AGORA FORUM
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Binele ca răul şi răul ca binele - Pagina 2 Dsdddn12
Citatul zilei
Playlist
Gandire, suflet, spirit

Mar Iul 28, 2015 1:42 am Scris de FiicaInteleptului

'' Gandirea ridica sufletul la rangul de spirit. '' Hegel

Comentarii?

Ce este gandirea? Ce este sufletul? Ce este spiritul? Sunt sufletul si spiritul identice? Ne …

Comentarii: 0

problema adevarului la Berkeley

Mar Dec 09, 2014 12:57 am Scris de virlan.nelu

Salut, am nevoie urgent de ajutor, nu gasesk informatie despre conceptul de adevar la berkeley!!!


Comentarii: 0

Cunoasterea si limitele ei

Dum Noi 02, 2014 9:03 am Scris de Pathei Mathos

'' Adevarata ta fiinta exista anterior nasterii oricarui concept. Poti tu, ca un obiect, sa intelegi ceva care exista inaintea aparitiei vreunui concept? In absenta constiintei …

Comentarii: 21

Cînd vorbesc despre Dumnezeu nu despre Dumnezeu vorbesc

Mar Feb 26, 2013 11:07 am Scris de Volodea

Suntem nevoiţi să recunoaştem că omul este o fiinţă limitată. Limitele sale nu sînt trasate doar de instrumentele imperfecte de cunoaştere, de o infinitate de …

Comentarii: 12


Binele ca răul şi răul ca binele

3 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Binele ca răul şi răul ca binele - Pagina 2 Empty Re: Binele ca răul şi răul ca binele

Mesaj  Alex_M Vin Mar 02, 2012 1:20 am

Pai sa luam un exemplu, sa presupunem ca suntem angajati la aceeasi firma. Seful nostru se decide sa iti mareasca tie salariul, iar mie sa mil lase la fel ... in acest caz, tu ti-ai inbunatatit starea materiala iar a mea a ramas la fel. Dupa inca 3 luni de zile iar ti se va mari salariul, iar al meu va ramane la fel, si din nou tu te alegi cu ceva iar eu cu nimic. Atata vreme cat cineva are de castigat si nimeni nu are de pierdut, atunci avem parte de eficienta pareto.

Si acum vin cu un argument pro, pentru marirea ta de salariu, aceea ca tu s-ar putea sa ai o gramada de bani, iar eu mai nimic, si eu unu ma voi decide sa produc gogosi in timpul meu liber (sau orice bun), iar tu vei cumpara de la mine. Prin urmare inbunatatirea ta materiala a adus dupa sine si un avantaj indirect pentru mine.

Problema este ca eu ma voi simti dezavantajat fata de tine, frustrat si voi dori si eu o marire, si avand in vedere ca eu nu sunt capabil sa o obtin, atunci voi dori ca nici tu sa nu o obti ... ceea ce este absurd, dar in realitate foarte des intalnit, daca eu nu pot sa imi inbunatatesc starea materiala atunci voi vrea ca nici tu sa nu ti-o inbunatatesti.

Daca seful firmei se decide sa imi scada mie salariul iar tie sa til mareasca, atunci nu mai avem acest tip de eficienta.

Ideea finala este aceea ca, binele inseamna ceea ce nu aduce nici un rau pentru nimeni.

Voi reveni diseara (sper), si cu o replica pentru morala.
Alex_M
Alex_M

Mesaje : 99
Puncte : 131
Reputatie : 14
Data de inscriere : 21/12/2011
Localizare : București, Romania

Sus In jos

Binele ca răul şi răul ca binele - Pagina 2 Empty Re: Binele ca răul şi răul ca binele

Mesaj  iluminator Vin Mar 02, 2012 11:42 am

NU am ştiut de acest Principiu. "binele inseamna ceea ce nu aduce nici un rau pentru nimeni" ... dacă bunăstarea celor din jur creşte, indeirect face să crească şi bunăstarea mea. E cam utopic sună, deoarece se pare că putem să trăim mai bine şi mai bine. Simt o negaţie a sensului filosofic însăşi - Nimic din nimic nu se naşte şi nimic în nimic nu se pierde. Vechii greci credeau că "binele" armonia constă în faptul că dacă tu ai mai multe atunci eu am mai puţin. Ar fi echivalente cu binele aflat într-un cazan mare, care fiecare vine să extragă un polonic de bine ...
Contemporanitatea vine cu o deschidere a acestei viziuni de bine, de exemplu în pozitivismul lui Comte: de fiecare dată societatea, dacă se autocorectează (cu ajutorul sociologiei) devine mai bună şi mai bună cu fiecare generaţi pînă se ajunge la rai Smile ... Principiul Pareto sună destul de piramidal (mă refer la sistemele economice piramidale: eu aduc 10 oameni, pentru fiecare primesc ceva, la rîndul lor acei 10 aduc cîte 10, şi noi toţi primim mai mult. Întrebarea ... pe seama cui? [Dar dacă ne uităm mai atent, aunci întradevăr toţi cîştigă: producătorul de carne, are mai mulţi cumpărători, deoarece el cumpărat mai mult utilaj pentru prelucrarea cărnii] ... mai revin
iluminator
iluminator

Mesaje : 610
Puncte : 873
Reputatie : 34
Data de inscriere : 26/04/2011

Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum