategie ... doua zile acum ... inca peste oua zile ... si iata asa ... pin la batrinete
iluminator
iluminator

Mesaje : 610
Puncte : 873
Reputatie : 34
Data de inscriere : 26/04/2011

Sus In jos

La ce bun? Empty Re: La ce bun?

Mesaj  nascutiniad Mar Mai 10, 2011 11:10 am

scratch
nascutiniad
nascutiniad

Mesaje : 14
Puncte : 21
Reputatie : 1
Data de inscriere : 07/05/2011

Sus In jos

La ce bun? Empty Re: La ce bun?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum